x
Saç Stilleri ve Saç Boyalarının Etkileri

Saç Stilleri ve Saç Boyalarının Etkileri

27 Temmuz 2023

Saç stilleri, kişilikler hakkında büyük ipuçları barındırabilir. Genellikle saçlarını topuz yapan kadınlar soğuk, sert ve titiz kişilik özelliklerine sahiplerdir. Kıvırcık, kısa saç modeline sahip kişiler daha yaşam dolu, eğlenceli kişiliklerdir. Kâküllü saça sahip kişiler akıllı ve şen olan, iltifatı seven özellikleri ile bilinirler. Saçlarını ortadan ayıran kişiler düşüncelerini hizaya sokmuş bir karakter yapısıyla özdeşleştirilir. Saçları açık olan kişilere bakıldığında özgüvenli oldukları görülür. Saçlarını yandan ayıran bireylerin temkinli, macerasız, düz bir yaşamları vardır. Saçları en kolay şekilde değiştirerek beyazlardan kurtulmanın yolu saç boyamadır. Ancak bu oldukça hassas bir konudur. Saç boyama işlemi yapılırken kişide alerjik etki olup olmadığı, ilk olarak az bir boya ile test edilip öyle devam edilmelidir. Bu alerjik etki körlüğe kadar uzanan sonuçlara yol açabilir.

Sıkı at kuyrukları, örgüler ve topuzlar: Saç stilinin saça etkisi

Saça verilecek olan şekil büyük oranda görünümü etkiler. Birçok kişi için saç dış görünümde en önemli ve özen gösterilen yerdir. Düz ve ince saç görünümüne sahip kişiler saçlarının dolgun görünmemesinden çoğu zaman şikayetçidir. Buna çözüm olarak saç katlı kesimle dolgun ve hacimli görünüme kavuşturulabilir. Sıkı at kuyrukları ile daha düzenli ve kendinden emin bir görünüm elde edilebilir. Kâküllü saç modeli sayesinde olunduğundan daha genç görünmek mümkün. Bu sebeple bu model çok fazla tercih edilir. Örgülü saçlar saçın daha geç kirlenmesini sağlar ancak örme esnasında saçların kırılması kaçınılmaz olduğundan bu işlem sırasında dikkatli olunması gerekir. Topuz saç modeli tercih edildiğinde çok sıkı yapılması durumunda saçlarda kopma olacağı için hafif esnek yapılması tavsiye edilir. 

Saç boyalarının saça olan etkileri ve doğal alternatifler 

Birçok kişi için saçlardaki beyazlık rahatsız edici olduğu için çare olarak saç boyalarına başvurur. Ancak saç boyalarının bazı bünyelerde alerjik etki yaptığı görülebilir. Bu durum yüz, göz şişkinliğine, saç derisinde döküntüye sebep olabilir. Boyadan sonra kısa süreli parlaklık ve dolgunluk iyi hissettirse de zamanla saç boyalarının sebep olduğu kuruma yüzünden saç nem dengesini kaybeder, sertleşmeye başlar. Boyaların içerdiği amonyak ve parabenler zararlı olduğundan doğal alternatiflere ihtiyaç duyulur. Saç stilleri ve boyanın etkileri doğal alternatifler ile ortadan kaldırılabilir.  Örnek olarak kına doğal saç renklendirme işlemi için en uygun yoldur. Kına saça yaptığı bakım ile saçı güçlendirir ve parlaklığını arttırır. Bir diğer doğal yöntem ise siyah çaylardır. Limon ve çayı bir süre bekletip saça uygulamak beyazları koyulaştırır.

 Saç stili seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar

Saç stili seçiminde yüz hatlarına uygun saç modeli bulunarak hareket edilmesi önerilir. Kare yüz şekline sahip olan bireyler yüzlerini ovale yaklaştırmak adına oval kâkül ve asimetrik modeller tercih edebilirler. Uzun yüzlerde yüzü orantılı göstermek için kâkül ve uzun saç kullanılabilir. Yuvarlak yüzlü kişiler ise uzun ve doğal dalgalar ile, çeneden başlayan katlı saç modeli ile yüz yuvarlaklığını uzun göstererek orantılı bir görünüm elde edebilirler. Üçgen yüzlerde ise çene arka planda kalmalıdır. Kısa düz ve katsız saçlardan uzak durarak daha uzun katlı modeller tercih edilebilir.

İlginizi çekebilir: Profesyonel saç bakım ipuçları ve hizmetleri

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.