x
Saç Rengini Koruma ve Uzatma Yöntemleri

Saç Rengini Koruma ve Uzatma Yöntemleri

20 Ağustos 2023

Saç rengini koruma için saçı kimyasallardan uzak tutmak oldukça önemli. Bu sebeple daha doğal şampuan ve saç bakım ürünleri kullanılarak saç renginin kalıcılık süresi uzatılabilir. Eğer saç rengi kızıl tonlarda ise daha çabuk akacağı için boyalı saçlara yönelik şampuanlar ile saç yıkanmalı.

Saçların sık yıkanması her banyoda akmasına sebep olacağından önerilmez. Eğer az yıkanmak rahatsız edici oluyorsa boyalı saçlar için kuru şampuanlar kullanılabilir. Banyo sırasında çok sıcak su kullanmak saç boyasının akmasına sebep olacağından önerilmez. Ilık su ile yıkanmak saç rengini koruma için en iyisi.

 Saç renginizi güneşten, klorlu su ve diğer etkenlerden koruma

Tercih edilecek olan saç bakım ürünlerinde sülfat olmamasına saç rengini koruma için dikkat edilmeli. Çünkü sülfat içeren şampuanların içeriğinde tuz vardır. Bu da renk ve nem kaybına sebep olarak saç rengini koruma yolunda en çok dikkat edilmesi gereken husutur. Saç rengi, saç nemi doğru oranda olduğu sürece daha canlı ve parlak bir görünüme ulaşır. Bu sebeple güneşe çıkarken saçları doğal olan biberiye, argan, tatlı badem ve hindistancevizi yağları ile nemlendirerek korumak mümkün. Bunun yanı sıra güneş koruyucu içeren saç bakım ürünleri tercih edilerek saç rengini güneşin zararlı ışınlarından koruma sağlanabilir. Saç telleri güneş ve klordan dolayı hızlı kurayabilir. Çok hızlı bir şekilde saça nemini kazandırma yöntemi olan aloe vera ve argan yağı karışımı hazırlanarak saça uygulanabilir.

İlginizi çekebilir: Saçları Güneşten ve Kirlilikten Koruma

 Renk Koruyucu Ürünlerin Kullanımı ve Etkili Yöntemler

Saçlar ilk boyandığı zamanlarda çok canlı ve parlak görünür. Bu görünümü uzun süreli korumak için saç rengini koruyan ürünleri kullanmak oldukça önemli. Saç rengini koruma için şampuan, saç kremi, saç spreyi ve saç maskelerini kullanırken ürünlerin kullanım bilgisini dikkatlice okuyup doğru uygulamak gerekir. Ürünlerin etkisini görebilmek için haftada en az 2 kez kullanım sağlamak önemli.  

 Uzun süreli ve canlı bir saç rengi için periyodik bakım önerileri

Boyanan saçların uzun süre rengini ve canlılığını koruması için öncelikle saça nazik davranmak gerekir. Saçı çok sıkı toplamamak, sık sık yıkamamak ve güneşten korumak saçın canlılığını kaybetmemesine yardımcı olur. Bu da saç rengini daha çok ortaya çıkmasını sağlar. 

Saç rengini koruma için ilk adım kullanılacak şampuanı seçmektir. Sonrasında durulama gereken saç kremi kullanılır ve saç rengini koruma için duşta yapılması gereken birinci adım tamamlanır. Bunun haftada en fazla 3 kez yapılması saç renginin kalıcılığını korumak için önemlidir. Banyodan çıktıktan sonra saç rengini korumak için saç spreyi sıkılır ve saça uygun olan tarak ile taranır. Sonrasında saç rengini koruma için önemli olan saç nem dengesini kazandırmak amacıyla saç bakım yağı uygulaması yapılabilir. Güneşe çıkmadan önce güneş koruyucu içeren saç ürünü kullanılarak saç rengini koruma için yapılan bakım sonlandırılabilir.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Yaşam Tarzı ve Saç Bakımı İlişkisi

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.