x
Saçlarınızın Güçsüz Olmasında Etkili 2 Önemli Faktör!

Saçlarınızın Güçsüz Olmasında Etkili 2 Önemli Faktör!

31 Temmuz 2022

 

Saçlar, ilk karşılaşmada insanların birbirlerinde en çok dikkat ettikleri detaylardan biri. Sağlıklı ve güçlü saçlar, bireyin kendisine daha yüksek özgüven sağladığı gibi; karşılaşılan kişilerde de olumlu bir izlenim yaratılmasına yardımcı olur. Saçların güçsüz görünmesinde bazı genetik faktörlerin etkisi olsa bile, çoğu zaman bu durumun temelinde saç bakımına dair yapılan hatalar yer alır. Yanlış beslenme ve saçların yıkanması ya da durulanması esnasında su sıcaklığının yanlış ayarlanması, bu hataların başında gelir.

Dikkatli Beslenme

 

İnsan vücudunda meydana gelen rahatsızlıkların neredeyse tamamına yakınında, beslenme önemli bir paya sahip. Yalnızca doğru beslenerek bile sağlıklı bir yaşam sürebilmek mümkün. Aynı durum saçların güçlü ve sağlıklı olmasında da geçerli. Tüketilen besinlerin içerisinde yer alan protein, vitamin ve mineraller kan yoluyla doğrudan saç köklerine ulaşır. Aynı şekilde zararlı besinler tüketildiği zaman da muhtevasında bulunan zararlı bileşenler saç köklerine nüfuz eder. Bu da saçların güçsüz olmasının öncelikli nedenleri arasında kabul edilir. Daha güçlü saçlar için, besin değeri zengin yiyeceklerin tüketilmesi gerekir. Tuz ve şeker ise saçların zayıflamasına ve kırılgan bir yapıya bürünmesine neden olur. Saçların sağlıklı ve güçlü kalabilmesi için aşağıdaki besin maddeleri tüketilebilir:

  • Su: İnsan vücudunun dörtte üçünü oluşturan su, insan organizmasında yer alan her hücre için hayati öneme sahip. Elbette saçlar da bu durumdan muaf değil. Yeterince su tüketmeyen bireylerin saçlarında ve derilerinde kuruma görülür. Bu durum da saçlarda güç kaybına ve dökülmelere yol açar.
  • Yumurta: Saçlarda güçsüzlük, kırılma ve kepeklenmenin en temel nedenlerinden biri biyotin eksikliği. Yumurta, bu eksikliğin giderilebilmesi adına en ideal besin. İçerdiği yüksek miktarda biyotin ile saçların güçlenmesine yardımcı olan yumurta, aynı zamanda zengin bir protein kaynağı olarak saç beslenmesinde de etkili bir yere sahip.
  • Kuruyemişler: Kuruyemişlerin içerisinde bol miktarda E vitamini, selenyum ve çinko bulunur. Bu mineraller saçların daha güçlü ve canlı olmasını sağlar. Ayrıca kaju, biyotin yönünden oldukça zengindir.
  • Süt ve Yoğurt: Süt ve yoğurdun içerisinde pantotenik asit olarak da bilinen B5 vitamini bulunur. Bu vitamin, saçların incelme ve dökülme sorunu yaşamasına engel olur.

 

Su Sıcaklığını İyi Ayarlama

Saçların yıkanması esnasında su sıcaklığının doğru seçilmesi de büyük önem taşır. Bu noktada daha sıcak suyun, daha iyi temizlik sağlayacağına dair yanlış algıda kaçınılması gerekir. Aşırı sıcak su kafa derisinin kepeklenmesine ve kurumasına yol açar. Bu durum da saçlarda güçsüz ve kepekli bir görünümün meydana gelmesine neden olur. Ayrıca sıcak su, saç köklerinin zarar görmesinin de başlıca nedenleri arasındadır. Bu yüzden de saçların yıkanması için ılık ya da soğuk su tercih edilmesi daha doğru olur.

 

İlginizi Çekebilir; 2022’nin En Trend Saç Stilleri

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.