x
Saçlarımız Neden Kepeklenir?

Saçlarımız Neden Kepeklenir?

15 Şubat 2023

Sağlıklı saçlara sahip olmak denince akıllara genellikle sağlıkla parlayan gür saçlar gelir. Ancak sağlıklı saçlara sahip olmak için sadece saçların değil saç derisinin de bakımı son derece önemlidir. Çünkü saç derisi vücudumuzda bulunan en hassas bölgelerden biridir ve birçok faktörden kolaylıkla etkilenebilmektedir. Saç derisinin olumsuz olarak etkilenmesi ile ortaya çıkan problemlerden biri ise kepek problemidir. Yapılan araştırmalara göre her iki insandan biri kepek problemi ile karşı karşıya kalmaktadır. Peki saçlarımız neden kepeklenir? Bu soruya maddeler halinde kısaca cevap verecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

Saç Yıkama Sıklığı

Her gün duş almak ya da saçlarınızı yıkamak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Ancak her gün yapılan saç yıkaması, saç derisinin yağ dengesini bozarak kepek oluşumuna neden olan en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Saç derisi, doğal bir yağ ve nem dengesine sahiptir. Bu yağ ve nem dengesi saçların beslenmesini ve güçlenmesini sağlar. Ancak saç yıkama sıklığının yoğunluğu saç ve nem dengesini bozarak, saç derisinin yapısının bozulmasına ve kepek oluşumuna neden olacaktır. 

İlginizi Çekebilir: Yağlı Saçlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bulunulan Ortam

Saç kepeği probleminin çoğu zaman kullanılan saç bakım ürünlerinden kaynaklandığı düşünülür. Her ne kadar kullanılan saç bakım ürünleri kepek oluşumunda etkili bir faktör olsa da kepek oluşumuna neden olan başka faktörlerde bulunmaktadır. Mevsim değişiklikleri, dengesiz beslenme ya da bulunulan ortam bu faktörler arasında yer almaktadır. Eğer bulunduğunuz ortam saç derişinizin bozulmasına neden olacak kadar kirli ya da tozlu bir ortam ise bu durumda saç derinize zarar vererek kepek oluşumuna neden olabilir. 

Kullanılan Şampuan

Saçlarımız neden kepeklenir sorusunun bir diğer cevabı ise kullanılan şampuan olacaktır. Hemen hemen herkes saçlarını temizlemek için mutlaka şampuan kullanır. Bu özelliği ile şampuan en sık kullanılan saç bakım ürünleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Şampuan çeşitlerine baktığınızda ise birbirinden farklı birçok şampuan çeşidi ile karşılaşırsınız. Çünkü her saç tipinin özellikleri farklı olabildiği gibi alması gereken bakımda farklı olacaktır. Saç tipinize uygun şampuanı kullanmadığınızda ise kepek sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Ne yapılmalıdır?

Saçınızda kepek problemi ile karşılaştıysanız bazı önlemler alarak kepek problemini sonlandırabilirsiniz. Bunun için ise öncelikle şampuanınızı kepek önleyici bir şampuan ile değiştirin. Böylece kepek önleyici şampuan saç derinizin eski yapısını kazanmasına yardımcı olacaktır. Kepeğe bağlı olarak ortaya çıkacak saç ve saç derisi kuruluğunun çözümü ise saç bakım yapı kullanmak. Böylece saçlarınızın ve saç derinizin yağlanmasını sağlayabilirsiniz. Son olarak ise bu süreç boyunca saçlarınızı ısıdan uzak tutmak, yıkama sıklığını dengede tutmak ve düzenli beslenme de son derece etkili olacaktır.

Saça Dair ekibi olarak bu yazımızda saç ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri olan kepek konusu hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştık. Eğer sizde saçınızda sağlıklı, canlı ve her zamankinden daha parlak bir görünüme sahip olmak istiyorsanız sitemizde yer alan saç bakım ürünlerinden faydalanabilirsiniz!

İlginizi çekebilir: Saç Deriniz ile İlgili Bilmeniz Gerekenler!

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.