x
Güçlü ve parlak saçlar için bakım rutini

Güçlü ve parlak saçlar için bakım rutini

07 Haziran 2021

Sahip olunabilecek en güzel aksesuar sağlıklı, güçlü ve parlak görünümlü saçlardır. Günlük hayatta kullanılan sıradan kıyafetler bile ışıl ışıl parlayan ve dikkat çeken saçlar sayesinde bambaşka bir havaya bürünebilir. Saçların sürekli güçlü ve parlak görünmesi ise tamamen saç bakım rutininize bağlı.

Saçlar sürekli toz, kir ya da güneş ışınları gibi dış etkenlere maruz kalırlar. Ayrıca mevsim değişiklikleri, genetik faktörler ya da başka birçok etkende saçın hassas yapısını kolaylıkla etkilemektedir. Bu yüzden saçlar güçlü, sağlıklı ve parlak görünümünü kaybetmemek için özel bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu bakımın alışkanlık haline getirilmiş bir rutin haline dönüştürülmesi ise dış etkenlerden daha az etkilenen sağlıklı saçlar demektir.

Eğer güçlü ve parlak saçlara ulaşmak için saç bakımı rutini oluşturmaya karar verdiyseniz ilk yapmanız gereken şey saç tipinizi belirlemek olmalı. Saç tipleri sağlıklı sayılan normal saç tipinin dışında yağlı, kuru ve karma olmak üzere üç kategoriye ayrılırlar.

Yağlı saçlar, saç derisinin çeşitli nedenlerden dolayı olması gerekenden daha fazla yağ üretmesi sonucu oluşan saç tipidir. Saç tellerinin aşırı yağlanmasından dolayı genellikle cansız ve sönük görünüme sahiptirler.

Kuru saçlar, genellikle kalın telli saçlarda görülen saç derisinin ürettiği yağ miktarının saça yetmediği durumlarda ortaya çıkan saç tipidir. Saç tellerini beslemek için üretilen yağın yetmemesi saçta mat ve elektriklenmiş bir görünümün ortaya çıkmasına neden olur.

Karma saçlar, yağlı saç derisine rağmen kuru saçların görüldüğü ya da kuru saç derisine rağmen yağlı saçların görüldüğü tiptir. Saç tipine uygun olmayan yanlış bakım ürünlerinin kullanımdan karma saç tipine neden olabilir.

Eğer saç tipinizi belirlediyseniz artık tek yapmanız gereken saç tipinize yönelik bir bakım rutini oluşturmak. Eğer karma ve yağlı saç tipine sahipseniz saç bakım rutininiz yağı azaltmaya yönelik olmalı. Kuru ve kırılmaya meyilli saçlara sahipseniz ise saçınızı beslemeye ve nemlendirmeye yönelik rutin oluşturmalıdır. Yazımızda güçlü ve parlak saçlar için saç bakımı rutini oluşturmada yardımcı olacak adımlar ve ürünler hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

 

 

Sabah akşam saç toniği ile canlandırıcı bakım

Saç bakım rutininizin ilk aşamasına ister sabah evden çıkarken ister gece yatarken rahatla kullanabileceğiniz bir ürün olan toniği ekleyerek başlayabilirsiniz. Sabahları saçınıza uygulayacağınız saç toniği, saçınızda bir kalkan görevi görerek saçınızı bütün gün dış etkenlere karşı koruyabilir. Ayrıca saçınızı korurken bir yandan da parlaklığını ve hacmini korumaya yardımcı olur.  Geceleri uyumadan sıkacağınız saç toniği ise saçınızı sabaha kadar besleyerek güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Aveda Hacim Veren Saç Şekillendirici Tonik ile toniğin saçınızdaki etkilerini hemen görmeye başlayabilirsiniz. Organik sertifikaya sahip olan bu tonik içerisinde bulunan buğday amino asitleri sayesinde saçınıza hacim ve parlaklık verir. Ayrıca saçlarda ağırlık yapmayan yapısı ile bütün saç tipleri için kullanılabilir.

Şampuan ile derinlemesine temizlik

Saçları şampuan ile temizlemek günlük saç bakım rutinlerinin olmazsa olmazlarından. Saçları şampuanlamak genellikle sadece saçları kirden yağdan arındırmak için uygulanan bir bakım yöntemi olarak görülüyor. Oysaki şampuanlar sahip oldukları içerikler sayesinde saçınızı temizlerken besler, nemlendirir ve güçlenmesine yardımcı olur. Şampuandan istenilen verimi almak için ise dikkat etmeniz gereken tek şey; saç tipinize uygun şampuanı kullanmak. Yağlı saçlar için üretilmiş şampuanlar kuru saçlar için kullanıldığında saçlarda daha da kurumaya ve matlaşmaya neden olabilir. Aynı şekilde kuru saçlar için üretilmiş şampuanlarda yağlı saçlarda daha da yağlanmaya neden olacaktır. Ayrıca saç tipine uygun olmayan şampuan kullanımı saç derisinde yaşanan kepek, egzama ya da saç dökülmesi gibi saç problemlerine neden olabilir. Eğer saç tipim için hangi şampuanı kullanmalıyım diye düşünüyorsanız sizin için hazırladığımız önerilerden faydalanabilirsiniz.

Yağlı saçlara sahipseniz Kerastase Specifique Bain Divalent Yağlanma Önleyici Şampuan ‘ı kullanabilirsiniz. Yağlı saçlar için özel olarak üretilmiş bu şampuan saç derisindeki aşırı yağ üretimini düzenleyerek, dengelemeye yardımcı olur. Ayrıca aşırı yağdan sönmüş saç tellerine hacim vererek sağlıklı ve parlak görünümü gezi kazandırır.

Kuru saçlarınız için ise Davines Momo Kuru Saçlar İçin Nemlendirici Şampuan ‘ı kullanabilirsiniz. Kuru saçlar için özel olarak üretilmiş bu şampuan 5,5 ph değeri ile saçlarınızı ağırlaştırmadan nemlendirir. Saç derisinde gerekli nem dengesini sağlayarak saç tellerinin beslenmesine yardımcı olur. Böylece kuru saçlarda oluşan mat görünüm yerini güçlü ve parlak saçlara bırakır.

Saç kremi 

Saç bakım kremleri kullanım kolaylığı ve oldukça güçlü etkileri sayesinde saç bakım rutini içerisinde mutlaka yer alması gereken ürünlerdendir. Saç kremi doğru ve düzenli şekilde kullanıldığında özel formülü sayesinde saç tellerini beslerken bir yanda da güçlendirir. Saç kremleri ayrıca sağladıkları yoğun bakım sayesinde saçı yumuşatarak banyo sırasında dolaşan saçın kolayca taranmasına da yardımcı olur. Saçlarınızı güçlendirmek, daha kolay taramak ve şekil vermek istiyorsanız saç kremini mutlaka saç bakım rutininize dahil etmelisiniz. Saç kremi olarak her saç tipine uygun olan INSIGHT insight Antioxidant Yenileyici Koruyucu Saç Kremi ‘ni kullanabilirsiniz. Antioksidan etkiye sahip olan bu saç kremi saçınız için gerekli bakımı sağlarken bir yanda da dış etkenlere karşı korur. İçeriğinde bulunan organik havuç özü ile saçlarınızı kökten uca besler ve saçlarınızı kolayca taramanıza yardımcı olur.

Saç Bakım Maskesi

Saç bakım rutinine eklenmesi gereken bir diğer ürün ise haftalık olarak kullanılması gereken saç bakım maskesi. Saç maskeleri etkili içerikleri sayesinde saçlardaki kırıkları onararak yeni saç kırılmalarının önüne geçmeye yardımcı olur. Bu yüzden düzenli saç maskesi kullanımı daha güçlü ve parlak saçlara sahip olmanızı sağlar. Ayrıca ihtiyaçlarınıza göre seçebileceğiniz saç maskesi çeşitleri de bulunmaktadır. Saçınıza uygulamak istediğiniz bakıma göre onarıcı, besleyici, boya koruyucu ya da ekstra nemlendirici özelliği olan saç maskelerini seçebilirsiniz.

Eğer saçınızda bütün bu etkileri yaratacak bir saç bakım maskesi kullanmak isterseniz Kerastase Resistance Extentioniste Maske ‘yi kullanabilirsiniz. Keratin R ve maleik asit ile zenginleştirilen yapısı sayesinde saçınızı onarabilir, besleyebilir ve koruyabilirsiniz. Ayrıca sağladığı uzun süreli nemlendirme etkisi sayesinde saçlarınıza parlak ve ipeksi bir görünüm yaratmaya yardımcı olur.

Saça Dair ekibi olarak bu yazımızda güçlü ve parlak saçlar için bakım rutini hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde saçınıza sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüm kazandırmak istiyorsanız sitemizde yer alan her saç tipine özel saç bakım ürünlerinden faydalanabilirsiniz!

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.