x
Saç Boyama Kimyasalları ve Doğal Alternatifler

Saç Boyama Kimyasalları ve Doğal Alternatifler

20 Ağustos 2023

Saç boyama kimyasalları saça büyük oranda zarar vermekte. Her ne kadar boyadan sonra saça doğal ürünlerle müdahale bulunulsa da saç bir süre sonra parlaklık ve canlılığını kaybeder. Saç boyalarında bulunan amonyak, resolsinol, persülfatlar solunum, görme problemlerine kadar yol açabilmekte. Bundan dolayı saç boyama kimyasalları dışında doğal alternatifler tercih edilmeli. Saçı doğal olarak renklendirmek için ilk olarak akıllara kına gelir. Kına hem saça yaptığı doğal bakım hem de kazandırdığı canlı renk görünümü sayesinde oldukça fazla tercih edilir.  Beyazları kapatmak için saçlarını doğal olarak boyamak isteyenler için kahve ile hazırlanan doğal karışımlar önerilir. bunlar evde yapılabilecek uygun fiyalı çözümlerdir. Bunların yanı sıra doğal içerikli saç boyaları saç bakım merkezlerine gidilerek tercih edilebilir. Ya da bu boyalark temin edilerek evde boyama işlemi uygulanabilir.

İlginizi çekebilir: Duş Almadan Önce Saçınız için 3 Öneri!

Saç boyama ürünlerinde bulunan kimyasalların etkileri

Saç boyama kimyasalları saça verdiği zararın yanı sıra boyatan kişinin tüm bedenini etkileyen zararlara yol açar. saç boyalarını içinde bulunan amonyak, keskin koksusu yüzünden solunum zorluklarına yol açar. Bunun dışında cilt tahribatlarına, gözlerde şişmeye ve akciğere zarar vermeye kadar etkileri sayılabilir. Çok büyük bir alerjen olan P-Fenilendiamin bir çok saç boyasında yer alır. Tahriş ediciliği yüzünden oldukça zararlı ve dikkat edilmesi gereken bir kimyasaldır. 

Doğal saç boyama ve bitkisel boya seçenekleri

Saç boyama kimyasalları olmadan saçı sağlıklı bir şekilde boyamak oldukça kolay. Evde kolaylıkla hazırlanabilecek olan saç boyama alternatifleri mevcut. Bunlardan ilki kına: saça yaptığı bakım sayesinde kına durulandıktan hemen sonra saçlardaki canlılık ve parlaklık fark edilir. Kına hazırlanırken içine daha koyu bir renk elde edilmek istenirse soğan kabuklarının haşlanmış suyu ve bayat çay süzülerek ilave edilebilir. Bunlara  ek olarak kına karışımına argan, tatlı badem, hindistancevizi yağı gibi doğal yağlar eklenerek saç bakımı da yapılabilir. Ceviz yağrağı, türk kahvesi, papatya çayı gibi doğal ürünlele de saçı renklendirmek oldukça basit ve pratik bir yol. Bitkisel boyalar tercih edilerek saç boyama kimyasalları yüzünden saçların kısa süreli canlılığı yerine uzun süreli canlı ve renkli görünümü elde edilebilir.

Saç sağlığını korumak için doğal ürünlerle boyama rehberi

Saç sağlığını korumak için kimyasallardan uzak durmak çok önemli. Bu sebeple kimyasal içerikli boyalar tercih edilmemeli. Saça daha doğal olan yöntemler ile bakım yapılarak renklendirme uygulamak mümkün. Doğal şekilde saçları renklendirmek için ceviz yağrağı, yaş ceviz kabuğu, türk kahvesi, papatya çayı, kına, siyah çay, soğan kabuğu, sarı kantaron, patlıcan kabuğu kullanmak mümkün. Saç sağlığına ekstra katkısı olması için bu ürünlerin yanında doğal yağlar ile karışım yapılarak saça uygulamak aynı zamanda saçlara eşsiz bir bakım da sağlar.

İlginizi çekebilir: Saç Rengini Koruma ve Uzatma Yöntemleri

Siz de mükemmel saçlara sahip olmak için Saça Dair web sitesini ziyaret ederek saçlarınız için en uygun ürünleri seçip tek tıkla alarak adresinize gönderilmesini sağlayın. Saçlarınız ile ilgili faydalı bilgiler için blog sayfamızı takip etmeyi unutmayın.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.