x
GÜNEŞ SAÇINIZI NASIL ETKİLER?

GÜNEŞ SAÇINIZI NASIL ETKİLER?

09 Temmuz 2021

Güneş ışığına özellikle yaz aylarında çok fazla maruz kalırız. Güneş ışınları sayesinde çeşitli yollar ile bazı kişiler saç rengini açar. Bu şekilde saç rengini açmak, saç üzerinde nasıl etkili? Saça zarar verir mi? Bu ve bu gibi sorulara hep birlikte cevap arayalım.

 Güneş cildi, vücudu olduğu gibi saç üzerinde de önemli etkiye sahiptir. Güneş saçları nasıl etkiler? Şimdi sizlere tüm bu soruların cevaplarını vereceğiz. Ve güneş ışınları konusunda daha detaylıca inceleme yapacağız.

Saç Derinizi Koruyun

Güneşe çok fazla maruz kalmamak cilt için önemli olduğu gibi saç için de oldukça önemlidir.  Güneşten korunma konusunda dikkatli davranmak gereklidir, güneş ışığına çok fazla maruz kalmak saçtaki melanini zedeler. Melanin, saça ve cilde pigmentasyon sağlayan bir polimerdir. Melanin, ultraviyole ışınları emerek ve saçarak DNA’yı radyasyondan korumak için evrimleşmiştir. Tüm bunları yapan melanin, güneşin zararlı etkilerine karşı ne yazık ki kusursuz bir bariyer olarak görev alamaz. Güneşte çok zaman geçirince melanin bölünmeye başlar ve bu olduğunda saç pigmentasyonu kaybeder. Melanini kaybeden saç telleri, sarı veya sarı saçlara benzeyebilir. Aslında güneşte kalıp saç rengini açtığını sananlar saça ve saç derisine zarar vermiş olurlar. Saç rengi evet açılır ama bu sağlıklı bir açılmadır, diyemeyiz. Yazın güneşin verdiği zararlar sonucu saçların renginde değişim gözlenir. Bu nedenle güneşten saç derinizi ve saçınızı korumanız çok önemlidir.

Şapka Takın

Bazen güneşte uzun saatler kalmak zorunda kalabilirsiniz. Tatile gittiğinizde, denize gidip güneşlenmek istediğinizde güneş ışınları altında zaman geçirmek zorunda kalırsınız. Güneşte uzun saatler kalmak durumunda iseniz, şapka takabilirsiniz. Böylece şapka sizin saçınızı ve cildinizi korumuş olur. Şapka takmak hem saçı hem de cildi güneşin zararlı ışınlarından korumuş olur. Şapka takmak gayet basit, kolayca yapılabilir bir şeydir. Yani kolayca kendinizi koruyabilirsiniz. Şapka yanında güneş gözlüğü kullanmak da sizlere iyi gelecektir.

Saç Kremleri

Güneş ışınlarına her zaman fark etmesek de çoğu zaman etkileniriz. Yazları, kışları, her mevsimde güneşe maruz kalınabilir. Önemli olan bu maruz kalma durumunu en iyi şekilde kontrol altına alabilmek ve kullanacağınız ürünlerle saçı korumaktır. Bu noktada saç kremleri başta olmak üzere birçok ürünler tercih edilebilir. Örneğin saç maskeleri, saç serumları, koruyucu spreyler ve yağlar gibi. Tüm bu ürünler, saçlarınızın sağlığı için güneşe karşı koruma sağlayacaktır.

Saç kremlerini ele alalım. Saç kremleri bu gibi durumlarda saçlarınızla doğrudan temas ettiğinden saç telleri üzerinde tam koruma sağlar. Saçı beslerken neme doymasını ve böylece parlak ve canlı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Eğer güneşe çıkacaksanız, çıkmadan önce mutlaka saç kremi kullanmanızı öneririz. Ya da güneşe maruz kaldınız ve saçlarınızı, saç derinizi korumak istiyorsunuz güneş sonrasında da saç kremlerini kullanabilirsiniz.

Saç Maskeleri

Güneşe maruz kaldığınızda saç kremlerinin yanı sıra saç maskeleri de oldukça etkili ürünler olarak karşımıza çıkarlar. Özellikle Saça Dair’de bulunan Kerastase Soleil Güneş Sonrası Yapılandırıcı Maske bu konuda uzmanlaşmıştır. Güneş, deniz, klor ve tuzun yıpratıcı etkilerine karşı saçlarınızı korumak için özel olarak formüle edilmiştir. Bu güneş sonrası maske UV filtresiyle güneşin zararları ışınlarına karşı saçı koruyarak saçın ihtiyaç duyduğu tüm bakımı üstlenir. Saçın nem seviyesini ayarlar, nem sayesinde saçların yumuşak, parlak olmasını sağlar. Saç diplerine ve saçın içyapısına temas ederek zayıf saç tellerini dayanıklı hale getirir. Kerastase Soleil Güneş Sonrası Yapılandırıcı Maske, normal saçların yanı sıra boyalı saçlarda da kullanılabilir. Boyalı saçın deformasyona uğramasına engel olarak saçın rengini korur.

Sizler için güneşe maruz kalma durumunda bununla nasıl başa çıkılır, bu konuda neler yapılabilir bunları inceledik. Saçlarınızı en iyi şekilde korumanız için sizleri bilgilendirmeyi hedefledik. Ve sizler için Saça Dair’den ürün tavsiyesinde bulunduk. Tavsiye ettiğimiz ürünleri incelemek ve daha birçok ürüne ulaşmak için Saça Dair sitesini ziyaret edebilirsiniz. Saça Dair sitesinden kendinize en uygun ürünleri seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir : Saç bakım tüyoları

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.