x
Saçlarımızı Nasıl Taramalıyız?

Saçlarımızı Nasıl Taramalıyız?

11 Ekim 2022

Saç taramak, çoğu kişinin gündelik bakım rutinleri arasında yer alır ve yeterince önemsenmez. Taramanın saç bakımının bir parçası olduğu, çoğu zaman dikkate alınmaz. Oysa saç taramanın, saç için sağladığı pek çok avantajdan söz edilebilir:

  • Saç köklerinde üretilen ve saçın nemli kalmasını destekleyen doğal yağların, saçın tamamına dağılmasına yardımcı olur. Böylelikle saçın doğal nem dengesi korunur. 

  • Saç tarama, saç köklerinin ve saç derisinin uyarılmasını sağlar. Bu sayede saçların daha hızlı uzamasına ve güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca masaj etkisi yaparak saç derisinde kan dolaşımını hızlandırır. 

  • Kopmuş saç tellerini baştan uzaklaştırır. Bu sayede saçlar kabarık ve dağınık görünmez. 

 

Saç taramanın bilinen faydalarını tam olarak yaşayabilmek için, saçın doğru ve yeterli taranması gerekir. Saç tarama süresini uzatmak, faydadan çok zarara yol açabilir. Ayrıca çok sert taraklar kullanmak da saçların yıpranmasına ve saç derisinin tahriş olmasına neden olabilir.

 

Saçları Kuruyken Taramak

 

Kuru saçları taranırken, taramaya uçtan başlamak gerekir. Zira kuru saçlar birbirine dolanma eğilimi gösterir. Dolanan saçların kökten başlanarak taranması durumunda, saçlarda kopma ya da kırılma meydana gelir. Ayrıca kuru saçlar taranırken, saçın bölümlere ayrılması tavsiye edilir. Tüm saçları bir anda taramak yerine, saçları dörde ya da beşe bölmek ve her parçayı uçtan köke doğru ayrı ayrı taramak daha doğru olur. Kuru saçları taramak için yumuşak bir tarak ya da saç fırçasının kullanılmasına da dikkat edilmelidir. Sert taraklar ve fırçalar, zaten sert ve dolanma eğilimi yüksek olan bu saçların hasar görmesine neden olabilir. 

 

Saçları Islakken Taramak

 

Islak saçları taramak, kuru saçlara göre daha kolaydır. Ancak bu noktada da göz önünde bulundurulması gereken pek çok husus mevcut. Islak saçları taramaya kökten başlanabilir. Ancak uçtan başlanması daha doğru olur. Uçtan köke doğru yumuşak bir tarakla ve nazik hareketlerle yapılacak tarama, saçın düzleşmesini sağlar. Karışıklık bulunan kısımlar taranırken tarak zorlanmamalı, nazik hareketler ve el yardımı ile çözülmelidir. Çok kırışık saçları daha kolay tarayabilmek için durulama gerektirmeyen saç bakım kremi veya saç bakım yağı ile yumuşatma yapılabilir. Saçlar tamamen düz ve çözülmüş hale gelinceye kadar taramaya devam edilmelidir. 

 

Saçlar Islak mı Taranır? Kuruyken mı Taranır?

 

Saçların kuruyken mi yoksa ıslakken mi taranması daha doğru olur tartışma konusu. Ancak hem tarama işleminin daha kolay yapılabilmesi hem de saçların yıpranmasının engellenmesi için, ıslak tarama tavsiye edilir. Saçların ıslak halde daha kolay taranabilmesi için besleyici şampuan kullanılması ve saç taramadan önce saç bakım yağları ya da saç kremleri ile ovularak yumuşak hale getirilmesi de önerilir. Saçların kuru taranması hem saç tellerinin hem de saç derisinin zarar görmesine neden olabileceği için, mecbur kalmadıkça bu yola başvurulmamalıdır.

 

İlginizi çekebilir; DUŞ ALMADAN ÖNCE SAÇINIZ İÇİN 3 ÖNERİ!

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.