x
Saç dökülmesinin önüne nasıl geçeriz?

Saç dökülmesinin önüne nasıl geçeriz?

02 Nisan 2022

Saç dökülmesi aslında saçlarımızın kendisini yenileyebilmesi için olması gereken normal bir süreçtir. Sağlıklı ve yeni saçların çıkabilmesi için sönük ve cansız saçların dökülmesi gerekmektedir. Ancak saç dökülmesinin normal sayılabilmesi için belirli bir oranda olması gerekir. Eğer olması gerekenden fazla miktarda saç dökülmesi söz konusu ise bu durum bir saç problemi olarak değerlendirilir.

Saç dökülmesine neden olan birçok faktör bulunmaktadır.Hassas bir yapıya sahip olan saçlarımız; mevsim değişikliği, stresli yaşam tarzı, yanlış saç bakım ürünü kullanımı ya da sağlıksız beslenme gibi birçok faktörden kolaylıkla etkilenebilmektedir. Bu durumların en büyük etkisi ise genellikle saç dökülmesi şeklinde kendisini göstermektedir.

Çoğu zaman insanda panik hissi yaratan saç dökülmesi aslında doğru saç bakımı rutini ve dikkat edilecek bazı detaylar ile önlenebilir. Bunun için ise öncelikle saç dökülmesinin nedenini tam olarak tespit etmeniz gerekiyor. Eğer saç dökülmesinin altında ciddi nedenler yok ise oldukça basit detaylara dikkat ederek saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.

Yazımızda saç dökülmesini önlemek için sizde yardımcı olacak bazı püf noktaları hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Diyetinize dikkat edin

Saç dökülmesinin nedenlerine bakıldığında en sık görülen nedenlerden biri, beslenme şekli. Kilo vermek ya da sağlıklı bir yaşam tarzı için diyet uyguluyor olabilirsiniz. Ancak uyguladığınız diyet vücudunuzun için gerekli günlük vitamin, mineral, protein ya da yağ asidi gibi önemli besin içeriklerine sahip olmalı. Aksi takdirde vücudunuzda bulunan birçok sistemin fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyecektir. Aynı zamanda saç derisinin ve saçların güçsüzleşmesine bağlı olarak ise dökülmesine neden olacaktır. Diyete başladıktan sonra saçlarınızda dökülme arttıysa diyetinizi mutlaka gözden geçirmelisiniz.

Saç dersine masaj yapın

Çoğu saç bakım ürünü paketlerinin üzerinde; “ saç derisine masaj yaparak uygulayın” yazısı ile karşılaşabilirsiniz. Özelikle saçları temizlemeye yardımcı olan şampuan kullanımında ya da saçlarınızı beslemek için kullandığınız saç bakım kremi uygulamasında saç derisine masaj yaparak uygulanması tavsiye edilir. Bunun aslında oldukça önemli bir nedeni vardır. Vücudumuzu kaplayan derimizin altında kan dolaşımını sağlayan damarlarımız bulunmaktadır. Aynı zamanda cildimizin bir parçası olan saç derimizin altında da kan dolaşımını sağlayan damarlar bulunmaktadır. Saç bakım ürünü kullanırken gün içerisinde saç derisine masaj yapmak, saç derisinin altındaki kan dolaşımının hızlanmasını sağlamaktadır. Kan dolaşımının hızlanması ise o bölgeye daha çok oksijen taşınmasını sağlar. Aynı zamanda saç derisine yapılan masaj saç derisinde bulunan köklerin de uyarılmasını sağlar. Saç masajı ile ortaya çıkan bütün bu durumlar ise saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur. Böylece düzenli saç masajı ile saç dökülmesini önemli bir oranda azaltabilirsiniz.

Bol su tüketin

Saç dökülmesini etkileyen en önemli faktörlerden biri de sağlıklı su tüketimidir. Gün içerisinde vücutta bulunan bütün sistemlerin doğru ve etkili bir biçimde çalışabilmesi için yeterli miktarda su tüketilmesi gerekmektedir. Su tüketimi saç derisini ve saçın yapısını da oldukça etkilemektedir. Saç gövdesi yapısının dörtte biri sudan oluşmaktadır. Ayrıca vücut susuz kaldığında saç derisi de güçsüzleşmeye ve kurumaya başlayacaktır. Bütün bu durumlar göz önüne alındığında ise bol su tüketimi saç dökülmesini önlemekte oldukça etkilidir.

Saça Dair ekibi olarak hazırladığımız bu yazımızda saç dökülmesinin önüne nasıl geçeriz sorusu hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde saçlarınıza gerekli doğru bakımı sağlayarak sağlıklı, canlı ve daha parlak saçlara sahip olmak, dökülmesini engellemek istiyorsanız sitemizde yer alan dökülen saçlar için özel olarak üretilmiş saç bakım ürünlerinden faydalanabilirsiniz!

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.