x
Kış Mevsiminde Saç Bakımı Önerileri

Kış Mevsiminde Saç Bakımı Önerileri

04 Şubat 2024

Hava şartlarının sertleştiği kış mevsimi, saçların pek çok yönden risk altında kalmasına neden olur. Bahar ve yaz mevsimlerindeki saç bakım rutinleri, bu mevsim için yeterli olmaz. Kış mevsiminde saç bakımı için bu mevsimin yapısına uygun yöntemlere başvurulması ve doğru saç bakım ürünlerinin kullanılması gerekir.

Kışın Saçlar Neden Kurur?

Kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte, saçlar üzerinde bazı olumsuzluklar görülür. Saç kuruluğu da bu olumsuz durumlardan biri. Aşırı soğuk havalar, saçtaki nemin çekilmesine neden olur. Bu durum kış aylarında görülen kuruluğun en temel nedenidir. Bununla birlikte dış ortamlardaki soğuk ve iç ortamlardaki sıcak nedeniyle sürekli farklı sıcaklıklara maruz kalmak da saçlar üzerinde olumsuz etki yaratır. 

Uzmanların kış mevsiminde kuru saçlar için önerisi Aveda Foam Reset Kuru Şampuan

Dikkatinizi Çekebilir : Kuru Saçlar İçin Saç Bakım Önerileri

Banyo Yaparken Saç Neden Dökülür?

Kış aylarında görülen saç dökülmeleri, kışın saç bakımı yapmayı zorunlu kılan durumlardan biridir. Özellikle banyo yaparken dökülen saçlar, kış aylarında hemen herkesin karşılaştığı istenmeyen bir durumdur. Bunun nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Saçların her gün yıkanması 

  • Banyoda çok sıcak su kullanılması

  • Banyo için sağlıksız, kimyasal saç temizlik ve bakım ürünlerinin tercih edilmesi

  • Soğuk havaların saç kökleri üzerine getirmiş olduğu stres

Kış Mevsiminde Saçlarımıza Neden Bakım Yapmalıyız?

Kış mevsiminde saç bakımı yapmak, saçların kuruma ve dökülme gibi istenmeyen durumlardan korunması adına son derece önemli. Ancak yapılan bakımın doğruluğu bu noktada belirleyicidir. Kış mevsiminde saç bakım tüyolarını sizler için 8 başlıkta topladık.

Sık Sık Saçlarınızı Yıkamaktan Kaçının

Saçları sık yıkamak nem kaybına neden olur. Kuruyan saçlar ise kötü görünür, zayıflar ve nihayetinde de dökülür. Bu yüzden de saçların her gün değil; haftada 3 ya da 4 gün yıkanması önerilir. Ayrıca yıkama esnasında saça nazik davranılması gerekir. Tırnaklarla saç köklerini kazımak ya da aşırı sert hareketlerle yıkamak ekstra temizlik getirmediği gibi, saç köklerinin zayıflamasına neden olur.  Bu konuda detaylı bilgi için Saç Yıkarken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Adım Nelerdir? içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Saçlarınızı Çok Sıcak Suyla Yıkamayın

Saçları yıkarken çok sıcak su kullanmak da sıklıkla yapılan yanlışlardan. Sıcak su saç köklerinin zarar görmesine ve saç derisinin kurumasına yol açar. Bununla birlikte daha sıcak su, daha fazla temizlik sağlamaz. Ilık su tercih etmek saç sağlığı açısından daha faydalıdır.

Yumuşak Saçlar İçin Kuru Şampuan Kullanın

Suya ihtiyaç duymadan saçların temizlenmesini sağlayan kuru şampuanlar da kış mevsiminde saç bakımı için önemli bir yere sahip. Toz halindeki bu şampuanlar, saç derisinde biriken yağı ve kiri emer. Bu sayede saçların yıkanma ihtiyacı azalır, daha parlak ve dolgun bir görünüm sağlanır.

Susuz Kalmayın

Kış aylarında bol su tüketmek, vücudun genel sağlığının yanı sıra saç sağlığı için de hayati öneme sahip. Doğrudan saçla alakalı olmayan ancak dolaylı olarak saçların kurumasının önüne geçen su tüketimi, saçların daha parlak kalmasına da imkân tanır. Sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olmak için günde 2 ila 3 litre arasında su tüketilmesi tavsiye edilir. 

Saçınıız ve Saç Derinizi Saç Yağı ile Nemlendirin

Saçın soğuk havalar nedeniyle kaybettiği nemi geri kazandırmak, kışın saç bakımı rutinlerinden. Yeterince nemlendirilmeyen saçlarda kuruluk, mat görünüm, kırılma ve dökülme gibi sorunlar ortaya çıkar. Saç bakım yağları, kış aylarında saçların ihtiyacı olan nemin kazanılması ve korunması adına yüksek performans gösterir. Ayrıca saç yağları, saçın beslenmesini sağlayan pek çok maddenin de emilimine yardımcı olur. Saç yağlarının eşsiz faydaları vardır. Siz de bu faydalardan mutlaka yararlanın.

Kış mevsiminde saç bakımı için uzmanların ilk önerisi Kerastase Ultime Elixir Çok Yönlü Saç Bakım Yağı

Saçlarınızı Isı ile Şekillendirmeyin

Saçları kurutmak ya da şekillendirmek için ısı kullanmak, zaten mevsim nedeniyle nem kaybeden ve kuruyan saçların daha fazla kurumasına yol açar. Saç kurutma makinesi ve şekillendiriciler, saçları zayıf düşürür ve nihayetinde de kırılmalarına neden olur.

Saçınız Tam Kurumadan Dışarı Çıkmayın

Kış aylarında saçlar tam kurumadan dışarı çıkmak pek çok hastalığa davetiye çıkarabileceği gibi, saçların zayıflamasına ve hızlı nem kaybetmesine zemin hazırlar. Bu yüzden saçların ısı kullanılmadan kurutulması ve tam kurumadan da dışarı çıkılmaması gerekir.

Saç Bakım Maskesi Kullanmayı İhmal Etmeyin

Saç bakım maskeleri, kış mevsiminde saç bakımı yapmanın olmazsa olmazlarından. Saçın kaybettiği vitamin ve mineralleri geri kazandıran, ideal nem düzeyine ulaşmayı sağlayan ve saçların daha sağlıklı görünmesini mümkün kılan saç bakım maskelerinin her duştan sonra uygulanması tavsiye edilir. Siz de saç bakım maskesi kullanmayı unutmayın.

Kış mevsiminde saç bakım maskesi önerimiz, Kerastase Genesis Saç Dökülme Karşıtı Güçlendirici Maske

Saça Dair Dünya Markaları  ile Kış Mevsiminde Saç Bakımı

Kış mevsiminde ihtiyaç duyulan saç bakım ürünlerinin kalitesi, bu ürünlerden beklenen faydanın net olarak görülmesini sağlar. Dünyanın önde gelen saç bakım ve temizlik ürünlerini bir arada sunan Saça Dair, kışlık saç bakım ürünlerinizi gönül rahatlığıyla alabileceğiniz en güvenilir adres. Aveda, Kerastese, Wella ve Insight gibi öncü markaların ürünlerini bulabileceğiniz Saça Dair ile siz de saçınızın tüm kış boyunca sağlıklı ve canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Saça Dair’de tüm alışverişleriniz ücretsiz kargo ile aynı gün adresinize gönderilir. Saça Dair web sitesini ziyaret ederek kampanya sayfamızdan indirimli alışveriş yapmayı unutmayın.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.