x
Her Saçın İhtiyacı olan 4 Vitamin Nedir?

Her Saçın İhtiyacı olan 4 Vitamin Nedir?

29 Aralık 2021

Sağlıklı, parlak, gür ve göz alıcı saçlara sahip olmanın en etkili yolu saçlara ihtiyacı olan bakımı sağlamaktır. Ancak saçlara ihtiyacı olan vitamin takviyesini sağlamadığınız takdirde sadece saç bakımı da yeterli olmayacaktır. Yazımızda her saçın ihtiyacı olan 4 vitamin hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

E vitamini

E vitamini sahip olduğu özellikler ile sadece saç bakımı için değil aynı zamanda insan sağlığı içinde en önemli vitaminlerden biridir. Bunun en önemli nedeni ise sahip olduğu hücre yenileyici özelliğidir. Saç sağlığı için bu özelliği oldukça önemlidir. Çünkü e vitamini saç hücrelerinin oluşumuna, yenilenmesine ve tahrip olmuş saç hücrelerinin onarılmasına yardımcı olmaktadır. Kısacası sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız mutlaka e vitaminin gücünden faydalanmalısınız. Özellikle saçlarını sağlıklı bir şekilde uzatmak isteyenler için E vitamini kullanabilecekleri en etkili vitamin. Ayrıca vücutta e vitamini eksikliği görülmesi durumunda saç telleri güçsüzleşir, kolayca kırılır ve dökülmeye başlayacaktır.

Folik Asit

Folat veya B9 vitamini olarak da bilinen Folik Asit doku ve hücre gelişiminde olan etkisi, sağlıklı beyin gelişimine sağladığı katkılar ile oldukça önemli vitaminlerden biridir. Ayrıca hücre bölünmesi için temel elementlerden biridir ve DNA üretiminde vücut tarafından kullanılmaktadır. Hatta bu özellikleri sayesinde hamilelik düşünen ve hamile olan bütün kadınların kullanması oldukça önemlidir. Saç sağlığı açısından özelliklerine bakacak olursak ise folik asit özellikle saç uzamasında oldukça etkili vitaminlerden biridir. Saçın uzamasını sağlayan saç hücrelerinin gelişmesini ve kendisini yenilemesine yardımcı olur. Folik asitliği görülmesi durumunda ise saç sağlığında bozulmalar görülebilir. Bu bozulmalar sonucu ise saçlarda kırıklar, dökülmeler ve erken yaşta saçlarda beyazlanmalar görülebilir.

A vitamini

A vitamini saç sağlığı için en önemli vitamin çeşitleri arasında gösterilmektedir. A vitaminin bu kadar önemli olmasının en temel nedenleri arasında saç için oldukça önemli olan sebum üretimini desteklemesidir. Saç derisinin salgıladığı ve saç sağlığı için oldukça önemli olan sebum adı verilen yağ saç yapısını tamamen etkileyen önemli bir yağ salgısıdır. Bu yüzden sebum dengeniz ne kadar iyi olursa saçlarınız da o kadar sağlıklı, parlak ve güçlü olacaktır.

B12

B12 vitaminin en temel özelliği hücrelere ihtiyacı olan oksijeni taşımasıdır. Vücutta B12 vitamini eksikliği görüldüğü takdirde saç köklerine yeterine oksijen gitmez ve saç kökleri üretimini durdurur. Bu da saç köklerinin zayıflamasına ve saç dökülmesinin yaşanmasına neden olur. Bu nedenler saç dökülmesini önlemek ve sağlıklı saç derisine sahip olmak için B12 vitamini oldukça önemlidir.

Saça Dair ekibi olarak bu yazımızda her saçın ihtiyacı olan 4 vitamin nedir sorusuna kısa cevaplar vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde saçlarınıza gerekli doğru bakımı sağlayarak sağlıklı, canlı ve daha parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız sitemizde yer alan her saç tipine özel saç bakım ürünlerinden faydalanabilirsiniz!

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.