x
Saç Kabarması Hakkında Bilinmeyenler

Saç Kabarması Hakkında Bilinmeyenler

13 Ekim 2022

 

Saçlar, insanların ilk karşılaşma anlarında birbirlerinde en çok dikkat ettikleri noktalardandır. İlk izlenimin oluşması noktasında büyük öneme sahip olan saçların güzel görünmesi, olumlu bir imaj yaratabilmeye olanak tanır. Üstelik kişinin kendini iyi hissetmesi ve özgüveninin yüksek olmasında da saçların rolü büyüktür. Ancak bazı durumlarda saçlar güzel görünümlerini kaybedebilirler. Bu da çoğu kişi için rahatsızlık yaratır. Saç kabarması, saçlarda istenmeyen durumlar arasında ilk sıralarda yer alır. Pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen saç kabarması ile mücadele edebilmek oldukça kolay. 

Saçlarımız Neden Kabarır?

 

Saçların estetik görünümünü büyük ölçüde bozan saç kabarması, farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu noktada ilk olarak genetik etkenler akla gelir. Genetik olarak saç kabarıklığı sorunu yaşayan bireylerde, bu sorunun kalıcı olarak çözülebilmesi de bir dizi zorluk barındırır. Saçların kuru olması ve saç şekillendirici ürünlerin sık kullanılması da kabarıklığa neden olan diğer etkenler arasında gösterilebilir. Özellikle yüksek ısı ile saç şekillendiren aletlerin kullanımı, saç kabarıklığını daha fazla tetikler. 

 

Saç kabarıklığına yol açan etkenler arasında sülfat içeren şampuan ve saç bakım ürünlerinin kullanımı da önemli bir yer tutar. Saç için son derece zararlı bir madde olan sülfat, aynı zamanda saç derisinde de çeşitli sorunlara neden olur. Yetersiz ve sağlıksız beslenme, yaşlanma, kullanılan ilaçların yan etkileri, doğum kontrol hapları, saçlar yıkanırken kullanılan suların sert ve kireçli su olması, gebelik ve menopoz gibi hormon değişikliği durumları, yatarken pamuklu yastık kullanmak, vitamin ve mineral eksiklikleri, saçı yıkarken çok sıcak su kullanmak ve saçların çok uzun olması gibi etkenler de saç kabarıklığına neden olan etkenler arasında gösterilebilir. 

 

İlginizi çekebilir; Yıpranmış saçlar

Saçlarımızın Kabarmaması İçin Neler Yapmalıyız?

Saçlarda istenmeyen durumlar arasında ilk sıralarda yer alan kabarıklık ile mücadele edebilmenin farklı yolları mevcut. En etkili yöntemlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Hindistan Cevizi Yağı: Saç bakımı için kullanılan doğal yağların büyük bir kısmı elektriklenme ve kabarma sorunu ile mücadele etmede kullanılabilir. Ancak Hindistan cevizi yağı, kabarıklığı gidermekle kalmayıp beslediği ve nemlendirdiği için bir adım öne çıkar. Bir avuç Hindistan cevizi yağı ile saça masaj yapılması, kabarıklığı büyük ölçüde giderir. 

  • Elma Sirkesi: Saçın pH dengesinin sağlanmasına destek olan elma sirkesi de saçtaki kabarıklığı ortadan kaldırır. Bunun için bir su bardağı suyun içerisine yarım bardak elma sirkesi ekleyip, bir hafta boyunca her gün saça bu karışım ile masaj yapmak yeterli. 

  • Pirinç Suyu: Pirincin içerisinde bulunan yüksek orandaki nişasta, saç hasarlarını giderir ve onarım sağlar. 2 su bardağı suyun içerisine yarım su bardağı pirinci yatırıp, bir gün beklettikten sonra, bu karışım saça uygulanabilir.

İlginizi çekebilir; https://www.sacadair.com/saclarimizi-nasil-taramaliyiz

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.