x
Boyalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Detaylı Rehber

Boyalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Detaylı Rehber

21 Ekim 2023

Saç boyaları, saçların daha estetik bir görünüme kavuşmasını sağlasa da bakım gereksinimini artırır. Boyalı saç bakımı doğru yapılmadığı zaman hem saçların canlı görünümü kaybolur ve boya anlamını yitirir hem de saçlar zayıflayarak dökülebilir. Boyalı saçlara nasıl bakım yapmanız gerektiğini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Boyalı Saçların Gereksinimleri: Temel Bilgiler

Boyalı saçlar için bakım yapılacağı zaman, saçların nelere gereksinim duyduğunu  iyi bilmeliyiz. Temel gereksinimlerin bilinmesi, saç bakımının daha doğru yapılabilmesine olanak tanır.

Hangi Tür Saç Boyası Seçilmeli?

Doğru saç boyasını seçmek, bakıma duyulan gereksinimin de temelini oluşturur. Saçların daha güçlü kalabilmesi ve daha az bakıma ihtiyaç duyması için aşağıdaki hususların göz önünde bulundurulması gerekir:

 • Saçın ihtiyaçları doğrultusunda seçim yapılması ve saç özelliklerinin göz önünde bulundurulması, 

 • Alerjen olabilecek maddeler içeren saç boyalarından uzak durulması, 

 • Boyanın, saçın doğal rengine ve cilt tonuna uyumlu olması,

Saça Dair, seçkin markaların en kaliteli ürünleri ile sizlerle. Kadın Saç Boyası sayfamızdan istediğiniz ürünü seçerek tek tıkla sipariş verebilirsiniz.

Saç Boyandıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Saç boyandıktan sonra, boyalı saçlara özel bakım rutini programı hazırlamak ve bu programı takip ederek düzenli bakım yapmak gerekir. Aksi halde hem görünüm hem de saç sağlığı açısından çeşitli olumsuzluklar meydana gelebilir.

Boyalı Saçların Temel Bakım İlkeleri Nelerdir?

Boyalı saçlara evde bakım yaparken, bazı temel ilkelere göre hareket edilmesi gerekir:

 • Boyalı saçlara özel şampuan ve saç kremlerinin tercih edilmesi 

 • Sıcak su yerine ılık veya soğuk suyla saçların yıkanması 

 • Saçları her gün yıkamak yerine haftada 2-3 kez yıkanması

 • Saçların güneşten ve ısıdan korunması 

 • Saç bakım maskeleri kullanılarak derinlemesine bakım yapılması

Boyalı Saçlarda Renk Solmasını Nasıl Önlerim?

Boyalı saçlara bakım yaparken düşülen hatalar, saçların erkenden renginin solmasına neden olabilir. Saçların sıklıkla yıkanmaması, yıkarken sıcak su kullanılmaması ve boyalı saçlara özel şampuanların tercih edilmesiyle renk solmalarının önüne geçilebilir. Ayrıca güneş ışınlarına fazla maruz kalmak da saç rengini soldurur.

Evde Boyalı Saçların Doğru Bakımı

Saç boyası sonrası saç sağlığı için evde saç bakımı büyük önem taşır. Saç bakımında sıklıkla düşülen yanlışlardan kaçınmak ve doğru bakım ürünlerini kullanmak, saçların sağlıklı kalmasına olanak tanır.

Evde Boyalı Saçların Yıpranmasını Nasıl Engellerim?

Evde boyalı saçların yıpranmasını engellemek için sık yıkamaktan kaçınmak, yıkama esnasında aşırı sıcak su kullanmamak ve boyalı saçlara uygun saç bakım ürünlerini kullanmak yeterli olur.

Boyalı Saçlara Uygun Şampuan ve Saç Kremi Seçimi

Boyalı saçların sağlıklı kalabilmesi için, boyalı saçlara özel şampuanlar ve kremler kullanılarak bakım yapılması gerekir. Saç bakım ürünlerinin boyalı saçlara uygun olup olmadığını gösteren ibareler, ambalaj üzerinde yer alır. İyi bir saç bakımı için aşağıdaki ürünleri tercih edebilir, boyalı saçlarınızı daha canlı ve sağlıklı hale getirebilirsiniz: 

Boyalı Saçlara Özel Maske

Özel saç maskeleri de boyalı saç bakımı için vazgeçilmezler arasında yer alır. Haftada bir özel maskeler ile derinlemesine saç bakımı yapmak hem boyanın ömrünü uzatır hem de saç sağlığını korur. 


Saça Dair, boyalı saçların bakımı için sizlere  Kerastase Chroma Absolu serisini öneriyor.

Boyalı Saçlarda Sık Yapılan Hatalar ve Çözümleri

Boyalı saçların bakımında yapılan hatalar, saç sağlığı üzerinde olumsuz sonuçlar doğurur. Sıklıkla yapılan yanlışlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Saçları sıcak suyla yıkamak 

 • Her gün yıkamak 

 • Boyalı saçlara uygun olmayan saç bakım ürünleri kullanmak

 • Uzun süre güneş ışığında kalmak 

 • Derinlemesine bakım yapmamak

Saç Boyası Sonrası Saçın Sağlıklı Gelişimi

Saç boyama sonrası saç sağlığı için saçlara düzenli bakım yapılması yeterli olur. Doğru bakım ürünleri ile periyodik bir şekilde bakım yapıldığı zaman, saçlar sorunsuz bir şekilde gelişim göstermeye devam eder.

Boyalı Saçlarda Dökülme ve Kırılma Sorunlarına Çözümler

Boyalı saçlar iyi bakılmadığı zaman, kırılma ve dökülme sorunu baş gösterebilir. Bu sorunlar ile baş edebilmek için, doğru ve kaliteli saç bakım ürünlerini kullanarak düzenli saç bakımı yapılması gerekir. 

Saça Dair’den dünya markalarının en kaliteli ürünlerini tek tıkla alabilirsiniz. Kerastase, Insight, Wella ve Aveda ürünleri Saça Dair’de. 

Kampanyalar sayfamızı takip ederek beğendiğiniz ürünü indirimdeyken alma fırsatını yakalayın!!!


Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.