x
Şampuan Kullanımının Püf Noktaları Nelerdir

Şampuan Kullanımının Püf Noktaları Nelerdir

06 Ocak 2022

Sağlıklı, gür ve parlak saçlara sahip olmanın en etkili bir saç bakım rutinine sahip olmak. Saç bakım rutini denince ise akıllara herkesin sık sık kullandığı şampuan geliyor. Ancak istediğiniz saç görünüme kavuşmak içinde şampuanı doğru kullanmak şart.

Yazımızda şampuan kullanımının püf noktaları hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Sıcak sudan kaçınılmalı

Şampuan ile saçları temizlerken en sık yapılan hataların başında aşırı sıcak su kullanımı geliyor. Su ne kadar sıcak olursa saçları o kadar etkili temizleyeceği düşünülse de maalesef bu doğru bir düşünce değil. Aksine aşırı sıcak su ile saçları yıkamak saç derisine ve saç yapısına zarar veriyor.

Fazla ürün kullanılmamalı

Şampuan kullanımın ne kadar çok köpürürse şampuanın o kadar etkili temizleyeceği ve besleyeceği düşünülüyor. Ancak bu da şampuan kullanımına dair yanlış düşüncelerden biri. Sanılan aksine şampuanın fazla kullanımı ve bol köpürmesi saçı daha iyi temizleyeceği ya da besleyeceği anlamına gelmiyor. Aksine fazla ürün kullanımı saç derinizin sahip olduğu yağ dengesinin bozulmasına neden olabilir.

Saç diplerine masaj yapılmalı

Çoğu şampuanın nasıl kullanılmalı kısmında saç diplerine masaj yaparak kullanın yazısı bulunur. Bu aslında şampuanın yeteri kadar köpürmesi için yazılmış bir yazı olsa sağlıklı saçlar içinde saç diplerine masaj yapmalısınız. Şampuan kullanımında saç diplerine masaj yapmak saç derinizin altındaki kan dolaşımının hızlanmasını sağlayacaktır. Hızlanan kan dolaşımı ise saç köklerinizi uyararak saç köklerinizin daha da güçlenmesini sağlayacaktır.

Saç iyice durulanmalı

Şampuan kullanımının en önemli püf noktalarından biri saçların iyice durulanması diyebiliriz. Şampuan kullanımından sonra saçlarınızı iyice durulamazsanız saç derinizde az da olsa şampuan kalabilir. Bu da saç derisinde bulunan gözeneklerin tıkanmasına ve saç derisinin yağ dengesinin bozulmasına neden olabilir. Böylece saçlarınızı iyice durulamadığınızda yağlanma ya da kepek gibi birçok saç  derisi ve saç problemi ile karşılabilirsiniz.

 

 

Saça Dair ekibi olarak bu yazımızda şampuan kullanımının püf noktaları nelerdir sorusuna kısa cevaplar vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde saçlarınıza gerekli doğru bakımı sağlayarak sağlıklı, canlı ve daha parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız sitemizde yer alan her saç tipine özel saç bakım ürünlerinden faydalanabilirsiniz!

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.