x
Saç tipinizi nasıl öğrenirsiniz?

Saç tipinizi nasıl öğrenirsiniz?

11 Mayıs 2021

 

Sağlıklı bir görünüme sahip canlı, dolgun saçlar için saç tipini doğru belirlemek ve özelliklerini bilmek oldukça önemli. Saç tipinize uygun bakım ürünleri kullanmadığınız takdirde saçlarınızda kuruma, yağlanma ve saç derisinde kepeklenme gibi saç ve saç derisi problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Günlük saç bakım rutininizi belirlemek için izleyeceğiniz bazı adımlar ile saç tipinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu yazımızda hangi saç tipine sahip olduğunuzu nasıl öğreneceğinize dair bazı yöntemler hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağız.

Araştırmalar Yapın ve Karşılaştırın  

Saç tipinizi belirlemenin ilk adımı saç tipleri hakkında bilgi sahibi olmak. Böylece saçınızı inceleyerek hangi saç tipine sahip olduğunuzu anlayabilirsiniz. Peki, hangi saç tipleri var ve özellikleri neler? Saç tipleri öncelikli olarak ince telli ve kalın telli olmak üzere ikiye ayrılıyor;

İnce telli saçlar:

İnce telli saçlar, normal sayılan kalınlıkta ki saçlara göre yaklaşık 2 mm daha ince saçlardır. Genellikle daha düz ve sönük yapıya sahip olan ince telli saçları daha dolgun ve parlak bir görünüme kavuşturmak için ise mutlaka ince telli saçlara özel bakım ürünleri kullanılmalıdır. İnce telli saçlar için üretilmiş hacim veren şampuanlarbesleyici saç kremleri ve şekillendirmesi zor olduğu için şekillendirmeyi kolaylaştıran saç sütleri ince telli saça sahip olanların mutlaka kullanması gereken saç bakım ürünlerinden bazılarıdır.

Kalın telli saçlar:

Kalın telli saçlar, normal sayılan saçlara göre daha gür, kurumaya ve elektriklenmeye daha eğilimli yapıda ki saçlardır. Saç tellerinin kalın olması saçın yeterince nemi hapsedememesine neden olur. Bu yüzden bu saç tipine sahip olanların, kalın telli saçlar için özel olarak üretilmiş, saçın nem kazanmasına ve korumasına yardımcı olan şampuanları, mat görünümün önüne geçmek için ise parlaklık veren saç maskelerini kullanmaları gerekir. İnce telli ve kalın telli saçlar dışında saç tiplerini belirlerken dikkat edilen bir diğer konu ise saçta bulunan yağ miktarı. Bazı etkenlerden dolayı saç derisi fazla ya da olması gerekenden daha az yağ üretebilir. Saçın yapısını etkileyen bu durum için ise yağlı saçlar, kuru saçlar ve normal saçlar kategorileri bulunuyor. 

Yağlı saçlar: 

Saç derisinin çeşitli nedenlerden dolayı fazla yağ üretmesi sonucu genellikle yağlı ve cansız bir görünüme sahip saç tipidir. Yağlı saçlara sahip olanlar daha canlı ve sağlıklı saçlar için Yağlanmayı önleyen şampuanlar ya da saçın yağ dengesini sağlamaya yarayan yağlı saçlara özel maskeler kullanabilirler.

Kuru Saçlar:

Kuru Saçlar saç derisinin olması gerekenden daha az yağ üretmesi sonucu mat ve kuru bir yapıya sahip saç tipidir. Kuru saçlarda yaşanan mat görünümün ve elektriklenmenin önüne geçebilmek için özellikle sülfatsız şampuanlar, saça nem kazandıracak yağlar tercih edilmelidir.  Bütün bu bilgiler doğrultusunda saçınızın özelliklerini değerlendirerek hangi saç tipine sahip olduğunuzu belirleyebilirsiniz. Kuru saçlar için bakım önerileri diğer saç türlerine göre farklılık gösterir.

Kendiniz Kontrol Edin  

Saç tipinizin yağlı mı ya da kuru mu olduğuna bir türlü karar veremiyorsanız evde kendi kendinize yapacağınız ufak bir test ile saç tipinizi belirleyebilirsiniz. Saçlarınızı yıkadıktan yaklaşık iki gün sonra emici özelliği olan bir kâğıt ile saç derinize hafifçe bastırın. Kâğıt üzerinde herhangi bir yağ lekesi bulunmuyorsa kuru saçlara sahipsiniz demektir. Eğer hafif yağ lekeleri var ise normal saçlara, belirgin yağ lekeleri ve kâğıdı aldıktan sonra saçlarınız yapışık kaldıysa yağlı saçlara sahipsiniz demektir.

Dermotoloğa Başvurun  

Bazı durumlarda ne kadar araştırsanız da ya da kendi kendinize evde testler yapsanız da saç tipinizin ne olduğuna bir türlü karar veremeyebilirsiniz. Özellikle de saçınız karma saç tipinde ise. Karma saç tipleri, saç derisinde ki yağa rağmen kuru yapıda olabilir ya da kuru saç derisine rağmen yağlı bir yapıya sahip olabilir. Bu yüzden bu saç tiplerinde doğru bakım ürününü kullanmak adına saç tipini belirlemek oldukça zordur. Saç için doğru bakımı yapmaya çalıştıkça saç derisi ve saçlar daha kötü duruma gelebilir. Eğer bu tarz bir sorun yaşıyorsanız mutlaka dermatoloğa başvurmalı ve dermatolog tarafından belirlenen saç ürünlerini kullanmalısınız.  

Saça Dair ekibi olarak bu yazımızda saç tipinizi nasıl öğrenirsiniz sorusu ile saç tipini belirleme yöntemleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde belirlediğiniz saç tipinize özel ürünler ile saçınıza sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüm kazandırmak istiyorsanız sitemizde yer alan her saç tipine özel saç bakım ürünlerinden faydalanabilirsiniz!

İlginizi çekebilirhttps://www.sacadair.com/essiz-duz-sac-tuyolari-nelerdir

Saç tipinize göre dermatologların önerdiği şampuanlar ve saç bakım ürünlerini kullanarak sağlıklı, hacimli ve estetik saçlara sahip olabilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.