x
Saç Boyatmak Ne Kadar Güvenli?

Saç Boyatmak Ne Kadar Güvenli?

30 Haziran 2023

Saçlar, insan bedeninin en dikkat çeken yerlerinden biri. Canlı ve sağlıklı görünen saçlara sahip olmak, herkesin hayali. Ancak zaman içerisinde genetik ve çevresel faktörler ile yaş ilerlemesine bağlı olarak saçların yıpranması ya da ağarması gibi sorunlar meydana gelir. Saç boyatmak ağaran ve yıpranan saçlara daha güzel bir görünüm kazandırmak için en çok başvurulan yöntem. Ayrıca saç rengini değiştirmek ve farklı bir tarz yaratmak isteyenler de saç boyalarını tercih ediyor. Saç boyalarının ne kadar güvenli olduğu ise yıllardan beri tartışılan bir husus. 

 Boyanın Yararları ve Zararları

 Saç boyatmak için kullanılan boyaların büyük bir kısmı, kimyasallardan elde edilir. Amonyak ve hidrojen peroksit başta olmak üzere zararlı pek çok kimyasal barındıran saç boyaları, yararları ve zararları bakımından yıllardır üzerinde tartışılan ürünlerden. Saçların daha güzel görünmesini ve beyazlıkların kapanmasını sağlamak, bu boyaların en bilinen yararları olarak sıralanabilir. Zararları ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Kimyasal saç boyaları, saçların kimyasal yapısında kalıcı bir değişime neden olur. Özellikle kalıcı saç boyaları, saçları görünüm olarak düzeltse bile esasında yapılarını bozar.

  • Saç boyaları yalnızca saçlara değil, cilde ve genel sağlığa da zarar verir. 

  • Kalıcı saç boyaları, saçların doğal renklerinin kaybolmasına yol açar. Ayrıca saç proteinlerine zarar vererek uzun vadede saçların daha güçsüz hale gelmesine neden olur. 

  • Saç boyalarında bulunan PPD (parafenilendiamin) maddesi cilt alerjilerine, saç derisinde kızarıklık ve kabuklanmaya, egzamaya, şişlik ve döküntülere sebebiyet verebilir. 

 Saç Boyama Sıklığı Ne Olmalı

 Saç boyama işleminin sık yapılması, yukarıda belirtilen zararların daha belirgin görülmesine yol açar. Bu yüzde de saç boyatmak için iki boyama arasında en az bir ay zaman bırakılması önerilir. Ancak zararlı etkilerden daha iyi korunabilmek için bu sürenin iki aya çıkarılması daha doğru olur. 

İlginizi çekebilir: Güneş Saçınızı Nasıl Etkiler

 Alerjik Reaksiyonlar

 Saç boyası kullanan bazı bireylerde, alerjik reaksiyonlar görülebilir. Saç boyasının alerji oluşturması, içerisinde yer alan kimyasallardan kaynaklanır. PPD başta olmak üzere bazı kimyasallar, hassas ciltler üzerinde istenmeyen etkiler yaratabilir. Bu gibi durumlarda saç boyası kullanımının kesilmesi veya kullanılacak saç boyalarının içeriklerinin incelenmesi gerekir. 

 Kuru ve Kırılgan Saçlar

 Saç boyatmak kuru ve kırılgan saçlara da neden olabilir. Özellikle boyama sıklığına dikkat etmeyen bireylerde, saçlar kuru ve kırılgan bir hal alabilir. Saç sağlığı ve devamlılığı açısından büyük risk oluşturan bu durumdan korunmak için de boya kullanılmaması ya da geniş periyotlarla saçların boyanması tavsiye edilir. 

 Hamilelikte Saç Boyatmak Zararlı mı?

 Kadınların en hassas dönemi olan hamilelikte, kozmetik ürünler de dahil olmak üzere kullanılacak tüm ürünlerin dikkatli seçilmesi büyük öneme sahip. Hamileyken saç boyatmanın zararlı olup olmaması, kişinin gebelik türüne göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden de saç boyası kullanmadan önce hekime danışmak ve kullanılacağı zaman da amonyak oranı düşük, mümkünse bitki bazlı boyaların tercih edilmesi gerekir.

İlginizi çekebilir: En Etkili Saç Bakım Yöntemleri

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.