x
Doğru Tarak ve Fırça Seçimi

Doğru Tarak ve Fırça Seçimi

27 Temmuz 2023

Saç sağlığı ve bakımı için doğru tarak seçimi oldukça önemli. Yanlış tarak ve fırça seçimi yüzünden saçlarda kırılma ve kopmalar görülebilir. Saç yıkandıktan sonra ıslak halindeyken fırça kullanmak saçların kopmasına ve kırılmasına yol açar. Bu sebeple ıslak saçların geniş dişli taraklar ile taranması daha doğru olur. Saçın şekline ve kalınlığına göre tarak seçimi yapılması da bu doğrultuda dikkat edilmesi gereken hususlardan. Saç ne kadar düz ise o kadar ince dişe sahip tarak kullanılmalı. Kullanılacak tarağın saç derisine zarar vermeyecek nitelikte yumuşak uçlara sahip olanları tercih edilmeli. Tarak alırken plastik yerine ahşap olanları tercih edilirse elektriklenmenin de önüne geçilir. Bu sayede saçlar daha güzel görünür.

İlginizi çekebilir: İşte Daha Gür Saçlara Kavuşmanın Yolları!

Saç Tarama Yöntemleri ve Doğru Tarak Seçimi

Saçların yıpranmamış, sağlıklı bir görünüme ulaşması için tarama uygulamasının doğru şekilde yapılması gerekir. Saçları dipten taramak birçok kişi için alışkanlık haline gelmiştir. Ancak bu yanlış bir tarama yöntemi. Saçların en hassas olduğu bölge dip kısımlarıdır. Saçlar dipten taranmaya başlandığında daha fazla kırılır. Bu nedenle daha az hassas kısımlardan başlayarak taramak doğru olur. Önce saç uçlarını açıp sonra dipten aşağıya yavaş ve nazik şekilde taranmalı. Nemli olan saçlar ilk önce elle açılıp daha sonra kürek saç fırçası ile taranabilir. Kürek saç fırçası saçın doğal şeklini bozmadan sadece saçları açar ve düzenli bir görünüme kavuşturur. Günde iki kez saç nazikçe taranarak saç derisinde bulunan doğal yağlar saça ulaşarak hem saça bakım etkisi oluşturur hem de daha sağlıklı bir görünüme ulaşır.

Farklı Saç Tiplerine Uygun Fırça ve Tarak Seçimi

Her saç tipine uygun olan ve düz, dalgalı, kıvırcık, kalın, ince telli saçlara uygun olan saç fırçaları/ tarakları vardır. Bunların en çok bilineni olan yuvarlak fırça her saç tipine uygundur ve fön işlemi esnasında tercih edilir. Bu fırçaların tahta ve seramik olmak üzere iki çeşidi bulunur. Seramik olanlar, ısıyı içinde tuttuğu için saça daha kolay şekil vermeyi sağlar. Tahta olanlar ise elektriklenmeyi azaltarak saçın kabarmasını engeller. Yarım fırça olarak bilinen saç fırçası daha çok kısa saçlar için önerilir. Küt saça sahip olanlar bu fırça ile saçlarında bulunan dolaşıklığı kolayca açabilirler. 

Geniş dişli taraklar ise tüm saç tipleri için uygun olan taraklardandır. Bu taraklar hem saç dibine masaj etkisi yaparak rahatlamayı sağlar hem de saçın modelini bozmadan açılmasına yardımcı olur. Kıvırcık saçlar için sık ve esnek dişe sahip olan taraklar tercih edilerek kırılmanın önüne geçilebilir. İnce dişli taraklar hafif dalgaya ve düz saça sahip olan kişiler için tercih edilebilir. Uzun saçlar için büyük ve geniş tarakların tercih edilmesi en doğrusudur. Tarağın büyüklüğü sayesinde tek seferde daha fazla saç taranarak saçı açmak kolaylaşır. 

Saçınızı Tararken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Saç taranırken yapılan hatalar yüzünden saçlar oldukça deforme olur ve bunu düzeltmek uzun zaman ve çaba gerektirir. Yanlış tarakla saç tarandığında saç yıpranır ancak doğru tarak seçimi yapıldığında saçı sağlıklı görünümüne ulaştırıp uzatmak bile mümkün.  Saç tararken ilk adım saça uygun tarak seçimi yapmaktır. Diğer adım ise saça nazik davranarak, kuru haldeyken tarama yapılmasıdır. Saçtaki dolaşıklığı çözmenin en iyi yolu uçlardan başlayarak saçı taramaktır. Bu sayede saçlar kırılmadan taranmış olur.

İlginizi çekebilir: Beslenme ve Saç Sağlığı İlişkisi

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.