x
Saç Dökülmesi ile Baş Etmenin 4 Etkili Yolu Nelerdir?

Saç Dökülmesi ile Baş Etmenin 4 Etkili Yolu Nelerdir?

15 Eylül 2021

Mevsim değişiklikleri, dengesiz beslenme ya da günlük hayatın stresi, hepimiz bir dönem saç dökülmesi problemi yaşamışızdır. Saç dökülmesi aslında belirli dönemlerde normal bir süreç olsa da arttığı zamanlarda oldukça can sıkıcı bir probleme dönüşebilir.

Yazımızda saç dökülmesi ile mücadele edenler için saç dökülmesi ile baş etmenin 4 etkili yolu hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Stresten Kaçının

Saç dökülmesi nedenleri arasında en bilindik olanı mevsimsel değişiklikler olsa da aslında en önemli nedenlerden biri strestir. Vücudumuz zihinsel stresi tıpkı fiziksel stres gibi algılar. Ayrıca stresliyken salgıladığımız bazı hormonlarda saç diplerine zarar verebilir. Bu yüzden stres saç dökülmesine neden olabilir. Strese bağlı saç dökülmesi için stresten kaçınılmalısınız.  Bunun için stres ile baş etme yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

Saçlarınızı Aşırı Sıcak Su ile Yıkamayın

Saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri de yanlış saç bakımı uygulamaktır. Saçınızı temizlemek için aşırı sıcak su kullanmak size oldukça cazip gelse de aslında oldukça tehlikelidir. Aşırı sıcak su özellikle saç derisine zarar verir, saç derisinin salgıladığı ve sebum adı verilen yağ dengesinin bozulmasına neden olur. Bu da saçların dökülmesini arttırabilir. Elinizden geldiğince saçınızı ılık su ya da hafif sıcak su ile yıkamaya özen gösterin.

İlginizi çekebilir: Saç Bakım Rutini Oluşturmaya Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz

Saçlarınızı Her Gün Yıkamayın

Saç bakım yöntemleri ile ilgili bilinen en büyük yanlışlardan biri saçların her gün yıkanması gerektiği. Saç derimiz sebum adı verilen bir yağ salgılar. Bu yağlar saç derisini korur, saçları güçlendirir ve saçların nemlenmesini sağlar. Ancak her gün saçınızı yıkadığınız zaman saç derisinin yapısını bozarak sebum salgılanmasını etkileyebilirsiniz. Bu da saç derisinde bulunan köklerin güçsüzleşmesine neden olarak saç dökülmesine neden olabilir. Temiz ve mis kokan saçlar için saçları her gün yıkamak her ne kadar güzel gelse de maalesef saçları her gün yıkamak saçlar için sağlıklı bir yöntem değil. Bu yüzden saçlarınızı her gün değil gün aşırı yıkamaya özen gösterin.

Dermatoloğunuza Başvurun

Günlük saç bakım rutini içerisinde 100 tel saça kadar saç dökülmesi normal kabul edilir. Ancak bunlar saç döngüsünü bitiren saçlar olarak kabul edilir ve yerine yeni saçlar çıkmıyor ise saç dökülmesinin ciddi bir boyutta olduğu söylenebilir. Saç dökülmesi mevsimsel değişiklikler, genetik faktörler ya da stresten kaynaklanıyor olsa da bazen çok daha ciddi nedenleri olabilir. Eğer saç dökülmesini, yaptığınız bakımlara rağmen engelleyemiyorsanız ya da dökülen saçların yerine yenisi gelmiyor ise bir dermatoloğa başvurmanızda fayda var.

Saça Dair ekibi olarak bu yazımızda saç dökülmesi ile baş etmenin 4 etkili yolu hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Saç dökülmesi problemi yaşıyor ve saçlarınıza sağlıklı ve canlı bir görünüm istiyorsanız sitemizde yer alan saç dökülmesine özel saç bakım ürünlerinden faydalanabilirsiniz!

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.