x
Saç Uzamasına Yardımcı Vitaminler Nelerdir?

Saç Uzamasına Yardımcı Vitaminler Nelerdir?

09 Kasım 2021

Mevsimsel değişiklikler, hava kirliği, kimyasal işlemler ya da yanlış saç bakım ürünü kullanımı gibi faktörler saçlarımızın yıpranmasına neden olabilir. Daha uzun saçlara sahip olmak isterken yıpranmış saçlar yüzünden bu süreç olması gerekenden daha uzun bir sürece dönüşebilir. Bu yüzden saçlarınızı sağlıklı bir şekilde uzatmak istiyorsanız öncelikle saçlarınızı beslemeniz ve güçlendirmeniz gerekiyor. Bunun en etkili yolu ise saçların güçlenmek için ihtiyacı olan vitamin desteğini sağlamak.

Vitaminler saçların yıpranmış dokusunu iyileştirerek, kırık oluşumunu önleyebilir ve saçları besleyerek daha hızlı uzamasına yardımcı olurlar. Bu vitaminleri beslenme listenize ekleyeceğiniz besinler ile alabileceğiniz gibi özel olarak üretilmiş saç bakım ürünleri ile de saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Yazımızda saç uzamasına yardımcı en etkili vitaminlerden olan E vitamini, folik asit, C vitamini ve B12 vitamini hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

E Vitamini

E vitamini hücre ve doku yenilenmesine yardımcı olan en önemli vitaminlerden biri. Bu özelliğini ise içeriğinde bulunan yüksek antioksidan miktarı sayesinde sağlıyor. Vücutta gezinen serbest radikaller ile savaşmakta oldukça önemli olan antioksidanlar saçların sağlıklı uzamasında da önemli bir role sahip. Ayrıca E vitamini saçı nemlendirmekte ve saçların kurumasını önlemekte de oldukça etkili vitaminlerden biri. Bu yüzden birçok saç bakım ürünün içerisinde E vitamini yer almaktadır.

Folik Asit

B grubu vitaminlerden biri olan ve B9 vitamini olarak da bilinen folik asit saç uzamasına yardımcı olan önemli vitaminlerden biri.  Folik asit saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için ihtiyacı olan bütün besin ihtiyacını karşılayabilecek içeriğe sahip. Saçları besleyip güçlendirerek yapısının kalınlaşmasına yardımcı oluyor. Ayrıca saçları parlaklığını arttırdığı da biliniyor. Eğer B vitamini gruplarından herhangi birini tüketiyorsanız muhtemelen saçınızın ihtiyacı olan folik asiti sağlıyorsunuz demektir. Ayrıca folik asit en çok ise tam tahıllı besinlerde bulunuyor.

C Vitamini

Vücudumuzda bulunan birçok sistem için oldukça faydaları bulunan C vitaminin saçlarımız içinde birçok faydası bulunuyor. Yüksek miktarda antioksidan içeren C vitamini tıpkı E vitamininde olduğu gibi vücudumuzda bulunan serbest radikalleri hücrelerin yıpranmasına engel olur. Bu yönü ile C vitamini saçların dökülmesine hatta beyazlamasına engel olur. Ayrıca kolajen üretimine yardımcı olduğu için saçların yapısını güçlendirerek saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

B12 vitamini

B grubu vitaminler arasında oldukça önemli bir yere sahip olan B12 vitaminin saçlar içinde birçok faydası bulunmaktadır. B12 vitamini alınan oksijenin bütün vücuda yayılmasını sağlayan bir vitamindir. Bu özelliği ile saç köklerinin ihtiyacı olan oksijeni sağlayarak saç köklerinin saç üretimini sağlıklı bir şekilde sürdürmesine yardımcı olur. B12 vitamini için sağlıklı bir şekilde saç uzatmanın olmazsa olmaz vitaminlerinden biri diyebiliriz.

Saça Dair ekibi olarak bu yazımızda saç uzamasına yardımcı vitaminler nelerdir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde saçlarınıza gerekli doğru bakımı sağlayarak sağlıklı, canlı ve daha uzun saçlara sahip olmak istiyorsanız sitemizde yer alan her saç tipine özel saç bakım ürünlerinden faydalanabilirsiniz!

 

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.