x
Evde Saç Boyama Nasıl Yapılır?

Evde Saç Boyama Nasıl Yapılır?

30 Haziran 2023

Saç boyaları, ilerleyen yaş, genetik ve çevresel etkenler nedeniyle canlılığını kaybeden veya ağaran saçlara yeniden canlı bir görünüm kazandırmak için sıklıkla kullanılır. Saçın orijinal renginde ya da istenilen renklerde hazırlanarak uygulanabilen saç boyaları için kuaförleri tercih etmek oldukça maliyetli. Bu yüzden de pek çok kadın, evde saç boyama yöntemini tercih ediyor. Doğru adımlar izlendiği zaman, saçların evde de istenilen şekilde boyanabilmesi mümkün. 

 Evde Saç Boyarken İlk Nereden Başlanır?

 Saçlarını evde boyamak isteyenlerin, ilk olarak doğru boyayı seçmeleri gerekir. Saç boyasının kaliteli olması tutma oranını artırır. Ayrıca kimyasal içeriği az olan saç boyalarının tercih edilmesi de saçları korur. Boya seçme işleminde, hedeflenen rengin tutturulması da önemlidir. Bu yüzden renk kodları ve dereceleri iyi bilinmelidir. 

 Saç Boyasının Güzel Tutması İçin Ne Yapmak Gerekir?

 Evde saç boyama yaparken düşülen yanlışlar, boya kaliteli olsa bile tutma düzeyinin azalmasına yol açabilir. Aşağıdaki öneriler, saç boyarken yaşanabilecek olumsuzlukları minimize etmeye yardımcı olur:

  • Boyamadan önce saçların temiz olması gerekir. Temiz olmayan saçlardaki yağ tabakası, boyanın yüzeyde kalmasına ve saç tellerine tam olarak ulaşamamasına neden olur. 

  • Yıkanan saçların kurulanması da boya tutumu için önem arz eder. Saç boyaları, ıslak saçlardan kayabilir. 

  • Saç Derisi Uyarımı: Saç boyama öncesinde saç derisine hafif masaj yapılması ve bu bölgedeki kan akışının artırılması da boyanın tutmasına yardımcı olur. 

    İlginizi çekebilir: Saç Tipine Göre Şampuan Seçimi

 Saç Boyası Temiz Saça Mı Kirli Saça Mı Uygulanır?

 Saç boyasından beklenen sonucun alınabilmesi için, temiz saça uygulanması gerekir. Boya öncesinde yağlı ya da kepekli olan saçlarda boya tam tutmaz. Yağ ve kepek tabakası saç tellerinin üzerini kapladığı için, boyanın teller ile doğrudan temas etmesi engellenmiş olur. 

 Saç Nasıl Boyanır Adım Adım?

 Başarılı bir şekilde evde saç boyama uygulaması yapabilmek için, kuaförlerde olduğu gibi doğru yolun izlenmesi gerekir. Evde saç boyarken şu adımların takip edilebilir:

  • Boya Seçimi: Evde saç boyarken ilk olarak saç boyası seçilir. Boya seçerken kimyasal oranı düşük, kapatıcılığı yüksek, kaliteli ürünlerin tercih edilmesi daha etkili bir boyama sağlar. 

  • Hazırlık: Boya seçiminden sonra, saçların boyaya hazırlanması adımı gelir. Bunun için öncelikle saçlar temiz bir şekilde yıkanır, daha sonra da kurulanır. 

  • Cilt Koruma: Boyama esnasında saç boyasının cilde bulaşmaması için, cildin koruma altına alınması gerekir. Bunun için koruyucu yapışkan bantlar ya da havlular kullanılabilir. 

  • Boyayı Hazırlama: Uygulamaya geçmeden önce, son olarak boya hazırlanır. Bu işlem yapılırken, paket üzerindeki hazırlama yönergelerine uyulması ise son derece önemli. 

  • Uygulama: Tüm hazırlıklar yapıldıktan sonra, boya saça uygulanır. Ve gerekli bekleme süresinden sonra saçtan temizlenir. 

 Ne Zaman Saç Boyanmaz?

 Saç boyamanın sakıncalı olduğu bazı durumlar bulunur. Saç boyalarının içerisindeki maddelere karşı alerjisi olanların bu boyaları kullanmamaları daha doğru olur. Ayrıca gebelik ve emzirme dönemlerinde saç boyalarından uzak durulması tavsiye edilir. 

İlginizi çekebilir: Saç Maskesi Evde Nasıl Kullanılır?

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.