x
Saç Bakımında En Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

Saç Bakımında En Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

22 Ekim 2021

Sağlıklı görünen bakımlı, canlı ve gür saçlar herkesin hayali. Çünkü saçlar dış görünüşümüzü tamamlayan en önemli aksesuarlarımızdan biri. Sağlıklı saçlara sahip olmanın ise tek yolu var; saç bakım rutini uygulamak. Ancak bazen saç bakım rutini yaparken bazı hatalar yapabiliyoruz. Bu da saçlarımızın hayal ettiğimizin aksine daha kötü, cansız ve sönük bir görüntü oluşturmasına neden olabiliyor.

Yazımızda saç bakım rutini oluştururken size yardımcı olacak saç bakımında en sık yapılan hatalar hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Aşırı Sert Saç Taramak

Saç bakım rutini içerisinde olmazsa olmaz uygulamalardan biri saç taramak. Ancak saç taramanın saçlara zarar vermemesi için dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları bulunuyor. Yanlış şekilde saç fırçalamak saçların yıpranmasına, kırılmasına hatta dökülmesine neden olabiliyor. Saç tararken yapılan en sık hatalardan biri ise saçları sert bir şekilde taramak. Saçları sert bir şekilde taramak saçlarınızda yıpranmasına, kopmasına ve dökülmesine neden olabilir.

Çok sıcak su kullanmak

Söz konusu saçları temizlemek olunca genellikle su ne kadar sıcak olursa o kadar derinlemesine temizlediği düşünülür. Ancak bu durum saçlarımız için geçerli değil. Hatta saçları çok sıcak su ile yıkamak saçlarımıza ve saç derimize zarar veriyor. Saç derimizin sahip olduğu yağ dengesini bozarak saçlarımızın yağlanmasına, kurumasına ve dökülmesine neden olabiliyor. Saçlarınızı yıkarken ılık su kullanmanız saç deriniz ve saçlarınız için daha sağlıklı bir uygulama olacaktır.

Saçı Aşırı Isıya Maruz Bırakmak

Bakımlı ve şekil verilmiş saçlar her zaman daha güzel bir görünüme sahip olurlar. Bu yüzden çoğu kişi güne başlarken saçlarını maşa ya da düzleştirici ile şekil vermeyi tercih eder. Ancak yüksek ısı saçlar için oldukça yıpratıcı olabiliyor. Yüksek ısı saçın yapısını bozarak kırılmasına ve gücünü kaybederek dökülmesine neden olabiliyor. Bütün bu problemlere önlem olarak saç bakım rutininize ısıya karşı termal koruma sağlayan saç bakım ürünlerini ekleyebilirsiniz.

Yanlış Ürünler Kullanmak

Saç bakım rutini oluştururken en sık yapılan hatalardan biri yanlış saç bakım ürünlerini kullanmak. Seçeceğiniz saç bakım ürünlerinden istediğiniz verimi alabilmeniz için saç tipinize uygun saç bakım ürünlerini seçmeniz gerekiyor. Eğer yağlı saçlara sahipseniz saç derinizde ve saçınızda yağ dengesini sağlayacak ürünler seçmelisiniz. Aksi takdirse saçınız daha da yağlanarak istemediğiniz bir görünüm yaratabilir. Aynı şekilde kuru saçlara sahipseniz ise saçınızı besleyerek güçlendirecek, yoğun nemlendirme sağlayacak ürünleri tercih etmelisiniz. Böylece saçınızdaki kuru ve mat görünüm gidecek yerini parlak ve elektriklenmemiş saçlara bırakacaktır.

Saça Dair ekibi olarak bu yazımızda saç bakımında en sık yapılan hatalar hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde saçlarınıza gerekli doğru bakımı sağlayarak sağlıklı, canlı ve daha gür saçlara sahip olmak istiyorsanız sitemizde yer alan her saç tipine özel saç bakım ürünlerinden faydalanabilirsiniz!

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.