x
Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi

Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi

07 Eylül 2021

Şampuan kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle şampuanlar, kullanan kişinin saç tipi için uygun seçilmelidir. Saç tipine uygun şampuan kullanmak saçın daha güzel görünmesini ve daha sağlıklı olmasını sağlar.

İlginizi Çekebilir :  Saç Tipinizi Nasıl Öğrenirsiniz?

Ayrıca şampuanın içeriği de oldukça önemlidir. Şampuanın içerdiği bileşenleri incelemek ve şampuanın sunduğu vaatlere dikkat ederek şampuanı seçmek gerekir.Saç tipleri, normal saçlar, kıvırcık saçlar, ince telli saçlar, boyalı saçlar ve kalın telli saçlar olmak üzere 5’e ayrılır. Şimdi bu 5 saç tipine uygun şampuan nasıl seçilir teker teker inceleyelim.

Normal Saçlar

Normal saçlara sahip kişilerin, normal saçlar için üretilen şampuanları kullanmaları uygun olacaktır. Bir kişi boyalı, ince telli, kalın telli, ya da kıvırcık saçlara sahip değilse normal saçlar için üretilen şampuanları tercih edebilir. Normal saçlara uygun üretilmiş şampuanların içeriğinde boyalı saçların şampuanlarında olduğu gibi renk koruyucu maddeler yer almaz. Kıvırcık saçlara uygun olan şampuanların içeriğinde yer alan bukle belirginleştirişi maddeler yer almaz. Bunlara dikkat ederek şampuan seçimi yapmak oldukça önemlidir.

Uzmanların normal saçlar için şampuan önerisi : Kerastase Elixir Ultime Parlaklık Şampuanı

Kıvırcık Saçlar

Her saç tipinde olduğu gibi kıvırcık saçlarda da şampuan seçimi çok önemlidir. Kıvırcık saçlı kişiler, buklelerinin belirgin olmasını ve kıvırcıklığın kalıcı olmasını isterler. Bunu sağlamak için uygun saç bakım ürünlerini kullanmak gerekir. Tam da bu noktada şampuan seçimi yer alır. Şampuan seçimi kıvırcık saça uygun olduğunda kıvırcık saç daha belirgin ve kalıcı buklelere sahip olmanızı sağlar. Kıvırcık saçlı kişiler genelde saçın kabarma sorunu ile karşı karşıya kalır. Kıvırcık saçlar için özel olarak üretilen şampuanlar bu kabarma sorununa karşı etkili formüllerle üretilmişlerdir. Yani kıvırcık saçlı kişiler kabarma sorunu yaşamak istemiyor ve de saçlarının daha belirgin bukleli, güzel görünmesini istiyorsa kesinlikle şampuan seçimini doğru yapmalılardır.

Uzmanların kıvırcık saçlar için şampuan önerisi : Kerastese Curl Manifesto Bain Hydratation Douceur

İnce Telli Saçlar

İnce telli saçlar, genellikle diğer saç tiplerine göre daha az hacimli saçlardır. Ama ince telli saçlara sahip olmak, hacimsiz saçlara sahip olmak değildir. Tabi ki çeşitli şampuanlar, kremler yardımı ile saçı olduğundan daha hacimli göstermek mümkündür. Bu nedenle ince telli saçlara sahip olan kişiler, şampuan seçerken ince telli saçlara uygun ve hacim veren formülde hazırlanmış şampuanları tercih etmeleri gerekmektedir.

Uzmanların ince telli saçlar için şampuan önerisi : Kerastase Resistance Bain Volumifique Hacimlendirici Şampuan

Boyalı Saçlar

Boya uygulanmış saçların bakımı normal saçlara göre daha çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü boyalı saça yanlış şampuan seçimi yapıldığında boya rengi zamanla değişebilir ve boya farklı renklere dönüşebilir. Boyalı saça uygun şampuanlar, saçtaki boyayı koruyarak daha uzun süre saçta kalmasını sağlar ve oluşabilecek renk değişimlerini en aza indirger. Bu nedenle boyalı saçlara sahipseniz kesinlikle boyalı saçlar için üretilmiş olan şampuanları tercih etmenizi öneririz.

Uzmanların boyalı saçlar için şampuan önerisi : Kerastase Bain Riche Chroma Respect 

İlginizi çekebilir: En Etkili Saç Bakım Yöntemleri

Kalın Telli Saçlar

Kalın telli saçları olan kişiler, genellikle hacimli saçlara sahiptirler. Saçın kalın telli olması saçı olduğundan daha kalın ve de çok gösterir. Kalın telli saçları olan kişiler buna uygun şampuan tercih etmelidirler. Bu şampuanlar saçları güçlendirerek besler ve sönük bir görünüm oluşmasını engeller. Ayrıca saçı temizlerken ağırlaştırmadan etki ederek saçın arınmasını sağlar. Kalın telli saçlara sahip kişilerin bu saç tipine uygun şampuan kullanması son derece önemlidir.

Uzmanların kalın telli saçlar için önerisi : Kerastase Discipline Bain Fluidealiste Disiplin Şampuanı

Bu yazımızda saç tipine göre şampuan seçmenin önemini vurgulamaya çalıştık. Ve sizler için 5 ayrı saç tipini detaylıca inceledik. Normal saçlar başta olmak üzere boyalı saçlara kadar şampuan seçimi nasıl olmalı ve şampuan seçimi neden önemlidir, bu konulara değinerek sizleri bilgilendirmeyi hedefledik.

Saçınızın yapısına göre şampuan ve saç bakım ürünleri seçerek saç kalitenizi ve güzelliğini maksimize edebilirsiniz. Özellikle dermatologların önerdiği şampuanlar saçlarınız için son derece etkili ve faydalı olacaktır. Saça Dair web sitesi blog içeriklerini takip ederek saçlarınız hakkında detaylı bilgiler ve küçük ipuçlarını öğrenebilirsiniz. Kampanyalar sayfamızdan tercih ettiğiniz ürünler indirimdeyken tek tıkla kargo ücreti ödemeden alabilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.