x
Sağlıklı Saçlar İçin Egzersiz ve Masaj

Sağlıklı Saçlar İçin Egzersiz ve Masaj

27 Temmuz 2023

Saçların sağlıklı şekilde uzaması ve saç telinin sağlıklı görünmesi için saç diplerine masaj yapılması önerilir. Bu işlem ister parmak uçları ile ister bir takım saç masajı aparatları ile gerçekleştirilebilir. Saç diplerine yapılan masaj ile kafa derisinde kan dolaşımı artar ve dermal hücrelerin doğrudan uyarılması sayesinde saç telleri zaman içerisinde kalınlaşır. Bu saç masajı her gün yapıldığı taktirde sağlıklı saçlara ulaşmak daha hızlı gerçekleşir. Saç masajı sayesinde saç diplerine ulaşan oksijende artış olur ve bu saçların sağlıklı görünümüne ulaşmasında en büyük etkendir. 

Saç köklerini besleyen egzersizler ve masaj teknikleri

Başlangıçta saç için kullanılan besleyici bir yağ tercih edilerek tüm parmak uçları ile dairesel hareketler yaparak saç derisine hafifçe masaj uygulanabilir. Sonrasında kafadan iki el ile saçlar avuçlara sığdığı kadar alınır ve hafifçe çekilerek kafa sallanır. Bu işlemin rahat hissedildiği kadar yapılması önerilir. Bu masaj sayesinde saçların daha az döküldüğü ve sağlamlaştığı kısa zaman içinde gözlemlenir. Saçların avuçlara alınarak hafifçe çekildiği saç masajı sayesinde yüz hatlarında oluşan kırışıklıkları açarak gerginleştirmek mümkün. Tırnaklar da saça masaj uygularken oldukça yardımcı olabilirler. Tırnaklarla alnın saç başlama kısmından başlayarak, kafanın arkasına doğru yol izleyerek tırnakların saç diplerinde hissedilmesiyle saç derisine masaj yapılır. 

İlginizi çekebilir: Yağlı Saçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Saç sağlığını destekleyen yoga ve meditasyon egzersizleri

Her gün yapılan yoga ve egzersizler sayesinde kaygı ve stresin ciddi oranda azaldığı tartışılmaz bir gerçek. Saç sağlığını etkileyen en büyük sebeplerinden biri strestir ve stresi azaltmak için en etkili yol yoga ve meditasyon yapmak. Yogada baş aşağı pozisyonlarda yapılan egzersizler sayesinde saç derisindeki kan akışı canlandırışmış olur. Sağlıklı saçlar için yoga pozlarından birkaçı aşağıdaki gibidir:

  • Uttasana: Bu poz ayaktayken öne doğru bükülerek   sırt ve bacak kaslarını esnetmeye yardımcı olur. Bu pozisyon sayesinde saç derisinde kan akışı hızlanır.

  • Sasangasana: dizlerin üzerine oturulur ve kalçalardan öne doğru eğilerek başın üst kısmı yere koyulur. Sonrasında kalçalara doğru bakılarak eller arkada bağlanır. Vücudu hafifçe öne arkaya doğru sallayarak saç derisi üzerinde masaj benzeri bir etki yaratılır. Bu hareketi üç kere tekrarlamak yeterli olur.

  • Balasana: dinlendirici ve stres azaltıcı etkiye sahip olan bu poz bacakların kalça genişliinde açılmasıyla yere diz çökülerek gerçekleştirilir. Öne eğilerek nefes verilir ve gövde uylukların üzerine koyulurken vücut kalçalara doğru bükülür. Kollar öne uzatılarak avuç içleri yere gelecek şekilde yerleştirilir. Pelvis geriye uzatılırken eller öne doğru uzatılır. Bu pozda 30 saniye kadar kalmak sa ve beden sağlığınız için oldukça etkili olacak.

Saç derisi kan dolaşımını artırmak için yapılabilecek masajlar

 Parmak uçları ve elleri kullanarak saç masajı yapmak bazen yorucu olabiliyor. Saç masajını kolaylaştıran saç derisi masaj tarakları kullanılarak saç diplerinde kan dolaşımını kolayca arttırmak mümkün.  Banyoda saç yıkama işlemi esnasında bu silikon saç derisi masaj tarakları kullanılarak banyo esnasında ekstra rahatlama ve daha sağlıklı görünüme sahip saçlara kavuşmak oldukça kolay.

İlginizi çekebilir: Saçları Isı ve Mekanik Hasardan Korunma

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.