x
Saçınızı Boyamadan Önce Bilmeniz Gereken 3 Şey!

Saçınızı Boyamadan Önce Bilmeniz Gereken 3 Şey!

26 Kasım 2022

İster yumuşak ve doğal bir ombre, isterseniz de çok daha renkli ve marjinal bir saç rengi hayal ediyor olun, saçınızı boyamadan önce bilmeniz gereken bazı ipuçları var! Saç boyamak kendini ifade etmenin önemli bir biçimi haline geldi. Ancak kusursuz renk hedeflerine ulaşma hayali heyecan verici olsa da, saçınızı ilk kez boyarken işler biraz zor olabilir.

 

Halihazırda açılmış veya boyalı saçların aksine, hiç boyanmamış bir saçı boyamak hem özveri hem de özen gerektiren hassas bir iş olabilir. Saçınızı hem evde hem de kuaförde başarılı bir şekilde boyamak için bilmeniz gereken 3 şeyi birlikte inceleyelim.

 

Size Uygun Rengi Seçin!

Sarı, kumral, siyah, kahve ve kızıl saç arasında karar vermek yetmiyormuş gibi bu tonlara uygun bir rengi ​​seçmek hepimiz için zorlayıcı olabilir. Tonun ten renginize uyup uymadığı da büyük bir soru işareti. Ancak güzel bir ton seçmek ya da doğru renkleri seçip kullanmak o kadar da zor değil. Bu konuda size yardımcı olabilecek en önemli ve temel ipucu, sıcak ve soğuk renklerin neye benzediği ve cildinizin gerçek renginin ne olduğudur.

 

Bir saç rengi seçmeden önce cilt tonunuzu ve alt tonunuzu anlamanız gerekir. Çoğu insan sıcak, soğuk ve doğal tonlar arasında kalır. Cilt tonunuz için doğru rengi bulmak zor olabilir. Neyse ki, işleri kolaylaştırmak için birkaç ipucu var.

 

  • Ten renginizi analiz edin: Soğuk cilt tonlarına sahipseniz, cildinizde pembe ve buğday olarak adlandırılan cilt renkleri var demektir. Sıcak tonlara sahipseniz, altın ve buğday renkleri cildinize hakimdir.
  • Bileğiniz sayesinde cilt alt tonunuzu tespit edin: Cilt tipinizi tespit etmenin en iyi yollarından biri bilek renginizi kontrol etmektir. Damarlarınıza mor ya da mavi renkler hakimse soğuk cilt tonuna, yeşil ve pembe gibi renkler hakimse sıcak cilt tonuna sahipsiniz demektir.
  • Göz renginize uyumlu olan renkleri inceleyin: Gözlerinizde altın tonlamalar bulunuyorsa bu, sıcak alt tonlu olduğunuz anlamına gelir. Fakat yeşil ve mavi renkler hakimse soğuk alt tonlu olabilirsiniz.

 

Soğuk alt tonlara hakim olan kişiler küllü saç renklerini ya da platin ve şampanya gibi renkleri tercih edebilirler. Sıcak alt tona sahip olan kişiler ise kızıl tonlar ile daha iyi gözükebilirler.

 

Boyadan Önce Saçınızı Yıkamalı mısınız?

Saç boyaları yeni yıkanmamış saçlarda daha iyi performans gösterebilir. Bir yıkamayı atlamak, saç derinizde yağların birikmesine izin verir ve bu da saç boyasının neden olabileceği tahrişe karşı korunmanıza yardımcı olur. Ancak bu, yeni yıkanmış saçları boyayamayacağınız anlamına gelmez; yalnızca saç deriniz ile boya arasında daha az bariyere olacağının farkında olmanız gerekir. Bu nedenle amonyak içermeyen boyalar tercih etmek mantıklıdır.

 

Aynı zamanda saç boyama yapmadan önce saçınızı yıkayacaksanız doğal içerikli şampuanlar kullanmanız tavsiye edilir. İnce telli saçlara sahipseniz bol nem içeren şampuan ve kremler sizin için uygundur. Saçlarınız uzun zamandır yağlı ise kirleri tamamen temizleyebilecek bir içerik tercih edilmelidir.

Boyadan Sonra Bakım Yaptırılmalı mıdır?

Saç boyamadan sonra saçın yıpranmaması, kurumaması ve dökülmemesi için bakım yaptırılmalıdır. Boyama sonrası saç bakımı adımları aşağıdaki gibidir;

 

  • İlk yıkamada sülfat içermeyen şampuan ve saç kremi kullanılmalıdır. Şampuanlamadan sonra, saçların kurumaması için saç kremi atlanmamalıdır.
  • Boyamadan tam 1 hafta sonra mor şampuan kullanmaya başlanmalıdır. Özellikle platin, sarı, kumral saçlara sahip olan kişilerin saçları turunculaşmaya daha eğilimlidir. Bu nedenle mor şampuan aksatılmamalıdır.
  • Saç kreminize çok az miktarda saç boyası koyabilirsiniz. Bu saçınız için zararlı olmayan, aksine saç renginizi korumaya yardımcı bir adımdır.
  • Boyama sonrası saç bakımında su sıcaklığına da dikkat edilmelidir. Ilık su ile saçı durulamak, son yıkamada ise soğuk su kullanmak en iyisidir.

İlginizi çekebilir; https://www.sacadair.com/yagli-saclar-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.