x
Saç Maskesi Evde Nasıl Kullanılır?

Saç Maskesi Evde Nasıl Kullanılır?

30 Haziran 2023

Dış görünüşün en önemli kısımlarından biri olan saçlar oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Olumsuz çevresel etkenler ya da kullanılan kimyasal içerikli saç bakım ürünleri, saçların zarar görmesine yol açabilir. Hasar gören saçlar estetik görünümlerini kaybeder ve çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Ayrıca genetik faktörler ve ilerleyen yaş da aynı etkileri doğurabilir. Saç maskesi saçtaki hasarların tamirinde önemli rol oynar. Evde kolayca yapılabilen maskeler ile saçlar için daha güzel bir görünüme kavuşur. 

 Saç Maskesi Nedir?

 Saç maskesi saçları onarmak, korumak, nemlendirmek, beslemek ve parlaklık kazandırmak için kullanılan yoğun formüllü saç bakım ürünleridir. Farklı saç tipleri ile bakım gereksinimlerine yönelik özel formüle edilen saç maskeleri, düzenli kullanıldıkları zaman saçların sağlıklı bir yapıya kavuşmasına yardımcı olur. Ancak bu ürünlerden beklenen etkinin sağlanabilmesi için, doğru şekilde kullanılmaları önem taşır. 

İlginizi çekebilir: Saç Boyatmak Ne Kadar Güvenli?

 Saç Maskesi Nasıl Kullanılır?

 Saç maskesinin kullanım biçimi, saçın ihtiyaçları ve kullanılacak maskeye göre değişiklik gösterir. Çoğu zaman nemli saçan uygulanan maskeler, birkaç dakika ile yarım saat arasında değişen sürelerde saçta kalır. Daha sonra da durulanır. Maskenin doğru kullanımı için, paket üzerinde bulunan uygulama adımlarının izlenmesi daha doğru olur. Saç maskesi uygularken, üzerinde yazan süreye uygun davranılması gerekir. Maskenin saçta daha fazla kalması, faydasını artırmaz. 

 Saç Maskesi Şampuandan Önce Mi Sonra Mı?

 Saç maskeleri çoğu zaman temiz ve nemli saça uygulanır. Maske yapılacağı zaman ilk olarak şampuan ile saçların yıkanması gerekir. Maske saça sürülmeden önce, saçtaki fazla su alınır. Daha sonra maske doğrudan saça dökülebilir ya da ele dökülerek saça sürülebilir. Bu aşamada maskenin saçın her tarafına iyice yayılır. Eğer kullanılan maskenin üzerinde uygulamaya dair herhangi bir uyarı ya da ekstra olarak yapılması gereken bir talimat varsa, bunlara dikkat edilmesi de önem taşır. 

 Saç Maskesi Saç Diplerine Uygulanır Mı?

 Saç maskesi saçın diplerine de tellerine de uygulanabilir. Maskenin nereye uygulanacağı; saçın gereksinimleri ve uygulanan maskenin türüne göre değişiklik gösterir. Saç köklerini güçlendirmek ya da saç derisini yenilemek için kullanılan maskeler, saç diplerine uygulanır. Saçları daha dolgun hale getirmek veya kırıkları onarmak için yapılan maskeler ise çoğu zaman saç tellerine uygulanır. Bu noktada da maskenin üzerindeki talimatların dikkate alınması daha doğru olur. 

 Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Saç maskeleri genellikle jel kıvamında imal edilir. Saça uygulanacak maske seçildikten sonra ilk olarak saç temizlenir, sonrasında ise maske masaj yaparak saça iyice dağıtılır. Paket üzerinde yazan süre dolduktan sonra da suyla durulanır. Saç maskesi uygulanırken, çeşitli bitkisel yağlarla da karıştırılabilir. Bu sayede maskenin onarıcı ve besleyici özelliği daha da artar. Maskelerin etkilerinin kalıcı hale gelebilmesi için, belirli periyotlarla düzenli olarak uygulamaları önerilir.

İlginizi çekebilir: 2023 Saç Modelleri ve Saç Kesim Trendleri

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.