x
Popüler Saç Yıkama Trendi: Co-Washıng

Popüler Saç Yıkama Trendi: Co-Washıng

15 Şubat 2024

Parlak ve sağlıklı görünen saçlar herkesin isteği. Bunu sağlayabilmek için yapılabilecek pek çok yöntem var. Son yılların popüler saç yıkama trendi olarak öne çıkan co-washing de bu yöntemlerden biri. Doğru uygulandığı zaman istenilen sonuçların alınabildiği bu yöntem ile hem saçları temizlemek hem de parlak bir görünüm kazandırabilmek mümkün. 

Co-Wahing Nedir?

Son zamanlarda adı sıklıkla duyulan co-washing kavramını daha iyi anlayabilmek ve doğru uygulayabilmek için co-washing nedir sorusunun yanıtının bilinmesi gerekir. “Birlikte yıkama” anlamına gelen bu kelime, saçların sert şampuanlar yerine saç bakım kremleriyle yıkanmasını ifade eder. İngilizce açılımı olan “conditioner washing” tanımı ise saç kremiyle yıkamak anlamına gelir. 

Co-Washing Yöntemi ile Saç Yıkama İşe Yarıyor Mu?

Saç yıkama için kullanılan şampuanların sert kimyasal içerikleri, saç sağlığı üzerinde pek çok olumsuz etkiye sahip. Bu etkilerden kurtulmak ve saçlara daha güzel bir görünüm kazandırmak için çoğu zaman ekstra olarak saç kremleri tercih edilir. Co-washing yöntemi ise şampuanların yerine, doğrudan saç bakım kremleri ile yıkama yapılmasını sağlar. Doğru saç bakım kremleri ile uygulandığı zaman, bu yöntemden gözle görülür sonuçlar alınabilir. Bunun için tercih edilecek saç bakım kremleri de yöntemden alınacak verimlilikte belirleyici olur. Co-washing için uyumlu olan ya da bu amaç için üretilen saç kremlerinin kullanılması gerekir. 

Co-Washing Nasıl Uygulanır?

Uygulama bakımından co-washing ile şampuanla yıkama arasında herhangi bir farklılık söz konusu değil. Şampuanla yıkarken yapıldığı gibi saçların önce biraz nemlendirilmesi, sonra da saç kreminin parmak uçları yardımıyla saça sürülmesi ve ovalanması yeterli olur. Ovalama işleminin birkaç dakika sürmesi, kremin etkisini daha fazla göstermesini sağlar. Uygulama sonrasında saçların durulanması ve saç köklerinden krem kalmadığından emin olunması gerekir. Aksi halde saçta ağırlaşma ve birikim meydana gelir. İyice durulanan saçın sıcak kullanılmadan kurutulması tavsiye edilir. 

Co-Washing Uygularken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Saç bakımı için co-washing yaparken, bazı hususların göz önünde bulundurulması gerekir. Bu uygulamanın püf noktaları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Co-washing uygulaması yapılacağı zaman, bunun için geliştirilen saç kremlerinin kullanılması önerilir. Aksi halde saçlarda ağırlaşma, kimyasal birikim ve hoş olmayan görünümler ortaya çıkabilir. 

  • Co-washing yönteminde saçlara ve saç diplerine masaj yapılması, uygulamanın daha da etkili olmasını sağlar. Saç bakım kremleri ile saçlar yıkanırken sert ve aşındırıcı hareketlerden kaçınmak gerekir. 

  • Co-washing yöntemiyle saç yıkarken, yüksek miktarda saç kremi kullanmamaya özen gösterilmesi de önem arz eder. Daha fazla krem, daha fazla temizlik sağlamaz. Bununla birlikte saçların ağırlaşmasına yol açar. Avuç içinin dörtte biri kadar saç kremi ile mükemmel sonuç alınabilir.

Co-Washing Yöntemini Hangi Ürünlerle Uygulayabilirsiniz?

Co-washing uygulaması yaparken, bu işe uygun saç kremlerinin tercih edilmesi önem arz eder. Bu yöntem henüz yeni yaygınlaştığı için, ürünlerin üzerinde buna dair herhangi bir ibare yer almayabilir. Bu noktada yağ içermeyen ve köpürmeyen kremlerin tercih edilmesi gerekir. Köpüksüz olan bu kremler, saça daha kolay uygulanır ve daha kolay durulanır. Ayrıca normal saç kremlerine kıyasla saçta minimum birikinti bırakırlar. 

Uzmanlarımızın Co-Washing için önerdikleri ürün : Aveda Invati Advanced Dökülme Karşıtı Dolgunlaştırıcı Saç Kremi

İlginizi Çekebilir: Duş Sonrası Saç Bakımı Sırları

Saça Dair Ürünleri le Saçlarınız Her Zaman Sağlıklı ve Bakımlı


Siz de saçlarınızı doğal güzelliğine kavuşturmak ve sağlıklı bir görünüm elde etmek için co-washing yöntemini deneyebilirsiniz. Hemen Saça Dair web sitesini ziyaret edin ve saçlarınızı şımartacak ürünlere göz atın. Saça Dair’de tüm alışverişleriniz ücretsiz olarak adresinize gönderilir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.