x
Yağlı Saçtan Kurtulma Yöntemleri

Yağlı Saçtan Kurtulma Yöntemleri

18 Mayıs 2021

Yağlı saç problemi, yanlış bakım ürünlerinin kullanımı, genetik faktörler ya da yanlış beslenme gibi birçok neden dolayı en sık görülen saç problemlerinden biri. Yağlı saçlar, saç derisinin olması gerekenden çok daha fazla yağ üretmesi sonucu oluşur. Saçlar güçlenmek ve beslenmek için yeterli olan yağı emdikten sonra salgılanmaya devam eden yağ saçın üstünde kalarak, saçta oldukça yağlı, cansız, sönük ve mat bir görüntüye neden olur. Yağlı saç, her ne kadar bu sorunu yaşayan çoğu insanı umutsuzluğa düşürse de doğru bakım ürünlerinin kullanımı ve doğru bakım yöntemlerinin uygulanması ile kısa sürede kolaylıkla çözülebilecek bir saç problemidir. Yağlı saçlar için özel olarak üretilmiş bakım ürünleriyle yapacağınız saç bakım rutinleri ile saç derinizin yağ üretim dengesini sağlayarak sağlıklı, parlak ve dolgun görünümlü saçlar elde edebilirsiniz.   Yazımızda yağlı saçlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak; saçlar neden yağlanır gibi bilgilerin yanı sıra, yağlı saçlar ne sıklıkta yıkanmalı, hangi bakım ürünleri kullanılmalı ve yağlı saçlar nasıl tedavi edilir konularında bilgi vermeye çalışacağız.

Saçlar Neden Yağlanır?

Saç derisi yapısı itibariyle tıpkı vücudun diğer bütün kısımları gibi kendisini beslemek ve sahip olduğu gözenekleri dış etkenlere karşı korumak için sebum adı verilen bir çeşit yağ üretmektedir. Saç derisi tarafından üretilen sebum aynı zamanda saçı besleyerek, sağlıklı, canlı ve dolgun bir görüntüye kavuşmasını sağlamaktadır. Saç derisine etki eden bazı faktörler saç dersinin daha az ya da daha fazla sebum üretmesine neden olabilmektedir. Saç derisi olması gerekenden daha az sebum ürettiğinde kuru saç problemi, daha fazla ürettiğinde ise yağlı saç problemi yaşanmaktadır.   Yağlı saçlarda görülen, saç derisinin daha fazla sebum üretmesinin nedenlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • * Saç derisinin daha fazla sebum üretmesine neden olan faktörlerin başında beslenme düzeni geliyor. Aşırı yağlı yiyeceklerin tüketilmesi, yetersiz ve dengesiz beslenme cilt genelinde yağlanmaya neden olduğu gibi saç derisinde de sebum üretimini arttırıyor.
  • * Yağlı saçlar, düz ve ince telli saçlarda daha sık görülüyor. Bunun nedeni ise salgılanan yağın düz saçlarda, uçlara kadar daha rahat ulaşması ve ince telli saçların daha az yağa gerek duymasından dolayı emilemeyen yağın saç üstünde kalması.
  • * Saçları aşırı sıcak su ile yıkamakta, saç derisinin yapısının bozarak, aşırı yağ üretimine ve yağlı saçlara sebep olan nedenler arasında.
  • * Fön makinası ya da maşa gibi ısıl işlem gerektiren uygulamalar, saç derisinin yapısını etkileyerek, saç dersinin kendisini korumak için daha fazla yağ üretmesine neden olur.
  • * Yağlı saçların oluşmasında en sık karşılaşılan hata ise kullanılan yanlış saç bakım ürünleri. Saç yapısına uygun olmayan şampuanlar, saç kremleri ya da bakım yağları saç derisinde ki yağ üretiminin daha da artmasına neden olabiliyor.

Hassas yapıda ki saçların yağlanması her ne kadar kolaymış gibi görünse de, sağlıklı beslenme düzeni, saç tipine özel saç bakım ürünleri ve saç bakım uygulamaları ile saçlarda yağlanmanın önüne geçmek mümkün.

Yağlı Saçlar Ne Sıklıkla Yıkanmalıdır?

Yağlı saçların cansız, birbirine yapışık ve mat görüntüsünden rahatsız olarak saçı temiz tutmak için sürekli saçı yıkamak her ne kadar sizi rahatlatsa da yağlı saçlarınız için pek doğru bir uygulama olmayabilir. Saçları sık sık yıkamak özellikle yağlı saçlarda daha da yağlanmaya neden olabilir. Bu yüzden uzmanlar yağlı saçlara sahip olanların saçlarını 2-3 günde bir yıkamasını tavsiye ediyorlar. Ayrıca saçı yıkarken aşırı sıcak su kullanımının da saçlarda yağlanmaya neden olduğu biliniyor. Yağlı saçlara sahipseniz saçlarınızı ılık suyla yağ birikimini kontrol altına alacak şekilde 2-3 günde bir yağlı saçlar için özel olarak şampuanlar ile yıkamanız yeterli olacaktır.

Hangi Saç Bakım Ürünleri Kullanılabilir?

Online alışverişin her geçen gün artması ile birlikte artık ihtiyaç duyulan saç tiplerine özel olarak üretilmiş saç bakım ürünlerine de ulaşmak oldukça kolay. Önemli olan ise saç tipini doğru belirleyip saçınız için doğru saç bakım ürününü seçmek. Yağlı saçlara sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, saçınızın yağ dengesini sağlayarak sağlıklı, parlak ve canlı saçlara sahip olmak için yağlı saçlar için özel olarak üretilmiş saç bakım ürünlerini kullanmanız gerekiyor. Yağlı saçlarınız için kullanabileceğiniz bazı ürünler ise şunlar;

Günlük saç bakımı rutininde saçların temizlenmesi için kullanılan şampuanlar oldukça önemli bir yere sahip. Yağlı saçlarınızın için seçeceğiniz şampuanın ise saçınızı temizlerken, saç derinizin yapısınız koruyan, saçın yağlanmasını engelleyen içeriğe sahip olması oldukça önemli. Yağlı saçlar için özel olarak üretilmiş Kerastase Specifique Bain Divalent Yağlanma Önleyici Şampuan, saçınızı temizlemenize yardım ederken bir yanda da saç derinizin aşırı yağ üretimini önlemeye yardımcı olur. Saç derisinde oluşan yağlanmayı saç derisine zarar vermeden ve doğal yapısını bozmadan gerçekleştirir.

Saç temizliği sırasında şampuanlamadan önce kullanılan Kerastase Specifique Masquargil Saç Banyo Öncesi Kil Maskesi sahip olduğu kil yapısı sayesinde saçta ki aşırı yağlanmadan dolayı oluşan yağ tabakasını ve dış etkenlerin oluşturduğu kir tabakasını derinlemesine ve tamamen temizleyerek, saç derisi üzerinde bulunan gözeneklerin açılmasını sağlar. Kerastase Specifique Masquargil Saç Banyo Öncesi Kil Maskesini ayda bir kere kullanmak derinlemesine ve etkili kullanım için yeterlidir.

Yağlı saçlar için özel olarak üretilmiş Kerastase Fusio-Scrub Yağlı Saçlara Peeling Maskesi, aşırı sebum üreten saç derisini içerisinde bulunan deniz tuzu ile arındıran bir peeling temizleyicidir. Saç derisini yoğun bir şekilde temizleyerek aşırı yağ üretimini dengelemeye yardımcı olur.

Yağlı saçlara sahip olduğunuzu düşünüyorsanız yukarı da belirttiğimiz ürünler ile saç bakım rutini oluşturarak daha sağlıklı, canlı ve parlak görünümlü saçlara sahip olabilirsiniz.

Yağlı Saçlar Nasıl Tedavi Edilir?

Yağlı saçlara sahipseniz ve bu durum sizi rahatsız etmeye başladıysa, yağlı saçlardan kurtulmanın tek yolu yağlı saçlar için özel olarak üretilmiş içeriklere sahip saç bakım ürünlerini kullanmak. Eğer bütün uğraşlarınıza rağmen saçlarınızda ki yağlanmayı engelleyemiyorsanız bir dermatoloğa başvurmanız ve dermatolog tarafından size özel olarak verilmiş saç bakım ürünlerini kullanmanız gerekmektedir.

Saça Dair ekibi olarak bu yazımızda yağlı saçtan kurtulma yöntemleri nelerdir, saçlar neden yağlanır yağlı saçlar ne sıklıkla yıkanmalıdır ve hangi saç bakım ürünleri kullanılabilir ile yağlı saçlar nasıl tedavi edilir sorularına cevap vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde yağlı saçlara sahip olduğunuzu düşünüyor ve buna bir çözüm arıyorsanız sitemizde yer alan yağlı saçlara özel bakım ürünlerimizden faydalanabilirsiniz!

İlginizi çekebilir: https://www.sacadair.com/sac-tipinizi-nasil-ogrenirsiniz

                                          

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.