x
Saç Dökülmelerine Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Saç Dökülmelerine Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

01 Mart 2023

Kadın ya da erkek fark etmeksizin herkes hayatının bir döneminde saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalmıştır. Güçsüzleşen ve sağlığını kaybeden saçların dökülerek yerine sağlıklı ve güçlü saçların gelmesi aslında saçlarımızın kendisini yenileyebilmesi için doğal bir süreçtir. Ancak bu saç dökülmesinin doğal olarak kabul edilebilmesi için belirli bir oran söz konusudur. Eğer saçlarınız olması gerekenden çok daha fazla dökülüyor ve bu durum sizi rahatsız etmeye başlıyor ise saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya olabilirsiniz. 

Saç dökülmesi, saç ve saç derisinin sağlığını kaybetmesi ile ortaya çıkmaktadır. Saç ve saç derisinin sağlığını kaybederek saç dökülmesine sebep olduğu birçok farklı faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden kısaca bahsedecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

Kimyasal faktörler

Sağlıklı, gür ve parlak saçlara ulaşabilmek için en önemli uygulama rutin bir saç bakımı uygulamasıdır. Günümüzde saç bakım ürünlerine baktığınızda ise birbirinden farklı birçok ürün ile karşılaşabilirsiniz. Ancak bu durum her saç bakım ürününün saçınız için sağlıklı olacağı anlamına gelmiyor. Çünkü içerisinde yoğun miktarda kimyasal içeren saç bakım ürünleri zamanla saç ve saç derinize zarar vererek saç dökülmesine neden olacaktır. Aynı zamanda saç boyama, kalıcı saç düzleştirme gibi kimyasal içeren ürünler de saç ve saç derisinin bozulmasına neden olacaktır. Kimyasal faktörlerin neden olduğu saç dökülmesini engellemek adına kimyasal içeren ürünlerden ve işlemlerden uzak durmak gerekmektedir. 

Fiziksel faktörler

Saç dökülmesine neden olan bir diğer önemli etken ise fiziksel faktörlerdir. Genetik yatkınlık, dengesiz beslenme, deri problemleri, vitamin ve mineral eksiklikleri ya da hormonsal rahatsızlıklar saç dökülmesine neden olabilmektedir. Bunların her biri saç dökülmesine neden olan fiziksel faktörler olarak kabul edilir. Genetik faktörlere bakıldığında erkeklerde meydana gelen saç dökülmesinin %50 oranında genetik yatkınlıktan dolayı meydana geldiği gözlemlenmiştir. 

İlginizi çekebilir: Şampuan Kullanımının Püf Noktaları Nelerdir

Psikolojik Faktörler

Stres ya da depresyon gibi psikolojik durumlar vücudumuzu olumsuz olarak etkileyen durumlardır. Çeşitli sağlık problemlerine neden olabilen bu psikolojik faktörler saç dökülmesine de neden olabilmektedir. Son derece hassas olan saç ve saç derimiz bu psikolojik durumlardan etkilenebildiği gibi bu süreçte kullanılan ilaçlardan da olumsuz etkilenebilmektedir. 

Ne Yapılmalıdır?

Saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kaldıysanız öncelikle sağlıklı bir beslenme ve uyku düzenine sahip olmalısınız. Ayrıca stres gibi etkenlerden uzaklaşmalı, vücudunuzda herhangi bir vitamin veya mineral eksikliği var ise gerekli takviyeyi almalısınız. Son olarak ise saç ve saç derinizi besleyecek, güçlendirecek ve saç dökülmesini engelleyecek saç bakım ürünlerini tercih etmelisiniz.

Saça Dair ekibi olarak bu yazımızda saç ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri olan saç dökülmesi konusu hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştık. Eğer siz de saçınızda saç dökülmesine son vererek sağlıklı, canlı ve her zamankinden daha gür bir görünüme sahip olmak istiyorsanız sitemizde yer alan saç bakım ürünlerinden faydalanabilirsiniz!

İlginizi çekebilir: Saçınızı Boyamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.