x
Yağlı Saçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yağlı Saçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

04 Kasım 2022

 

 

Yağlı saçlar hem kadınların hem de erkeklerin en önemli saç problemleri arasında. Saçları yıkadıktan kısa süre sonra bile yağlı ve temizlenmemiş bir görünüme neden olan bu durum, pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkar. Saçlarda görülen yağlanmanın olumsuz etkileri yalnızca kötü görünüm ile sınırlı kalmaz. Saç dökülmesi, yağlanmanın en önemli sonuçları arasında yer alır. Bununla birlikte kepeklenme ve pullanma gibi problemler de yağlı saçların doğurduğu sonuçlardandır.

 

Fazla Sebum Üretimi

 

Sebum, vücuttaki yağ bezleri tarafından üretilen ve vücudu dış etkenlere karşı korumayı hedefleyen bir yağ olarak tanımlanabilir. Saçlarda, yüzde ve sırtta bol miktarda üretilen bu yağ, esasında insan için büyük faydalar sağlar. Ancak sebum miktarının artış göstermesi ve normal düzeyin üzerine çıkması, faydadan daha çok zarara yol açar. Sebum insan vücudunda; cildin doğal nem dengesinin korunmasını, cildin daha esnek olmasını ve dışarıdan cilde gelebilecek alerjenlerle bakterilere karşı mücadele etmesini sağlar. Vücutta nem dengesinin bozulması durumunda, yağ bezleri bir savunma refleksi olarak daha fazla sebum üretimine geçebilir. Bu durumda parlak yağlı saçlar ve parlak bir cilde neden olur. Ayrıca sert sular, kimyasal sabunlar, özellikle ergenlerde görülen hormon değişimleri, yağlı yiyecekler, kullanılan ilaçlar ve stres gibi etkenler de sebum üretiminde artışa neden olur. Sebum üretiminin engellenememesi ve ideal düzeye indirilememesi, oluşan yağları tutabilmek için genişleyen gözeneklerde siyah nokta ve akne oluşumuyla sonuçlanır. Oluşan sebum miktarını azaltabilmek için aşağıdaki tedbirlere başvurulabilir:

  • Kimyasal bileşenler içermeyen sabun ya da şampuanlar ve sert olmayan sular kullanarak saç temizliği yapmak
  • Sağlıklı beslenmek ve çok yağ içeren yiyeceklerden uzak durmak
  • Bol su içmek
  • Stresten uzak kalmak
  • Ciltteki nem düzeyini dengeleyen bakım ürünleri kullanmak

 

Tedavisi Yoktur!

 

Yağlı saçlar ile mücadele, çoğu zaman ömür boyu devam eder. Yani doğru yöntemlere başvurarak, bu sorunun etkisi azaltılabilir. Ancak yağlanma sorununun tamamen ortadan kaldırılabilmesi neredeyse olanaksızdır. Günümüzde saçlardaki yağlanmaya son vereceğini söyleyen pek çok yöntem ve bakım ürünü bulunsa da bunları kullanan bireylerin çoğu, ilerleyen zamanlarda yeniden saç yağlanması ile karşılaşabilir. Bu yüzden de kalıcı bir tedavi aramak yerine, saçlara ve saç derisine iyi bakmak daha doğru olur.

 

Derinlemesine Temizlik En İdealidir!

 

Saçlardaki yağlanmayı tamamen ortadan kaldırabilmek mümkün değil. Ancak saçları derinlemesine temizlemek ve doğru saç bakım ürünleriyle, düzenli bir şekilde bakım yapmak yağlanma sorununun etkilerini azaltır. Haftada 2 ila 3 kez yapılacak derinlemesine saç temizliği ile yağlanma ve ona bağlı diğer problemler büyük ölçüde ortadan kaldırılabilir. Aynı durumların tekrarlamaması için, temizlik ve bakımların aksatılmaması ya da bırakılmaması gerekir. Bu noktada bir dermatoloğa başvurularak yol haritası da çıkarılabilir.

İlginizi çekebilir; Saç Kabarması Hakkında Bilinmeyenler

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.