x
Kepek sorununu bitirecek en etkili 3 tedavi nedir?

Kepek sorununu bitirecek en etkili 3 tedavi nedir?

19 Mart 2022

 

Birçoğumuz dikkat etmesek de aslında saç derimiz ve saçlarımız vücudumuzda bulunan en hassas bölgeler arasındadır. Saç derisi ve saçlar vücudumuzda gelişen ya da gün boyunca dışarıdan maruz kaldığımız birçok faktörden kolaylıkla etkilenebilmektedir. Mevsim değişiklikleri, yanlış saç bakımı ürünü kullanımı, az su içmek ya da ihtiyacı olan saç bakımını sağlayamamak saç problemleri ile karşılaşmamıza neden olur.

Kadın, erkek fark etmeksizin dünyada en çok görülen saç problemlerinden biri ise kepek problemidir. Bir cilt problemi olan kepek sorunu cilt hastalıkları içerisinde de en sık rastlanılan hastalıklar arasında yer almaktadır. Halk arasındaki genel algı kepeğin saçın aşırı kirlenmesinden ya da yağlanmasından dolayı oluştuğu şeklindedir. Ancak kepek oluşumu aslında ölü saç derilerinin köklerde birikmesi ile oluşan bir cilt problemidir.

Cildimiz sürekli kendini yenileyen bir yapıya sahiptir. Yeni hücreler oluştukça ölü hücreler cildimiz tarafından dışarı atılır. Hücrelerin kendini yenileme döngüsü cildimizin bir parçası olan saç derimizde de bulunmaktadır. Ancak saç derisini etkileyen çeşitli faktörlerden dolayı bazı durumlarda saç derisinin sahip olduğu döngü hızlanır. Bu hızlanmaya bağlı olarak ise ölü deriler atılamadığı için saç köklerinde birikmeye başlar ve kepek oluşumuna neden olur.

Kepek oluşumu sadece tek bir faktöre dayanmamaktadır. Sürekli saç yıkamak, yanlış saç bakım ürünleri kullanmak, stresli yaşam tarzı, sağlıksız beslenme gibi birçok neden kepek oluşumunu tetiklemektedir. Günümüzde kepek problemi için geliştirilmiş özel saç bakım ürünleri bulunmaktadır. Özel formüllere sahip olan bu saç bakım ürünleri sayesinde kepek problemi önemli ölçüde azaltılabilmektedir. Aynı zamanda kepeğe iyi gelen doğal yöntemler de bulunmaktadır. Genellikle saç derisini besleyen, temizleyen ve sahip olduğu yağ dengesine tekrar kavuşmasını sağlayan doğal yöntemler kepek problemi içinde en etkili tedavi yöntemleri arasında yer alıyor.

Yazımın devamında kepek sorunu ile ilgili en çok tercih edilen ve oldukça etkili tedavi yöntemlerinden olan çay ağacı yağı, bal ve Hindistan cevizi yağı hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, Avustralya’ya özgü bir bitkinin yapraklarından elde edilen esansiyel bir yağdır. Saçları besleyen bir yapıya sahip değildir ancak saç derisi için en faydalı yağlar arasında yer almaktadır. Saç derisine uygulandığında saç derisi üzerinde bulunan gözeneklerin açılmasına ve etkili bir şekilde temizlenmesine yardımcı olur. Böylece kepek sorununu çözme konusunda oldukça etkilidir. Çay ağacı oldukça güçlü bir doğal yağ olduğu için tek başına uygulaması zor olabilmektedir. Bu yüzden saçınıza çay ağacı yağı uygulamak istiyorsanız badem yağı ya da Hindistan cevizi yağı gibi saçınızı besleyecek ve güçlendirecek bir yağ ile karıştırarak uygulayabilirsiniz.

Bal

Balın içerisinde bulunan zengin besin içeriği ve doğan nemlendiriciler saçı hem beslemek hem de güçlendirmek açısından oldukça etkilidir. Bal aynı zamanda anti bakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. Böylece saç derisinde oluşan kepek oluşumunu da oldukça etkili bir biçimde tedavi edebilmektedir.

Hindistan cevizi yağı

Son zamanların en popüler saç bakım ürünlerinden biri olan Hindistan cevizi yağının saç için bilinen birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalarından biri de kepek sorununa oldukça etkili bir çözüm olmasıdır. Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan yağ asitleri saç derisini temizleyerek sebum dengesini tekrar sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

Saça Dair ekibi olarak hazırladığımız bu yazımızda kepek sorununu bitirecek en etkili 3 tedavi: çay ağacı yağı, bal ve Hindistan cevizi yağı hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde saçlarınıza gerekli doğru bakımı sağlayarak kepekten arınmış sağlıklı, canlı ve daha parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız sitemizde yer alan kepek problemi olan saçlara özel saç bakım ürünlerinden faydalanabilirsiniz!

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.