x
Sağlıklı Yaşam Tarzı ve Saç Bakımı İlişkisi

Sağlıklı Yaşam Tarzı ve Saç Bakımı İlişkisi

27 Temmuz 2023

Dengeli ve sağlıklı beslenme vücutta bulunan bir çok sağlık sorununun halledilmesini sağlar. Üstelik bu doğal ve zararsız bir yol olduğu için en fazla tercih edilmesi gereken yöntemdir. Hergün düzenli yapılan spor sayesinde bağışıklık güçlenir, anksiyete ve stres bozuklukları azalır. Ve bu doğrudan saç sağlığını etkiler. Sağlıklı yaşam ve saç bakımı doğrudan ilişki içerisindedir. Bu sebeple saçı güçlendiren protein kaynaklı besinler tüketmek önemlidir. Balık, yumurta, et, peynir, kurubaklagiller ve tam tahıllılar saçın ihtiyacı olan vitaminleri karşılayan besinlerdir. Mandalina gibi C vitamini açısından zengin olan meyveler tüketilerek sağlıklı yaşam ve saç bakımı dengede tutulabilir.

İlginizi çekebilir: Saç Deriniz ile İlgili Bilmeniz Gerekenler!

 Stresin saça etkisi ve stres yönetimi

Stres vücutta birçok dengeyi bozduğu gibi saç sağlığını da etkiler. Stres yönetilebildiği ölçüde saç dökülmeli azalır. Stres kaynaklı saç derisinde egzama, kepeklenme gibi yaşanılan sorunlar yüzünden saç derisi fazla kaşınabilir. Kaşıma ihtiyacı ile egzama saç derisinde yayılabilir. Bu da saç sağlığını oldukça olumsuz etkiler. Peki stresle nasıl başa çıkılır? Sabahları doğada yapılacak düzenli yürüyüşler sayesinde oksijene doymak mümkün. Vücut temiz oksijen aldığı kadar stresten uzaklaşır. Doğru nefes egzersizleri ile stres yönetimine hakim olarak saç sağlığı iyileştirilebilir. 

Uyku düzeninin saç sağlığı üzerindeki etkisi

Birçok klinik çalışma uykusuzluğun saç sağlığını olumsuz yönde etkilediğini kanıtlamıştır. Uykusuzluk stres düzeyini de tetiklediği için bu durum hem dökülmelere hem de saç beyazlamasına yol açar. Saçın sağlıklı görünümüne kavuşması için mümkün olduğunca uyku düzeni sağlanarak yeterli süre uyku uyumak gerekir. Uyku sırasında vücut yenilenme programına geçiş yapar. Uyku sayesinde bağışıklık güçlenir. Beden dinlenir ve rahatlama gerçekleşerek stres seviyesi azalır. Ancak uyku kalitesi düştükçe saçların köklerinde zayıflama başlar ve sağlıksız saç görünümüne sebep olur. Uyku döngüsünün kesintiye uğraması kök hücreler dokularının yenilenmesini azaltıp yavaşlattığı için gece vücudun ihtiyacı olan kaliteli uyku düzenine sahip olmak saç sağlığı için göz ardı edilemeyecek ölçüde önemli.

Sigara, alkol ve sağlıksız yaşam tarzının saç üzerindeki olumsuz etkileri

Sigara, alkol, kontrolsüz karbonhidrat tüketimi bağışıklık sistemi üzerinde oldukça kötü etkiler oluşturarak zayıflamasına yol açar. Bu durum da saçların dökülmesine, parlaklığını ve hacmini kaybederek sağlıksız bir görünümünün oluşmasına sebep olur. Saçların özgüveni arttıracak bakımlı duruma gelmesi için sağlıklı yaşam ve saç bakımı çok önemli. Saçın düşmanı olan sigara ve alkol zamanla saçın tahribatına sebep olur. Bu şekilde bozulan saç yapısını düzeltmek hayli zaman ve çaba gerektirebilir. Bu durumda saç simülasyonu ile saç kaybı yaşayan bireylerin saç derilerine gerçek saça benzeyen küçük boyutlu pigmentler enjekte edilebilir. Bu sayede saç daha kalın ve dolgun bir görünüme ulaşır. 

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Saçlar İçin Egzersiz ve Masaj

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.