x
Saç Bakımınızı Destekleyecek 4 Besin

Saç Bakımınızı Destekleyecek 4 Besin

15 Aralık 2021

Kıyafetleriniz ne kadar şık olursa olsun, makyajınız ne kadar göz alıcı olursa olsun saçlarınız eğer sağlıksız ve cansız ise bütün görünümünüzü etkiler. Bu yüzden herkesin hayalidir sağlıklı, canlı, gür ve göz alıcı dolgun saçlara sahip olmak. Hayalinizdeki saçlara sahip olmanın tek yolu ise saçınıza gerekli olan bakımı sağlamak. Saç bakım rutini oluşturarak saçlarınızın ihtiyacı olan bakımı etkili bir biçimde karşılayabilirsiniz. Ayrıca sağlıklı saçlar için dikkat etmeniz gereken bir diğer detay ise beslenme şekliniz. Besinler içerisinde yer alan vitaminler, mineraller ve proteinler kan hücreleri tarafından saç derinize taşınarak saçlarınızın bakımını desteklemeye yardımcı olur.

Yazımızda saç bakımınızı destekleyecek en etkili 4 besin olan, kuruyemişler, c vitamini içeren meyveler, yeşil yapraklı sebzeler ve sarımsak hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Kuruyemişler

Kuruyemiş çeşitlerinden birçoğu zengin vitamin, mineral ve faydalı yağ asidi içeriğine sahiptir. Özellikle En çok tüketilen kuruyemiş çeşitleri arasında yer alan badem, ceviz ve fındık oldukça zengin besin içeriğine sahiptir. Kuruyemişler düzenli şekilde tüketildiği takdirde bu zengin içerikleri sayesinde saç derisini ve saçları besleyerek güçlendirmeye ve onarmaya yardımcı olurlar. Özellikle badem içerisinde bulunan yüksek miktardaki E vitamini hücre yenileme özelliği ile saç bakımı açısından oldukça etkilidir. Bu yüzden çoğu saç bakım ürününde badem yağı içeriği yer almaktadır.

C vitamini içeren meyveler

İnsan sağlığı için birçok faydası olduğu bilinen c vitamini saç sağlığı için oldukça önemli ve faydalı vitaminlerden biri. C vitamini kolajen üretimini destekleyen vitamin çeşitleri arasında yer alıyor. Kolajen ise saç tellerinin yapısının güçlenmesi, iyileştirilmesi ve parlaklık kazanması için oldukça önemli içeriklerden biri. Saç bakımının yanı sıra saçlarınızın sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzamasını istiyorsanız da c vitamini kullanımı şart. C vitamini ihtiyacını yüksek miktarda c vitamini içeren mandalina, portakal, brokoli, kivi gibi besinleri tüketerek karşılayabilirsiniz.

Yeşil yapraklı sebzeler

Tere, roka, taze nane, lahana, brokoli, ıspanak ya da maydanoz gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler vitamin ve mineral gibi birçok faydalı zengin besin içeriğinde sahiptir. Sahip oldukları oldukça faydaları besin içeriklerinden biri de folik asittir. Folik asit saçlara sağladığı parlaklık ve canlılık ile saç bakımı için oldukça önemlidir. Yeşil yapraklı sebzelerin saç bakımı için bir diğer faydası ise adeta doğal bir saç kremi etkisi yaratan ve saç derisindeki yağ üretimi için oldukça önemli olan A ve C vitaminleridir.

Sarımsak

Sarımsağın saç için faydaları çoğu kişi tarafından biliniyor. Sarımsak ile hazırlanan saç kürleri hatta sarımsaklı şampuanlar ve saç bakım ürünleri son zamanlarda oldukça popüler. Gün içerisinde sarımsak tüketerek de sarımsağın saçınız için sağladığı faydalardan yararlanabilirsiniz.

Saça Dair ekibi olarak bu yazımızda saç bakımınızı destekleyecek 4 besin hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde saçlarınıza gerekli doğru bakımı sağlayarak sağlıklı, canlı ve daha parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız sitemizde yer alan her saç tipine özel saç bakım ürünlerinden faydalanabilirsiniz!

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.