x
Erkeklerde Saç Dökülmesi ve Etkili Önlemler

Erkeklerde Saç Dökülmesi ve Etkili Önlemler

26 Kasım 2023

Pek çok farklı nedenden kaynaklı olarak bireylerde görülen erkeklerde saç dökülmesi problemi oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. Saç dökülmelerinin, farklı nedenlere bağlı olmakla birlikte geçici veya kalıcı olma durumu söz konusudur.  Sağlıklı saç derilerinde, ortalama olarak yüz bin ila yüz elli bin adet saç teli bulunur. Gün içerisinde yetişkin bireylerde yıkama ya da taramaya bağlı olarak 100-150 adet saç teli dökülmesi olağan bir durum olarak kabul edilir.

Uzmanların erkek saç dökülmesi için şampuan önerisi : Kerastase Densifique Homme Erkek Dökülme Karşıtı Şampuan

Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri pek çok etkene bağlı olarak değişir. Kişinin beslenmesi, çeşitli mineral ve vitaminlerin eksikliği, ilaçlar, stres, psikolojik nedenler, genetik ve hormonal değişiklikler gibi. parametreler saç dökülmesine etki eder. Erkekler için saç bakımı işlemleri ile maruz kalınan saç dökülmesi en aza indirilerek kişinin daha sağlıklı ve canlı saçlara sahip olması sağlanır.

Erkeklerde Saç Dökülmesi: Sorunun Kökeni

Saç dökülmesi problemi, erkeklerde genellikle genetik kökenli bir sorundur. Fakat karşılaşılan her saç dökülmesi için genetik demek oldukça yüzeysel bir tanı olur. Genellikle genetik etkenli olmakla birlikte erkeklerde saç dökülmesi pek çok sebebe bağlı olabilir.

Hormonal Değişikliklerin Etkisi

İnsan vücudunu oluşturan hormonlar insan davranışlarını ve dış görünüşünü etkileyen önemli etkenlerden biridir. Erkek tipi saç dökülmesi problemi genellikle hormonal sorunlardan kaynaklı olarak karşılaşılan saç dökülmeleridir. Erkeklerde bulunan testosteron hormonu, saç köklerinin aşırı duyarlı hale gelmesine neden olur. Bu durum, erkeklerde saç dökülmesinin kadınlardan daha fazla olma nedenlerinden birisidir.

Yaşla Birlikte Gelen Saç Dökülmesi

Erkekler yaşla birlikte gelen saç dökülmesini sıkça yaşarlar. 30’lu yaşlarda istatiksel olarak erkeklerin %60’ında saç dökülmesi görülürken 30’lu yaş sonrası süreçte bu oran %40 a evrilir. Birçok bireyin karşılaşmış olduğu bu saç dökülmesi sorunu düzenli erkek saç bakım ürünleri kullanımı ile kontrol altına alınabilir.

Saç Sağlığı ve Genetik Bağlantı

Saç dökülmesinin diğer nedenlerinden birisi de bireylerin genetik bağlantıları ve saç sağlığı geçmişleridir. Genetiğe bağlı olarak gerçekleşen saç dökülmeleri, bireyin yaş almasına bağlı olarak ilerleyen süreçte ortaya çıkar. Bu saç dökülmeleri, erkek tipi saç dökülmesi olarak da isimlendirilir. Genellikle alın bölgesinden uzaklaşan saç çizgisi ve başın tepesinde oluşan kel noktalar ile fark edilir.

Stresin Saç Dökülmesi Üzerindeki Etkisi

Stresin saç dökülmesi üzerindeki etkisi çok yüksektir. Bu saç dökülmelerinde; stres hormonu, saç köklerine yakın olan nöronları aktive ederek saçların asıl dökülme nedenlerinden biri olan iltihaplanmayı tetikler.

Erkeklerde Saç Dökülmesi İçin Öneriler

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Erkek tipi saç dökülmesi, erkeklerde karşılaşılan en sık saç dökülmelerinden biridir. Bu saç dökülmesinde, bireyin kafa bölgesinde en tepe noktasından itibaren kellik başlar. Kafanın tepesinde bulunan saçlı derideki saçlar zamanla seyrelerek kafa bölgesinde kellik meydana getirir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Belirtileri

Erkek tipi saç dökülmesinin belirtileri genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

Saç Çizgisinde Değişiklikler

Bireylerin alın bölgelerindeki saç çizgisinde gözle görülür değişikliklerin olması, erkek tipi saç dökülmesinin önemli etkenlerinden birisidir.

Saç Dökülmesi ve Saç Teli İncelmesi

Zaman içerisinde çeşitli; genetik, hormonsal ya da çevresel etkenlerden kaynaklı olarak saç teli incelmeleri beraberinde saç dökülmelerine de neden olur. Erkekler için saç bakımı tavsiyelerine uymadan ve herhangi bir bakım uygulamadan saçları bakımsız bırakmak zaman içerisinde saç dökülmesine neden olur.

Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Evreleri

Erkek tipi saç dökülmesi 3 evreden oluşur.

  1. Evre: Kişinin saç çizgisi geriye çekilir ve alın çizgisi genişler. 

  2. Evre: Alın çizgisinde oluşmaya başlayan kellik alnın orta bölgesine kadar ilerler. 

  3. Evre: Bireyin ense bölgesi dışındaki tüm saçlı deride kellik görülür.

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Nedenleri

Erkeklerde saç dökülmesi büyük oranda genetik faktörlere bağlı olarak gelişen bir durumdur. Fakat saç dökülmesini etkileyen farklı parametreler de mevcuttur.

DHT Hormonunun Rolü

Dihidrotestosteron, vücuttaki erkek hormonlarından birisidir. Gelişim düzeyindeki erkekler için oldukça önemli bir hormon olmakla birlikte ilerleyen süreç içerisinde erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri arasında yer alır.

Genetik Yatkınlık 

Erkek tipi saç dökülmesi nedenleri arasında en etkili parametre genetik yatkınlıktır. Genellikle genetik yatkınlık nedeni ile erkeklerde saç dökülme sorunları yaşanır. Fakat çeşitli erkekler için saç bakım ürünleri kullanılarak da bu dökülme durağanlaştırılabilir. 

İlaç Kullanımı

İlaç kullanımı oldukça dikkat edilmesi gereken etkenlerden birisidir. Yapılan araştırmalara göre kullanılan bazı ilaçların bireylerde saç dökülmesine neden olduğu fark edilmiş fakat bu tam anlamı ile netlik kazanamamıştır. 

Erkekler İçin Etkili Saç Bakımı

Saç dökülme sorunu yaşayan bireylerin en çok merak ettiği bir diğer konu ise erkekler için saç bakımı işlemleridir. Saç bakımı, saçlar için oldukça önemli olup her bireyin dikkat etmesi gereken bir şeydir. Saçların; sıcak suda yıkanması, taranması, jöle ve sprey kullanımı, fazla işleme maruz bırakılması, saç tipine uygun olmayan bakım ürünleri kullanılması saçların zayıflamasına neden olur. 

Saç Temizliği ve Şampuan Seçimi

Bakım için kullanılan erkek saç bakım ürünleri bireyin saç tipine uygun ürünler olmalıdır. Aksi taktirde saçların yıpranmasına ve zaman içerisinde dökülmesine neden olur. Bu nedenle bir uzmana danışmadan ve saç analizi yaptırmadan tüm ürünlerin kullanılmaması ve saç temizliğine oldukça dikkat edilmesi gerekir. 

Saç Kondisyoneri Nedir?

Saç kondisyoneri, saçları ağırlaştırmadan hacimlendiren, yumuşatıp nemlendirerek kolay taranması ve şekil almasını sağlayan, içeriğindeki besleyici ürünlerle saçlarınızı ısı ve çevre şartlarından koruyan ürünlerdir. 

Saç Derisi Bakımı ve Masaj Teknikleri

Saçlı deride bulunan kılcal damarlara masaj yaparak saçların daha canlı olması sağlanabilir. Erkekler için saç bakım ürünleri kullanımı sırasında bireyin kullandığı ürünleri saçlı derisine ufak ve kibar bir basınçla minik daireler çizerek yapması gerekir. 

Saç Dökülmesini Durduran Diyet İpuçları

Sağlıklı beslenme ile vücudun ihtiyacı olan minerallerin alınması bireyin hem vücut sağlığına hem de saç sağlığına olumlu etkileri vardır. Bu nedenle saç dökülmesine neden olabilecek sağlıksız besinlerden uzak durulmalıdır. Demir, çinko, B3 vitamini, selenyum gibi vitaminleri içeren yiyecekleri tüketmek gerekir. 

Saça Dair Erkek Saç ve Sakal Bakım Ürünleri

Saça Dair web sitesini ziyaret ederek, uzmanlar tarafından tavsiye edilmiş en kaliteli erkek saç bakım ürünleri içinden kendinize uygun olanı seçip tek tıkla alarak, kargo ücreti ödemeden adresinize isteyebilirsiniz. Saça Dair her konuda sizinleyiz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.