x
Beslenme ve Saç Sağlığı İlişkisi

Beslenme ve Saç Sağlığı İlişkisi

27 Temmuz 2023

Beslenme ve saç sağlığı birbiriyle doğrudan ilişkilidir. Saçların tüketilen besinlere göre parlaklığı, sağlamlılığı, dökülme yoğunluğu değişim gösterebilir. Besinlerde bulunan doğal yağlar sayesinde saç kökleri beslenir ve yeni saçların çıkmasına mevcut saçların onarılmasına fayda sağlar. Vitamin mineral açısından dengeli bir diyet uygulamak beslenme ve saç sağlığı açısından oldukça önemli. Bunu yanı sıra su tüketimi saçlar için büyük önem taşır. Günlük 2-3 litrenin altına düşmeden su tüketildiğinde saçların parlak ve güçlü görünümüne kısa zamanda ulaştığı fark edilir. 

Sağlıklı Bir Saç Yapısı İçin Doğru Beslenme Alışkanlıkları 

Saçların güçlü ve sağlam olması için en önemli besin kaynağı protein içeren bezinlerdir. Bunlar: et, balık, tavuk, süt, peynir, yumurta gibi her gün tüketilebilecek sağlıklı besinlerdir. Biotin, çinko, B12, selenyum ve magnezyum içerek gıda takviyeleri ile saç sağlığına kavuşmak, dökülmeleri büyük oranda azaltmak mümkün. Demir, B12 eksikliği çok yaygın görülür. Bu vitaminlerin eksik olduğu kişilerde saç dökülmesi en sık rastlanan sorundur. Demir açısından zengin olan kırmızı et, kurubaklagiller ve yumurta tüketimi arttırılmalı. Saç derisinin canlanmasına ve kepeğin önlenmesine etki eden selenyum kereviz, salatalık, soğan, sarımsak, turp ve mantarda büyük oranda bulunduğu için tüketilmesi önerilir. E vitamini saçı çevresel faktörlerin olumsuz etkilerinden korur. Kafa derisinde kan akışının hızlanmasına yardımcı olarak saçın daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Bitkisel yağlar, yer fıstığı, yeşil yapraklı sebzeler E vitamini açısından zengin olup beslenme listesine eklenebilir. 

İlginizi çekebilir: Saç Kremi Nasıl Kullanılır?

Saç Sağlığını Destekleyen Vitaminler ve Mineraller

Beslenme ve saç sağlığı ilişkisi bir düzene oturtulduğunda olumlu değişimlere kısa sürede ulaşılmasını sağlar. Saç sağlığını destekleyen vitaminler ve mineraller mevcuttur. Bunların saç üzerinde etkileri aşağıdaki gibidir.

  • Demir: Demir eksikliği doğrudan saç dökülmesine sebebiyet verir. Ve bu çok fazla dökülmeye neden olabilir. Kuru meyveler, pekmez, yeşil sebzeler ve demir içeren besinler tüketilerek büyük oranda dökülmelerin önüne geçilebilir.

  • Biotin: Saç ve tırnak vitamini olarak bilinen biotin gıda takviyesi olarak tüketilebilir ve bu sayede saç sağlığı geri kazanılabilir.

  • Çinko: Vücutta onarımı sağlamaya yarar. Hasar görmüş saçların onarımında büyük etki oluşturur.

  • Selenyum: Saç derisini canlandırarak saç derisinde bulunan hastalıkları onarır. Bu da saç teli sağlığını olumlu etkiler.

  • A-E-C-D-B5-B12 vitaminleri : Vücudun en çok ihtiyaç duyduğu, düşmemesine dikkat edilmesi gereken vitamin grubudur. B5 dışındaki vitaminler besinlerden alınabilir. Vücut B5 vitaminini üretmediği için takviye olarak kullanılıp vitaminler dengede tutulduğunda saçlar güçlenir ve sağlıklı görünüme ulaşır. 

Saç Dökülmesi ve Zayıflamasına Karşı Beslenme İpuçları ve Öneriler

Beslenme ve saç sağlığı güzel bir diyet listesiyle düzene oturtularak saç dökülmelerine ve saçın zayıf görünümüne çare olabilir. Su tüketimini günlük 3 litreye çıkarmak hem beden hem saç sağlığı için oldukça olumlu etkilere yol açar. Bunun yanında sağlıklı ve dengeli vitamin ihtiyacını karşılayan besinler tüketmek saç dökülmelerinden kurtularak sağlıklı hızlı uzayan saçlara kavuşmayı sağlar. Demir ve B12 vitaminlerinin dengede olması birçok saç sorununu ortadan kaldıracağı için bu vitaminler açısından zengin besinler günlük tüketim listesine yerleştirilmeli

İlginizi çekebilir: Saç Jölesi Nasıl Kullanılır?

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.