x
Saç Yıkarken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Adım Nelerdir?

Saç Yıkarken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Adım Nelerdir?

09 Aralık 2021

Saç bakım rutini içerisinde en etkili ve en sık uygulanan saç bakım yöntemi saç yıkamaktır. Bu yüzden de saçınızı yıkarken suyun sıcaklığından, doğru şampuan seçimine hatta yıkama yönteminize kadar her detay önemlidir. Sağlıklı görünüme sahip canlı ve parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız öncelikle saçınızı doğru şekilde ve doğru saç bakım ürünleri ile yıkamalısınız.

Yazımızda saç yıkarken özellikle dikkat etmeniz gereken, sağlıklı saçlara kavuşmanıza yardımcı olacak 4 adım hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Sıcak sudan kaçınmak

Çoğu kişi saçını yıkarken ne kadar sıcak su kullanırsa saçını o kadar çok temizleneceğini düşünür. Ancak bu düşünce oldukça yanlış bir düşüncedir. Aksine aşırı sıcak su ile yıkamak saç derisine ve saç yapısına zarar vermektedir. Sıcak su saç derisinin sahip olduğu yağ dengesinin bozulmasına ve kepek, kuru saç ya da yağlı saç gibi saç derisi ve saç problemlerine neden olmaktadır.

Doğru Şampuan seçimi

Saçınızı yıkarken dikkat edilmesi gereken konuların başında saç yıkama sırasında kullanılan en önemli saç bakım ürünü olan şampuan geliyor. Doğru şampuan kullanımı sağlıklı, parlak ve canlı saçlara ulaşabilmek için olmazsa olmaz kurallardan biri. Doğru şampuanı seçmek için ise öncelikle saç tipinizi belirlemeniz gerekiyor. Her saç tipinin ihtiyaçları farklıdır bu yüzden seçeceğiniz doğru şampuanda saçınızın ihtiyaçlarını gidermeye yönelik olmalıdır. Örneğin, kuru saçlara sahipseniz kuru saçlar için özel olarak üretilmiş şampuan çeşitlerini kullanmanız gerekiyor. Bu şampuanların özel içerikleri sayesinde kuru saçlarınızı yoğun bir şekilde nemlendirebilir ve kuru, mat ve tahriş olmuş yapısını sağlıklı bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Saç diplerine masaj yapmak

Yapılan araştırmalara göre saçlarınızı yıkarken saç diplerine masaj yapmak daha güçlü, sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmanıza yardımcı oluyor. Saçınızı yıkarken, parmak uçlarınız ile saç derinize hafifçe baskı yaparak masaj yapın. Bu masaj saç derinizin altındaki kan dolaşımının hızlanmasını sağlayacaktır. Hızlanan kan dolaşımı saç köklerini uyararak saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olacaktır. Bu da daha sağlıklı saçlara ve saç derisine sahip olmanızı sağlayacaktır.

Saç uçlarına saç kremi uygulamak

Saç yıkarken her ne kadar sadece şampuan kullanımın yeterli olacağı düşünülse de çoğu zaman saçlar yoğun nemlendirmeye ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Şampuanlar saç derisini ve saçı yağdan, kirden, tozdan ve ölü cilt hücrelerinden temizlemek üzere formüle edilmiş saç bakım ürünüdür. Ancak saç bakım kremi içerisinde nemlendiriciler, vitaminler saçın bakımını sağlayacak yardımcı içerikler yer almaktadır. Bu yüzden saç tipine göre seçeceğiniz ve saç uçlarına uygulayacağınız saç kremi saçlarınızın daha sağlıklı, parlak ve güçlü bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır.

Saça Dair ekibi olarak bu yazımızda saç yıkarken dikkat edilmesi gereken 4 adım nelerdir sorusuna kısa cevaplar vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde saçlarınıza gerekli doğru bakımı sağlayarak sağlıklı, canlı ve daha parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız sitemizde yer alan her saç tipine özel saç bakım ürünlerinden faydalanabilirsiniz!

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.