x
Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak için Yapılması Gerekenler

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak için Yapılması Gerekenler

14 Haziran 2021

Kıyafetlerin, aksesuarların yanı sıra dış görünüşümüzü tamamlayan en önemli şeylerden biridir saçlar. Bu yüzden herkes göz alıcı ve sağlıkla parlayan saçlara sahip olmak ister. Saçlar nemden, ısıdan, ultraviyole ışınlarından ya da daha birçok dış etkenden kolayca etkilenebilen hassas yapıdadırlar. Bu yüzden sağlıklı saçlara sahip olmak için mutlaka saçlara özen gösterilmeli ve bakım rutinleri oluşturulmalıdır.

Saç bakımı yapmak isteyen çoğu kişinin düştüğü en büyük hatalardan biri saç tipini tanımadan yanlış saç bakım ürünleri kullanmaktır. Saçlarınızı besleyeceğini düşündüğünüz saç bakım ürünleri saç tipinize uygun değilse pek keyif verici olmayan deneyimler yaşayabilirsiniz. Ayrıca size uygun olmayan bu ürünler saç derinizde kuruma, yağlanma ve kepeklenme gibi problemlere neden olabilir. Bu yüzden sağlıklı saçlara sahip olmak için ilk yapmanız gereken saç tipinizi belirlemek.

Saç tipinizi belirlemek için ilk bilmeniz gereken, saç tipleri ve özellikleri neler? Saç tipleri hakkında kısaca bilgi verecek olursak saçlar genellikle ince telli ve kalın telli olmak üzere ikiye ayrılıyor. İnce telli saçlar; normal sayılan kalınlığa göre 2 mm daha ince olan saçlardır. Genellikle düz ve sönük yapıya sahiptirler. İnce telli saçları daha dolgun ve parlak bir görünüme kavuşturmak için bu saç tipine özel saç bakım ürünleri kullanmak gerekir.

Kalın telli saçlar ise normal sayılan kalınlığa 3-4 mm daha kalın olan saçlardır. Kuru saçlar yapılarından dolayı daha gür ama kurumaya ve elektriklenmeye daha eğilimli saçlardır. Çünkü saç tellerinin kalın yapısı saç derisi tarafından üretilen nemi hapsedemeyebilir. Ya da saç derisi tarafından saçı beslemek ve güçlendirmek için üretilen yağ, saça yetmeyebilir. Kalın saçlarda sıklıkla görülen kuruma ve elektriklenmenin önüne geçebilmek için kuru saçlara özel bakım ürünleri kullanmak gerekmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz bilgiler doğrultusunda saç tipinizi belirleyebilirsiniz. Yazımızın kalanında saç tipinizi belirledikten sonra sağlıklı saçlara sahip olmak için yapılması gerekenler hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Saçınızı düzenli olarak kestirin

Hassas yapıdaki saçlar, şekillendiricilerin ısısına, yazın yoğun güneş ışıklarına ya da kışın soğuk havaya karşı yeterli direnç gösteremeyebilirler. Boyama işlemi gören ya da çeşitli kimyasal işlemlere maruz kalan saçlarda kırılma ve yıpranma etkileri gösterebilirler. Kırılan ve yıpranan saçı sağlıklı bir görünüme tekrar kavuşturmanın en etkili ve garanti yolu ise saçları düzenli olarak kestirmektir. Özellikle saç uçlarındaki kırıkların düzenli olarak temizlenmesi, kırıkların saç diplerine doğru ilerlemesini engeller. Böylece daha kötü bir görünümün önüne geçmiş olursunuz.

Saçlarınızı uzatmak istiyorsanız saçınızı dış etkenlere karşı koruyan ürünleri kullanarak kesimler arasındaki süreyi kısaltabilirsiniz. Eğer böyle bir ürün arayışı içerisindeyseniz dünyanın en ünlü saç bakım markalarından biri olan Kerastase’nin Resistance Extentioniste Thermique Isıya Karşı Koruyucu Krem ‘ini kullanabilirsiniz. 230 dereceye kadar saçları koruyabilen Kerastase Resistance Extentioniste Thermique Isıya Karşı Koruyucu Krem sayesinde saçınızı şekillendirirken oluşabilecek kırılmaların ve yıpranmaların önüne geçebilirsiniz. İçeriğinde bulunan seramidler ve maleik asitler sayesinde saçınızı korur ve sağlıkla uzatmanıza yardımcı olur. Böylece saçınızı daha kısa aralıklar ile kestirerek sağlıkla uzatabilirsiniz.

Saçınızı nemlendirin

Sağlıklı saçlara sahip olmak için yapılması gerekenlerden bir diğeri ise hava şartları ya da ısı ile şekillendirmeden dolayı nemini kaybeden saçlar ile ilgilenmek. Nemini kaybeden saçlar zamanla kurumuş ve bakımsız bir görünüm oluşturmaya başlarlar. Bu yüzden sağlıklı görünen saçlar için saçın nem dengesini korumak oldukça önemli. Bunun en etkili yolu ise zengin içeriklere sahip olan saç bakım yağlarından kullanmak. İçeriğinde saçı besleyen ve güçlendiren bitki özleri ve vitaminler bulunan saç bakım yağları, saçınızın nem dengesini koruyarak besler ve saçlarınıza ışıltı katar. Sizde saçınızı nemlendirmek isterseniz Kerastase Aura Botanica Concentre Essentiel Besleyici Yağ kullanabilirsiniz. İçeriğinde jojoba, argan, avokado, hindistancevizi, ayçiçek, biberiye ve portakal kabuğu yağları bulunmaktadır. Zengin yağ içeriği sayesinde saçınızın nem dengesini sağlamanın yanı sıra besler ve güçlendirir. Ayrıca içerisinde bulunan jojoba yağı sayesinde tazeleyici ve yenileyici etkisi vardır. Argan yağı ise yoğun yapısı ile saçın ihtiyacı olan bakımı sağlarken, ellerinizi de nemlendirmeye yardımcı olur.

Serum ile saçınızı onarın

Saç serumları saç derisini ve saçların yüzeyini kaplayarak saçınızı besleyen ve güçlendiren bir saç bakım ürünüdür. Aynı zamanda saç yüzeyini kapladığı için saçınızı toz, güneş ışınları gibi dış etkenlere karşı korumanıza yardımcı olur. Saç tiplerine göre ve kullanma amacınıza göre saç serumları çeşitleri bulunmaktadır. Saçlarınızda dökülme problemi yaşıyorsanız, saçlarda dökülmeyi engelleyen saç serumlarını tercih edebilirsiniz. Ya da sürekli ısıl işlem ile saçlarınızı şekillendiriyorsanız koruyucu özelliği olan saç serumlarını kullanabilirsiniz. Eğer günlük saç bakım rutini için saç bakım serumu arayışındaysanız günlük kullanım için saç serumları da mevcut.

Sağlıklı saçlara sahip olmak için ise saçlarınızı beslerken bir yanda da gün içinde dış etkenlerden koruyan saç serumlarını kullanabilirsiniz. Saçım için hangi serumu kullanmalıyım diye düşünüyorsanız Kerastase Serum Resistance Extentioniste mutlaka göz atmanız gereken ürünlerden biri. Kreatin ve ceramides ile zenginleştirilen Kerastase Serum Resistance Extentioniste saçlarınızdaki elektrostatik bağları arttırarak saçınızı daha dayanıklı hale getirir. Ayrıca saçlarınızın yüzeyinde iyileştirme sağlayarak kırılmaları da önlemeye yardımcı olur ve saçlarınızın güçlenmesini sağlar. Yağlı bir yapıya sahip olmayan içeriği sayesinde bütün saç tiplerinde rahatça kullanılabilir.

Saç maskesi uygulayın

Sağlıklı saçlara sahip olmak için kullanmanız gereken bir diğer ürün ise saç maskesi. Saç maskesi özellikle boya ya da ısıl işlem görmüş saçlarda saçın doğal görünümünü kaybetmesini engeller. Ayrıca saçı derinlemesine nemlendirir ve parlaklık sağlarken bir yanda da kırılan saçları onarır ve saç kırılmalarını önler. Düzenli saç maskesi kullanımı ile saçlarınızın daha parlak daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Saç maskesi olarak dünyanın en iyi saç bakım markalarından biri olan Kerastase Blond Absolu Ultra Violet Mor Silver Maske ‘yi tercih edebilirsiniz. Bu saç maskesi saç tellerinin içine işleyerek özellikle renklendirilmiş saçlarda oluşan istenmeyen yansımaları engeller. Ayrıca saç derisine işleyen yapısı ile saçı besleyerek kırılan ya da kırılmaya meyilli saçları güçlendirir.

 Saça Dair ekibi olarak bu yazımızda sağlıklı saçlara sahip olmak için yapılması gerekenler hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde saçınıza sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüm kazandırmak istiyorsanız sitemizde yer alan her saç tipine özel saç bakım ürünlerinden faydalanabilirsiniz!

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.