x
Blog

Saç Boyama Kimyasalları ve Doğal Alternatifler

20 Ağustos 2023
Saç Boyama Kimyasalları ve Doğal Alternatifler

Saç boyama kimyasalları saça büyük oranda zarar vermekte. Her ne kadar boyadan sonra saça doğal ürünlerle müdahale bulunulsa da saç bir süre sonra parlaklık ve canlılığını kaybeder. Saç boyalarında bulunan amonyak, resolsinol, persülfatlar solunum, görme problemlerine kadar yol açabilmekte. Bundan dolayı saç boyama kimyasalları dışında doğal alternatifler tercih edilmeli. Saçı doğal olarak renklendirmek için ilk olarak akıllara kına gelir. Kına hem saça yaptığı doğal bakım hem de kazandırdığı canlı renk görünümü sayesinde oldukça fazla tercih edilir.  Beyazları kapatmak için saçlarını doğal olarak boyamak isteyenler için kahve ile hazırlanan doğal karışımlar önerilir. bunlar evde yapılabilecek uygun fiyalı çözümlerdir. Bunların yanı sıra doğal içerikli saç boyaları saç bakım merkezlerine gidilerek tercih edilebilir. Ya da bu boyalark temin edilerek evde boyama işlemi uygulanabilir.

Saç Rengini Koruma ve Uzatma Yöntemleri

20 Ağustos 2023
Saç Rengini Koruma ve Uzatma Yöntemleri

Saç rengini koruma için saçı kimyasallardan uzak tutmak oldukça önemli. Bu sebeple daha doğal şampuan ve saç bakım ürünleri kullanılarak saç renginin kalıcılık süresi uzatılabilir. Eğer saç rengi kızıl tonlarda ise daha çabuk akacağı için boyalı saçlara yönelik şampuanlar ile saç yıkanmalı.

Sağlıklı Yaşam Tarzı ve Saç Bakımı İlişkisi

27 Temmuz 2023
Sağlıklı Yaşam Tarzı ve Saç Bakımı İlişkisi

Dengeli ve sağlıklı beslenme vücutta bulunan bir çok sağlık sorununun halledilmesini sağlar. Üstelik bu doğal ve zararsız bir yol olduğu için en fazla tercih edilmesi gereken yöntemdir. Hergün düzenli yapılan spor sayesinde bağışıklık güçlenir, anksiyete ve stres bozuklukları azalır. Ve bu doğrudan saç sağlığını etkiler.  Balık, yumurta, et, peynir, kurubaklagiller ve tam tahıllılar saçın ihtiyacı olan vitaminleri karşılayan besinlerdir. Mandalina gibi C vitamini açısından zengin olan meyveler tüketilerek sağlıklı yaşam ve saç bakımı dengede tutulabilir.

Sağlıklı Saçlar İçin Egzersiz ve Masaj

27 Temmuz 2023
Sağlıklı Saçlar İçin Egzersiz ve Masaj

Saçların sağlıklı şekilde uzaması ve saç telinin sağlıklı görünmesi için saç diplerine masaj yapılması önerilir. Bu işlem ister parmak uçları ile ister bir takım saç masajı aparatları ile gerçekleştirilebilir. Saç diplerine yapılan masaj ile kafa derisinde kan dolaşımı artar ve dermal hücrelerin doğrudan uyarılması sayesinde saç telleri zaman içerisinde kalınlaşır. Bu saç masajı her gün yapıldığı taktirde sağlıklı saçlara ulaşmak daha hızlı gerçekleşir. Saç masajı sayesinde saç diplerine ulaşan oksijende artış olur ve bu saçların sağlıklı görünümüne ulaşmasında en büyük etkendir. 

Saçları Isı ve Mekanik Hasardan Korunma

27 Temmuz 2023
Saçları Isı ve Mekanik Hasardan Korunma

Saçları hasardan koruma için güneşin zararlı ışınlarının olduğu saatlerde çok fazla güneş altında durulmaması önerilir. Yüksek ısılı saç şekillendiricileri, saç kurutma makineleri saçları kırdığı ve nem dengesini bozdukları için çok fazla tercih edilmezler. Ancak kullanılması gereken durumlarda saçları ısıya karşı koruyan saç spreyleri, saça bakım yapan yağlardan oluşan saç bakım kremleri tercih edilerek saçları hasardan koruma sağlanabilir.

Saçları Güneşten ve Kirlilikten Koruma

27 Temmuz 2023
Saçları Güneşten ve Kirlilikten Koruma

Güneşin zararlı etkileri sadece cilde değil saça da etki eder. Sıcak hava sebebi ile nemsiz kalan saçlar güneş ışınlarına doğrudan maruz kaldığında kurur ve mat bir görünüme sahip olur. Özellikle işlem görmüş olan boyalı saçlara sahip kişilerin saç nemini korumada daha dikkatli olması önerilir. Güneş ve tuzlu suya maruz kalan saç yaz aylarının sonuna gelindiğinde yıpranmış bir görünüme ulaşır. Saçları güneşten koruma için saçlar kuru şampuanlarla nemlendirilerek UV filtreli saç ürünleriyle desteklenebilir. Bakım rutinlerine dahil edilebilecek olan su bazlı ürünler sayesinde saça kaybettiği nem geri kazandırılarak onarma süreci hızlandırılabilir. Gıda takviyeleri ile saçları güneşten koruma ve ışınlarının saça verdiği zararları iyileştirebilmek mümkün. Takviyelerin yanı sıra zengin vitamin ve minerallere sahip besinler tüketilerek saç sağlığı güçlendirilebilir. 

Saç Stilleri ve Saç Boyalarının Etkileri

27 Temmuz 2023
Saç Stilleri ve Saç Boyalarının Etkileri

Saç stilleri, kişilikler hakkında büyük ipuçları barındırabilir. Genellikle saçlarını topuz yapan kadınlar soğuk, sert ve titiz kişilik özelliklerine sahiplerdir. Kıvırcık, kısa saç modeline sahip kişiler daha yaşam dolu, eğlenceli kişiliklerdir. Kâküllü saça sahip kişiler akıllı ve şen olan, iltifatı seven özellikleri ile bilinirler. Saçlarını ortadan ayıran kişiler düşüncelerini hizaya sokmuş bir karakter yapısıyla özdeşleştirilir. Saçları açık olan kişilere bakıldığında özgüvenli oldukları görülür. Saçlarını yandan ayıran bireylerin temkinli, macerasız, düz bir yaşamları vardır. Saçları en kolay şekilde değiştirerek beyazlardan kurtulmanın yolu saç boyamadır. Ancak bu oldukça hassas bir konudur. Saç boyama işlemi yapılırken kişide alerjik etki olup olmadığı, ilk olarak az bir boya ile test edilip öyle devam edilmelidir. Bu alerjik etki körlüğe kadar uzanan sonuçlara yol açabilir.

Profesyonel saç bakım ipuçları ve hizmetleri

27 Temmuz 2023
Profesyonel saç bakım ipuçları ve hizmetleri

Her bireyin saçı içi uyguladığı bir saç bakım programı vardır. Ancak bazı adımların atlanması yapılan bakımların etkisini kaybetmesine yol açar. Bu sebeple profesyonel saç bakımı saç sağlığı için oldukça önemlidir. Profesyonel saç bakımı sayesinde saçların her adımda kaybettiği gücü dayanıklılığı ve parlaklığı geri kazandırmak en temel amaçtır. Bu doğrultuda en önemli nokta kişinin beslenme alışkanlıklarıdır. Ne kadar sağlıklı beslenilirse saçlar o kadar sağlam ve sağlıklı görünür. Saç yıkama esnasında suyun sıcaklığı saç sağlığı için çok önemli.

Doğru Tarak ve Fırça Seçimi

27 Temmuz 2023
Doğru Tarak ve Fırça Seçimi

Saç sağlığı ve bakımı için doğru tarak seçimi oldukça önemli. Yanlış tarak ve fırça seçimi yüzünden saçlarda kırılma ve kopmalar görülebilir. Saç yıkandıktan sonra ıslak halindeyken fırça kullanmak saçların kopmasına ve kırılmasına yol açar. Bu sebeple ıslak saçların geniş dişli taraklar ile taranması daha doğru olur. Saçın şekline ve kalınlığına göre tarak seçimi yapılması da bu doğrultuda dikkat edilmesi gereken hususlardan. Saç ne kadar düz ise o kadar ince dişe sahip tarak kullanılmalı. Kullanılacak tarağın saç derisine zarar vermeyecek nitelikte yumuşak uçlara sahip olanları tercih edilmeli. Tarak alırken plastik yerine ahşap olanları tercih edilirse elektriklenmenin de önüne geçilir. Bu sayede saçlar daha güzel görünür.

Beslenme ve Saç Sağlığı İlişkisi

27 Temmuz 2023
Beslenme ve Saç Sağlığı İlişkisi

Beslenme ve saç sağlığı birbiriyle doğrudan ilişkilidir. Saçların tüketilen besinlere göre parlaklığı, sağlamlılığı, dökülme yoğunluğu değişim gösterebilir. Besinlerde bulunan doğal yağlar sayesinde saç kökleri beslenir ve yeni saçların çıkmasına mevcut saçların onarılmasına fayda sağlar. Vitamin mineral açısından dengeli bir diyet uygulamak beslenme ve saç sağlığı açısından oldukça önemli. Bunu yanı sıra su tüketimi saçlar için büyük önem taşır. Günlük 2-3 litrenin altına düşmeden su tüketildiğinde saçların parlak ve güçlü görünümüne kısa zamanda ulaştığı fark edilir.

1 2 3 .... 7 8 9
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.