x
Saç Kestirmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Saç Kestirmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

28 Mayıs 2021

Dış görünüşümüzü tamamlayan en önemli aksesuarlardan biridir saçlarımız. Bu yüzden herkes saçlarının sağlıklı ve canlı görünmesini ister. Saçlara sağlık kazandırmak için ise her saç tipine özel olarak üretilmiş bakım ürünleri bulunmaktadır. Kullanacağız bakım ürünleri ile saçlarınıza sağlıklı bir görünüm kazandırabilirsiniz fakat bir süre sonra saçınız uzadıkça sadece bakım ürünleri uygulamak yeterli olmayabilir. Bu yüzden belirli aralıklarla saçınızı kestirmeniz gerekmektedir. Saç kesimi sırasında özellikle saçların ucunda oluşan kırıklar temizleneceği için saçınıza daha sağlıklı bir görünüm kazandırmanıza yardımcı olacaktır. Kırıklarından temizlenmiş bir saç, kırıkların neden olduğu elektriklenmiş saç görüntüsünden de kurtulacaktır. Ayrıca yüz tipinize uygun, yüz hatlarınızı ortaya çıkaran bir saç modeli kendinizi daha hissetmenizi sağlayacaktır.

Saç kestirmeden önce ise genelde herkesin aklına saçımı nasıl kestirmeliyim, saçımı ne zaman kestirmeliyim gibi sorular gelmektedir.Eğer sizde saçınızı kestirmeye karar verdiyseniz ya da kararsızsanız bu yazımızda saç kestirmeden önce bilmeniz gerekenler hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Saç kesimi ne sıklıkla yapılmalı?

Hiç boyanmamış doğal saçlar ve işlem görmüş saçlar aynı hızda uzamamaktadır. Boyanmış, ısıl işlem görmüş ya da diğer saç işlemlerinin uygulandığı saçlar, işlemlerden dolayı zarar görebilir. Zarar gören saçlarda ise kırılmalar, yıpranmalar daha fazla olacağı için kestirme süresi daha kısa aralıklara sahip olmalıdır. Hiç boyanmamış doğal saçlarda ise kullanılan saç modelinin formda kalması için 2 veya 3 ayda bir kesim yapılması yeterli olacaktır.

Saçınızı uzatmak istiyorsanız ise süreyi daha uzun tutabilirsiniz. Saç tipinize uygun saç bakım ürünlerini kullanıyorsanız 4 ayda bir kestirmeniz sağlıklı olacaktır.

Yüz tiplerine göre saç kesimi nasıl olmalı?

Saç kesimi yaptırılırken yüzün şekli, karakteristik yapısı, saç ile boyun mesafesi ve ense çıkışları dikkate alınmalıdır. Bazı insanlar yüz hatlarının daha ön plana çıkmasını isterken bazıları ise yüz hatlarını saklamak isteyebilir. Yüz hatları keskin olanlar, hatlarını yumuşatacak modelleri tercih ederek hatlarını dengeleyebilirler. Daha yumuşak ve yuvarlak yüz hatlarına sahip olanlar ise hatlarını daha da ön plana çıkartacak ve belirginleştirecek modelleri tercih etmeliler. Eğer uzun yüz hatları söz konusu ise daha uzun görünmemesi için kâkül  veya perçem kullanımı tercih edilebilir.

 

Hangi saç kesimi nasıl şekillendirilmeli?

Oldukça fazla seçeneği sahip saç şekillendirme aletleri sayesinde artık evde bile saçınızı şekillendirmek oldukça kolay. Tek yapmanız gereken günlük ruh halinize, giyeceğiniz kıyafetlere, makyaja ve saç kesiminize göre hangi şekillendirmeyi yapacağınız karar vermek.

Eğer uzun saçlara sahipseniz, düzleştiriciler ile saçlarınızı düz bir şekilde kullanabilirsiniz. Günümüzde ise uzun saçlar için ise doğal görünümlü hafif dalgalar oldukça moda. Hafif dalgalı saç modelleri doğal görüntüsünün yanı sıra her giyim tarzına ve makyaja uyumu ile de oldukça kullanışlı. Uzun saçlarınızda hafif dalgalar yaratmak için özel olarak üretilen maşaları kullanabilirsiniz. Ayrıca saçınızın kendi yapısı hafif dalgalı ise kullanacağınız bazı bakım ürünleri ile saçınızı günlük kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Kullanabileceğiniz ürünlerden biri ise Kerastase Discipline Curl Ideal Kabarma Karşıtı Köpük. Saçlarında hafif dalgalara ve buklelere sahip ama bir türlü istediği görüntüyü maşa kullanmadan yaratamayanlar için üretilmiş bir ürün. Kerastase Discipline Curl Ideal Kabarma Karşıtı Köpük hafif dokusu sayesinde saçınızdaki dalgalara ve buklelere belirginlik verir ve saçlarınızı kontrol altın almaya yardımcı olur. Ayrıca sahip olduğu elektriklenme karşıtı özelliği sayesinde bu görüntüyü bütün gün korumanıza yardımcı olur.

Kısa saç kesimine sahip olanlar çoğunlukla aksini düşünse de aslında onlar içinde birçok saç şekli bulunuyor. Saçlarınızı düzleştirme haricinde banyodan sonra kullanacağınız doğru bakım ürünleri ile en doğal hali ile kullanabilirsiniz. Özellikle saçlarınızdaki dalgalara hacim veren ve gün boyu koruyan saç spreylerini tercih edebilirsiniz. Kerastase Aura Botanica Eau De Vagues Hacim Veren Sprey kullanabileceğiniz saç spreylerinden biri. %99 organik içeriği ile ister saçlarınızın doğal dalgasını belirginleştirmek için isterseniz şekillendirme öncesi kullanabilirsiniz. Şekillendirme öncesi kullanıldığında saçınızda ısının neden olabileceği kırılma ve yıpranmaları da önlemeye yardımcı olacaktır.

Saça Dair ekibi olarak bu yazımızda saç kestirmeden önce bilmeniz gerekenler hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Saçınıza sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüm kazandırmak istiyorsanız sitemizde yer alan her saç tipine özel saç bakım ürünlerinden faydalanabilirsiniz!

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.