x
Saç Jölesi Nasıl Kullanılır?

Saç Jölesi Nasıl Kullanılır?

30 Haziran 2023

Güzel görünen saçlara sahip olmak herkesin hayali. Ancak ne kadar bakım yapılırsa yapılsın, dışarı çıkıldığı zaman çevresel etkenlere bağlı olarak saçlar önceki estetik görünümlerini kaybedebilir. Özellikle rüzgar ve güneş, yapılan saçların bozulmasına yol açar. Saç jölesi bu gibi dış etkenlere karşı, saçın korunmasını sağlar. Saçı dondurarak istenilen şekilde kalmasını sağlayan jöleler ile saçlarda tüm gün mükemmelliği yakalayabilmek mümkün.

Saç jölesi Kullanımı?

 Saç jölesi doğru kullanıldığı zaman, saçları istenilen şekilde tutar. Saç jölesi kullanımında aşağıdaki adımlar izlenebilir:

 Hazırlık: Temiz ve nemli saça saç jölesi uygulamadan önce saçınızı hafifçe havluyla kurulayın. Saç jölesinin etkili olması için saçınızın hala nemli olması önemlidir.

  • Miktar: Bir miktar saç jölesini avucunuza alın. Miktarı, saçınızın uzunluğuna ve yoğunluğuna bağlı olarak ayarlayın. İlk seferde az miktarda jöle kullanmak ve daha sonra gerektiğinde eklemek daha iyidir.

  • Dağıtma: Jöleyi avuçlarınız arasında yayarak ısıtın. Ardından saçınızın köklerinden başlayarak jöleyi saçınıza uygulayın. Parmaklarınızı kullanarak jöleyi saçınıza yedirin ve saç tellerine eşit bir şekilde dağıldığından emin olun.

  • Şekillendirme: İstediğiniz şekli vermek için saçınızı tarayın, fırçalayın veya parmaklarınızla şekillendirin. Jöle, saçınızı şekillendirirken kontrol ve tutuş sağlar.

  • Kuruma: Saç jölesinin saçınızda kurumasını bekleyin. Genellikle jöle saçta kurudukça tutuşu artar ve şeklin daha uzun süre dayanmasını sağlar.

  • Sabitleme: İhtiyaca bağlı olarak, şekli sabitlemek için saç jölesi kullanımdan sonra saç spreyi ile saçınızı sabitleyebilirsiniz.

 Jöle Saça Ne Zaman Sürülür?

 Saç jölesi, saçların beğenilen şekilde durması istenilen her an kullanılabilir. Ancak bu ürünlerin içerisinde çeşitli kimyasal maddeler bulunduğu için, sürekli kullanılmaları çok tavsiye edilmez. Daha çok özel ve önemli günlerde jöle sürmek, saçların korunması açısından önem arz eder. 

 Kuru Saça Jöle Sürülür Mü?

 Saç jölesi kuru saça sürülebilir. Ancak kuru saçın şekillendirilmesi daha zordur. Bu durumda saça sürülecek jöle miktarı artar ve saç zarar görür. Hem jölenin daha iyi tutması hem de saç sağlığının korunabilmesi için, jölenin nemli saçlar uygulanması daha doğru olur. 

 Jöle Saçta Ne Kadar Kalmalı?

 Jölenin saçta kalması için bir saat sınırı yok. Ama saçta kalma süresinin uzaması, saçlara zarar verebilir. Özellikle gün bittikten sonra jöle temizlenmeden uykuya geçmek, bu zararlı etkileri artırabilir. Jölenin gün sonunda temizlenmesi önerilir. 

 Jöleyle Saça Nasıl Şekil Verilir?

 Jöleyle saça şekil verebilmek için farklı yöntemler kullanılabilir. Fırça ya da tarak ile saç kolayca şekillendirilebilir. İstenilen yönde saçlar taranarak kalıcı bir şekillendirme sağlanır. Fırça ya da tarak olmayan durumlarda ise saçlar el ile şekillendirilebilir. 

 Jöle Sürdükten Sonra Saç Yıkanır Mı?

Jöle kullanıldıktan sonra saçların yıkanması, jölenin dondurucu etkisini kaybetmesine neden olur. Bu yüzden jöle sürdükten sonra değil, gün bittikten sonra saçların yıkanması gerekir. 

İlginizi çekebilir: Saç Kremi Nasıl Kullanılır?

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.