x
Saçları Isı ve Mekanik Hasardan Korunma

Saçları Isı ve Mekanik Hasardan Korunma

27 Temmuz 2023

Saçları hasardan koruma için güneşin zararlı ışınlarının olduğu saatlerde çok fazla güneş altında durulmaması önerilir. Yüksek ısılı saç şekillendiricileri, saç kurutma makineleri saçları kırdığı ve nem dengesini bozdukları için çok fazla tercih edilmezler. Ancak kullanılması gereken durumlarda saçları ısıya karşı koruyan saç spreyleri, saça bakım yapan yağlardan oluşan saç bakım kremleri tercih edilerek saçları hasardan koruma sağlanabilir.

Fön, düzleştirici ve maşa gibi ısıya maruz kalan saç eşyalarının zararları

Yapılan araştırmalara göre düzleştirici, maşa ve fön işlemi büyük oranda saç tellerini zayıflatır. Fön işlemi sırasında yüksek ısılı saç kurutma makinesi saça oldukça yakın tutularak saçı güzel görünüme kavuşturma hedeflenirken saç yanar ve zamanla saç uçları ve saçın büyük bir kısmı kırılır. Saçların güzel görünümü amaç iken saç sağlığı önemsenmez ve kaybedilen saç formunu kazanmak, bu işlem tekrarlandıkça zorlaşır. 200- 220 dereceye kadar çıkan düzleştiriciler ve maşalar bulunmakta ve saç bu ısılara maruz bırakıldığında yanmaması olanaksız. Özellikle ıslak saça bu ısılar ile uygulama yapmak saça çok daha zarar vereceği için saç tamamen kuru iken kullanılmaları daha doğru olur. Saçları hasardan korumak için bu işlemler yapılmadan önce ısıdan koruyan saç bakım ürünleri saça doğru şekilde uygulanmalıdır.

İlginizi çekebilir: Hızlı Saç Uzatmak İçin En Önemli 4 Unsur Nedir?

Isı koruyucu ürünlerin önemi ve nasıl kullanılır?

Isı koruyucu ürünler sayesinden saçları hasardan korumak mümkün. Bu ürünler sayesinde saç ısıya maruz kaldığında kendini korur ve ısıdan etkilenmez bu da yanmamasını ve sağlıklı görünümünü kaybetmemesini sağlar. Saçları hasardan korumak için ısıdan koruyan sprey ve saç kremleri saçın her bölgesine sıkılır ya da elle nazik hareketlerle yedirilir. Sonrasında şekillendirme ve kurutma işlemleri gerçekleştirilebilir.

Saçınızı korumak için doğru saç aksesuarları ve tarak seçimi

Saçları hasardan korumak için kullanılan saç fırçalarının ve taraklarının özellikleri oldukça önemli ve tabi ki bu fırçaları kullanırken saç tarama yöntemleri de bir o kadar önem taşır. Eğer saçlar ince telli ve düz ise sık dişli yumuşak uçlu taraklar kullanılarak uçlardan başlayıp sonrasında üst kısımların dolaşıklığı açılmalı. Saça oldukça nazik davranılmalı. Uzun ve birbirine karışan saçlar için kare geniş dişli tarakları tercih etmek saçları hasardan korumak için en doğru tercih. Oval saç tarakları ince ve normal saça sahip kişiler için ideal bir kullanım olur. Yuvarlak seramik yapılı fön fırçaları ile pratik bir fön çekmek saçın ısıya maruz kalma süresini azaltacağı için saçları hasardan koruma adına önemli. Dalgalı saç şekline sahip kişiler olabildiğince geniş dişli taraklar kullanarak saç kırılmalarının önünü geçebilir ve saçları yıpratmadan tarayabilirler.

Saçları hasardan korumak için saçı ısıya gerek olmadan şekillendirme alternatifleri uygulanabilir. Örneğin saç bigudileri, saç sosisleri gibi aksesuarlar kullanmak ısıya ihtiyaç duymadan saç şekillendirmenin kolay yöntemlerindendir. Bu şekillendirme işlemleri sonrasında saça uygun köpük ve saç bakım yağları uygulanarak saç şekli daha uzun süre korunabilir.

İlginizi çekebilir: Saçları Güneşten ve Kirlilikten Koruma

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.