x
Saç Deriniz ile İlgili Bilmeniz Gerekenler!

Saç Deriniz ile İlgili Bilmeniz Gerekenler!

13 Aralık 2022

Dolgun, parlak ve canlı saçlara sahip olmak herkesin en büyük hayallerinden biri. Elbette bunun için de saçların sağlıklı olması gerekli. Ancak bu durum yalnızca saçlarla ilgili bir durum değil. Saç derisi de saç sağlığı üzerinde oldukça etkili. Yani yalnızca saçlara bakım yaparak ya da saç temizliği yaparak istenilen sonuca ulaşabilmek mümkün değil. Bununla birlikte saç derisinin de aynı işlemlerden geçirilmesi gerekli. Sağlıklı olmayan bir saç derisi, saç sağlığını da doğrudan etkiler. Ayrıca kişide rahatsızlık hissi uyandırır. 

 

Saç Derisi Temizliğine Özen Gösterilmelidir

 

Sağlıklı bir saç derisine sahip olabilmenin ilk koşulu, saç derisi temizliğinin doğru ve düzenli bir şekilde yapılmasıdır. Temiz olmayan saç derisinde pullanma, kepeklenme, kuruluk, kaşıntı gibi çeşitli problemler görülebilir. Üstelik bu problemlerin her biri doğrudan saçları da etkiler. Saç derisi temizliğinde aşağıdaki hususların dikkate alınması önerilir:

  • Ilık Su ile Yıkama: Saçların sıcak su ile yıkanması hem saçlarda hem de saç derisinde kurumaya neden olur. Daha temiz bir saç yıkama yapabilmek için sıcak su şart değildir. Bu yüzden de saçların ılık su ile yıkanması daha iyi olur. 

  • Doğal Şampuan ve Bakım Ürünleri: Sağlıklı bir saç derisi için, saçlar yıkanırken kullanılan ürünlerin kimyasal barındırmamasına da özen gösterilmesi gerekir. Temiz içerikli ürünler, saç derisini korur ve saçları besler. 

  • Haftada 2-3 Yıkama: Saçların daha temiz olması için her gün yıkamak da doğru değil. Her gün yıkanan saçlar yıprandığı gibi, saç derisinin de doğal nem dengesini kaybetmesine yol açabilir. Haftada 2 ila 3 yıkama yapmak, yeterlidir.

İlginizi çekebilir; Saç yağları

Saç Derisi Masajıyla Rahatlayın!

 

Saç derisine masaj yapmak, baş bölgesinde büyük bir rahatlama sağlar. Ayrıca saç derisi ve saçlar için de çeşitli faydalar sunar. Kan dolaşımının artmasına neden olan bu masaj, farklı şekillerde yapılabilir. Genellikle parmak uçlarıyla yapılan masaj tercih edilir. Duştan hemen sonra, henüz saç derisi yumuşakken parmak uçlarıyla hafifçe yapılacak 5 dakikalık masaj, sakinleşmeye ve rahat hissetmeye yardımcı olur. Ayrıca saç derisinin sağlıklı kalması bakımından da faydalıdır. Bununla birlikte, saç fırçası ya da yumuşak uçlu bir tarak kullanılarak da saç derisi için masaj yapılabilir. Sert tarak ya da fırça kullanmak, saçların dökülmesine ve saç derisinin tahriş olmasına neden olabileceği için tercih edilmemelidir. 

 

Saç Derinize Uygun Şampuan Seçin

 

Saç derisi ile alakalı problemlerde öne çıkan nedenler arasında, yanlış şampuan kullanımı önemli bir yer tutuyor. Her saç tipi ve saç derisi farklı olduğu için, şampuan seçiminin de buna göre yapılması gerekli. Genel kullanım amacına yönelik üretilmiş ya da saç derisinin ihtiyaçları dikkate alınmadan seçilen şampuanlar, saç derisinde var olan problemlerin devamlılığına katkı sağlar. 

İlginizi çekebilir; https://www.sacadair.com/saclarimizi-nasil-taramaliyiz

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.