x
KIVIRCIK SAÇ BAKIMI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN EN ÖNEMLİ 5 TÜYO

KIVIRCIK SAÇ BAKIMI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN EN ÖNEMLİ 5 TÜYO

31 Ağustos 2021

Kıvırcık saçlara sahip olan kişiler, saç bakımlarına diğer saç tiplerine göre daha çok özenirler ve daha fazla dikkat ederler. Çünkü sahip oldukları bukleleri en iyi şekilde kullanmak isterler. En güzel buklelere sahip olmak için doğru adımları uygulamak ve doğru saç bakım ürünlerini kullanmak gerekir. Kıvırcık saçlı kişilerin mutlaka bilmesi gereken bazı noktalar vardır. Siz de kıvırcık saçlara sahipseniz, yazımızı okumaya devam edin ve kıvırcık saç bakımı hakkında bilmeniz gereken en önemli 5 tüyoyu öğrenin.

Saçlarınızı Çok Sık Yıkamayın

Saçları her gün yıkamak saç sağlığınıza yarardan çok zarar getirir. Çok fazla saç yıkamak sebase bezlerini daha çok çalıştırarak, daha fazla yağ üretmesine sebep olur. Çok sık yıkanan saçlar daha fazla yağlanmaya başlar ve saçınız yağlanma konusunda bir kısır döngüye girmiş olur. Bu nedenle saçlarınızı çok sık yıkamayın ve saçlarınızı kendi halinde bırakmaya çalışın. Saçın kendi halinde kalmaya ihtiyacı vardır. Sürekli saça dışarıdan müdahale etmek saçı olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle kıvırcık saç yapısını bozmak istemiyorsanız saçlarınızı çok sık yıkamaktan kaçının.

Saç Diplerinizi Arındırdığınızdan Emin Olun

Saçı yıkarken birçoğumuz hata yaparız, saçı tam olarak temizleyemediğimiz zamanlar olabilir. Çünkü saçı yıkarken saç dipleri yerine uçlarına şampuan uygulayanlar bu hataya düşmüş olurlar. Ya da şampuanı iyice köpürtmeden durulama adımına geçen kişiler… Bu noktada saç diplerinde şampuan kalıntıları kalır, kalıntılar saça iyi gelmez. Sağlıklı saçlara sahip olmak için saç diplerinizi arındırdığınızdan emin olmanız gerekir.

Saçlarınıza Uygun Olan Bakım Ürünleri Kullanın

Kıvırcık saçın hoş görünmesi bakım ürünlerinin doğru kullanılmasına bağlıdır, diyebiliriz. Çünkü kıvırcık saçın yapısı bozulmaya, uçuşmaya ve kabarmaya çok uygundur. Uçuşmayı, kabarmayı önlemek için bakım ürünlerinden yardım alınır. Kıvırcık saç için üretilmiş çeşitli bakım kremleri, saç bakım yağları ve serumların hepsi saçı destekleyerek buklelerin sabit kalmasını sağlar. Eğer siz de kıvırcık saçlara sahipseniz, kendinize bir rutin oluşturun ve bu rutini saçlarınıza düzenli olarak uygulayın. Böylece saçlarınız harika bir görünüme ulaşacaktır.

Saçlarınızı Asla Fırçalamayın

Saç fırçalamanın ne sıklıkla yapılacağı her saç tipinde farklılık gösterir. Örneğin, düz saçlı kişiler saçlarının birbirine karışmaması adına her gün ya da günde birkaç defa saçlarını tararlar. Oysa kıvırcık saçlı kişilerde durum aynı değildir. Kıvırcık saçlı kişiler her gün saçlarını tararlarsa saçlarındaki buklelerin şekli kaybolur ve saç kabarır. Bu nedenle kıvırcık saçlara sahip kişiler duştan sonra yani saçları ıslakken tararlar. Taradıktan sonra saçlarını, avuçlarının içine alıp yukarı yönde hareket ettirerek şekil verirler ve bukleler bu şekilde sabitlenir ortaya hoş bir görüntü çıkar.

Aşırı Isı Uygulamayın

Aşırı ısı, düz saç, dalgalı saç, kıvırcık saç fark etmeksizin her saç tipine çok fazla zarar verir. Bu nedenle herkesin saçlarını aşırı ısıdan koruması ve bu konuda dikkatli davranması gerekir. Tabi ki diğer saçlara kıyasla kıvırcık saçlı kişiler bu noktada daha dikkatli davranmalılardır. Çünkü saçın zaman içerisinde aşırı ısıya maruz kalması durumunda saçtaki bukleleri bozabilir. Bu da saçta şekil bozukluğuna ve hoş olmayan bir görünüme sebep olur. Sağlıklı buklelere sahip olmak için saçınıza aşırı ısı uygulamayın.

Bu yazımızda kıvırcık saçlara sahip kişilerin mutlaka bilmesi gereken en önemli 5 tüyoyu sizlerle paylaştık. Paylaştığımız en önemli 5 tüyoya dikkat ederek saçlarınızı daha güzel, sağlıklı, canlı ve hoş bir görünüme ulaştırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kıvırcık Saç İpuçları 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.