x
Saçları Güneşten ve Kirlilikten Koruma

Saçları Güneşten ve Kirlilikten Koruma

27 Temmuz 2023

Güneşin zararlı etkileri sadece cilde değil saça da etki eder. Sıcak hava sebebi ile nemsiz kalan saçlar güneş ışınlarına doğrudan maruz kaldığında kurur ve mat bir görünüme sahip olur. Özellikle işlem görmüş olan boyalı saçlara sahip kişilerin saç nemini korumada daha dikkatli olması önerilir. Güneş ve tuzlu suya maruz kalan saç yaz aylarının sonuna gelindiğinde yıpranmış bir görünüme ulaşır. Saçları güneşten koruma için saçlar kuru şampuanlarla nemlendirilerek UV filtreli saç ürünleriyle desteklenebilir. Bakım rutinlerine dahil edilebilecek olan su bazlı ürünler sayesinde saça kaybettiği nem geri kazandırılarak onarma süreci hızlandırılabilir. Gıda takviyeleri ile saçları güneşten koruma ve ışınlarının saça verdiği zararları iyileştirebilmek mümkün. Takviyelerin yanı sıra zengin vitamin ve minerallere sahip besinler tüketilerek saç sağlığı güçlendirilebilir. 

 Güneşin saça etkileri ve güneş koruyucu ürünlerin önemi

Güneş ışınları saçların protein dengesinin bozulmasına ve kaybolmasına, saç pigmentinin hasar almasına sebep olarak saçların sağlığını olumsuz etkiler. Özellikle yaz aylarında saçların fazla güneş ısısına ve ışınlarına maruz kalması sonucunda nem dengesinin kaybolduğu gözlemlenir. Güneş koruyuculu saç ürünleri kullanmak hem saçın nem dengesini korumasını hem de ihtiyacı olan bakımı sağlar. Eğer saç kökleri gerektiği gibi korunmaz ve fazla ısıya maruz kalırsa saç derisindeki doğal yağ tabakası etkilenir ve bu damarların genişleyerek saçların dökülmesine yol açar. Yaz aylarında güneşin ısısından şapka, bandana takılmadığı sürece kaçmak zordur bunun yanı sıra bir de saç şekillendiricilerinin, saç kurutma makinelerinin saça verdiği zararla birleşirse saçlar ekstra yıpranabilir. Bu sebeple bu cihazların kullanımından yaz aylarında özellikle kaçınılmalıdır.

İlginizi çekebilir: Saç Bakım Setlerinin 2 Önemli Özelliği Nedir?

Kirlilikten saçı korumak için alınabilecek önlemler

Saçın daha geç kirlenmesi için kaynatılmış temiz su kullanılması önerilir. Kullanılan saç yağları her ne kadar saça bakım da saçların hızlı kirlenmesine yol açar. Saç spreyleri ve yağları her banyodan sonra değil ancak haftada birkaç kere kullanılabilir. Saçların sık taranması da hızlı kirlenmesine yol açar. Saç şekillendiriciler saçın hızlı yağlanmasına sebep olur. Bu nedenle saçların daha doğal yöntemlerle şekillendirilmesi önerilir. Ancak şekillendirici kullanılacaksa da daha düşük ısı ayarları tercih edilerek kullanılabilir. SLS içeren şampuanlar saçı kuruttuğu için saçın daha hızlı kirlenmesine neden olur. Bu sebeple SLS içermeyen şampuan tercih edilirse saçlar daha temiz ve bakımlı görünür.

Deniz ve havuz suyuna karşı saçı koruma yöntemleri

Havuz veya denize girmeden önce saça portakal, badem ya da lavanta yağı sürmek saçları tuzun ve havuzdaki kimyasalların zararlarına karşı korur. Havuz veya denizden çıkıldığında saçlardaki klor ve tuzu tamamen yok etmek amacıyla saça bakım yapan şampuanlar tercih edilerek saç temizlenmelidir. Saç koruyucu spreyler ile saç bakımı desteklenmeli. Bol su tüketilerek saçlara sağlıklı bir görünüm kazandırmak mümkün. 

İlginizi çekebilir: Saç Stilleri ve Saç Boyalarının Etkileri

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.